REKLAMA

W środę na zamknięciu ceny gazu w Europie po 205 euro

2022-09-28 18:30
publikacja
2022-09-28 18:30

W środę na zamknięciu w holenderskim hubie TTF cena gazu z dostawą w październiku wzrosła o pond 10 proc. do 205 euro za 1 MWh. Kontrakty na listopad droższe o 9 proc.

W środę na zamknięciu ceny gazu w Europie po 205 euro
W środę na zamknięciu ceny gazu w Europie po 205 euro
fot. 63ru78 / / Shutterstock

W holenderskim hubie TTF gaz w kontraktach październikowych wyceniano w środę wieczorem o ponad 10 proc. wyżej niż rano, tj. na 205 euro za 1 MWh. Z kolei cena kontraktów listopadowych wzrosła o 9 proc. do 221,8 euro za 1 MWh.

W poniedziałek wykryto wyciek gazu z rurociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Do wycieków doszło w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu.

Komentująca sprawę premier Danii Mette Frederiksen stwierdziła, że nie można wykluczyć sabotażu. "Jeszcze za wcześnie na konkluzje, ale jest to sytuacja niezwykła. Wycieki są trzy, trudno sobie wyobrazić, aby mogło to być przypadkowe" - powiedziała.

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwa silne podwodne wybuchy na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.

W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., gaz ziemny w hubie TTF kosztował ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie notowania przekraczały poziom 349 euro za MWh. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ pif/ drag/

Tematy
Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Tanie konto dla firmy z lokatą. Najlepsze oferty dla przedsiębiorców

Komentarze (4)

dodaj komentarz
shk7421
Po co mieć stałą cenę gazu w umowach z rosją skoro można mieć zmienną, którą można manipulować kontraktami i tak drenować europę z kasy....
zene
Czyli Jankesi wysadzajac NS dali Moskwie kase na stole :)
Cena gazu z rury po ziemi czy np. Turecki Potok +20%
pikawka
Sikorski znowu zablysnal intelektem jak dawniej zaraz przed karna zsylka do Afganistanu dla uciszenia skandalu. moze tym razem tez go wysla na front w nagrode :D
ptokbentoniczny2
Co dali? A kto jest największym producentem gazu ziemnego na świecie?

Powiązane: Wojna gazowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki