REKLAMA

W środkowej Szkocji od piątku trzytygodniowy lockdown

2020-11-17 16:35
publikacja
2020-11-17 16:35
fot. Victoria Jones / PA Images

W 11 spośród 32 obszarów administracyjnych Szkocji od najbliższego piątku po południu do 11 grudnia obowiązywać będzie najwyższy poziom restrykcji epidemicznych - ogłosiła we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Restrykcjami tymi zostają objęte miasto Glasgow oraz Renfrewshire, East Renfrewshire, East Dunbartonshire, West Dunbartonshire, North Lanarkshire, South Lanarkshire, East Ayrshire, South Ayrshire, Stirling i West Lothian. Wszystkie te obszary znajdują się w środkowej Szkocji, a mieszka w nich łącznie ok. 2,3 mln osób, czyli ponad 40 proc. populacji kraju. Natomiast na dwóch obszarach - w East Lothian i Midlothian - od 24 listopada poziom restrykcji zostanie zmniejszony z trzeciego do drugiego.

Jak wyjaśniła Sturgeon, istnieją podstawy do "ciągłych i znaczących obaw" w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa we wszystkich obszarach, które zostaną przeniesione na poziom czwarty. "Poziom zakażeń we wszystkich tych obszarach pozostaje uporczywie i niepokojąco wysoki. Na tych poziomach po prostu nie mamy pewności, że szpitale i oddziały intensywnej terapii będą w stanie poradzić sobie, gdy nadejdzie zima" - mówiła.

Zapewniła jednocześnie, że restrykcje zostają wprowadzone na ściśle ograniczony czas trzech tygodni, a ich celem jest zatrzymanie epidemii na tyle, by można było w miarę normalnie spędzić święta Bożego Narodzenia.

Najwyższy, czwarty poziom w obowiązującej od 2 listopada skali (ma ona poziomy od 0 do 4) oznacza, że zamknięte zostaną wszystkie sklepy, z wyjątkiem sprzedających towary pierwszej potrzeby, wszystkie punkty usługowe wymagające bliskiego kontaktu, takie jak salony fryzjerskie czy kosmetyczne, a także restauracje, puby, bary i kawiarnie, choć mogą one sprzedawać na wynos i z dostawą. Zamknięte dla turystów będą także hotele i inne miejsca noclegowe. Obowiązywać będzie zakaz wyjeżdżania poza własny obszar administracyjny, o ile nie ma ku temu uzasadnionych powodów.

Osoby z różnych gospodarstw domowych nie mogą się spotykać w domach, z wyjątkiem takich sytuacji jak opieka nad osobą potrzebującą oraz z wyjątkiem osób mieszkających samotnie, które mogą się spotykać z jednym gospodarstwem domowym. Maksymalnie sześć osób z dwóch gospodarstw domowych - nie wliczając w to dzieci do lat 12 - spotykać się może w publicznych pomieszczeniach zamkniętych oraz na otwartej przestrzeni.

Otwarte pozostają szkoły i uniwersytety, a także kościoły i inne świątynie, choć z liczbą wiernych ograniczoną do 20 i zachowaniem 2-metrowej odległości między nimi. Mogą się odbywać śluby z udziałem maksymalnie 15 osób i bez przyjęć weselnych oraz pogrzeby z udziałem do 20 osób. Zamknięte zostaną wszystkie obiekty kulturalno-rozrywkowe, jak kina czy muzea, a także siłownie i inne obiekty sportowe wewnątrz budynków.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki