REKLAMA

"W sprawie łupków trzeba usprawnić procedury"

2014-01-13 17:23
publikacja
2014-01-13 17:23

Aby przyspieszyć prace nad wydobyciem gazu łupkowego, trzeba usprawnić procedury - uważa doktor Tomasz Chmal, ekspert do spraw energetycznych. Najwyższa Izba Kontroli krytycznie oceniła działania administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowane w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w Polsce. NIK zwraca uwagę między innymi, że tempo prac nad wydobyciem jest zbyt wolne.

"Prace można przyspieszyć, ale musi być większa motywacja. Muszą te firmy chcieć wydawać swoje pieniądze w Polsce, a nie poza nią" - powiedział Tomasz Chmal w radiowej Jedynce. Jego zdaniem, żeby tak się stało, trzeba stworzyć odpowiednie do tego warunki. Chodzi przede wszystkim o możliwość przejścia do koncesji wydobywczej, stosunkowo przyjazne, szybkie procedury, szybkie postępowanie, możliwość współpracy z partnerami zagranicznymi i możliwość uzyskania koncesji na kilka podmiotów. Tym - zdaniem eksperta - powinien zająć się ustawodawca.

NIK w raporcie zwraca uwagę przede wszystkim na to, że ze znacznym opóźnieniem prowadzono prace związane z tworzeniem i nowelizacją prawa dotyczącego poszukiwania i wydobywania węglowodorów, w tym gazu z łupków oraz przepisów w zakresie opodatkowania kontrolowanej działalności. Przygotowywane zmiany prawa w tym zakresie zatrzymały się na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

PR1/IAR/moc/dyd
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki