REKLAMA

W środę Sejm zajmie się projektem ustawy o dodatku osłonowym

2021-12-07 13:23
publikacja
2021-12-07 13:23
W środę Sejm zajmie się projektem ustawy o dodatku osłonowym
W środę Sejm zajmie się projektem ustawy o dodatku osłonowym
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W środę Sejm zajmie się projektem ustawy o dodatku osłonowym, który jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Celem projektu jest umożliwienie wypłaty dodatków w kwocie od 400 do 1 150 zł w zależności od wielkości i dochodów gospodarstwa domowego.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W porządku obrad Sejmu znalazł się punkt poświęcony rządowemu projektowi ustawy o dodatku osłonowym. Posłowie zajmą się nim w środę, gdy zostanie wznowione 43 posiedzenie Sejmu.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu, na dodatek osłonowy mogą liczyć osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1,5 tys. zł w przypadku gospodarstw, w których jest więcej osób. Świadczenie ma wynosić 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 600 zł dla gospodarstwa, które liczą od 2 do 3 osób, 850 zł dla gospodarstwa, w którym jest 4 lub 5 osób, a także 1 150 zł dla gospodarstwa, w którym jest co najmniej 6 osób.

Z projektu wynika, że jeśli dochody w gospodarstwie domowym przekraczają nieznacznie wyznaczony limit, świadczenie będzie wypłacane w wysokości równej różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód. Jeśli ta różnica będzie mniejsza niż 20 zł, dodatek nie będzie wypłacany.

„Dodatek osłonowy przysługuje osobom (…) za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. i jest wypłacany w dwóch ratach, w terminie do dnia 31 marca 2022 r. oraz do dnia 2 grudnia 2022 r., z wyłączeniem przypadków, w których odbiorca złożył wniosek później niż na 2 miesiące przed upływem tych terminów” – napisano w projekcie ustawy. Zastrzeżono tam, że jeśli wnioski o dodatek zostaną złożone po 31 października 2022 r., nie będą one podlegać rozpatrzeniu.

Jak wynika z projektu, w okresie, w którym będzie wypłacany dodatek osłonowy, wstrzymana zostanie wypłata obecnie funkcjonujące dodatki energetyczne. Koszt tego rozwiązania ma wynieść nie więcej niż 1,4 mld zł. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki