REKLAMA

W sierpniu wzrost krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

2020-10-01 13:07
publikacja
2020-10-01 13:07
fot. AButyrin 22 / Shutterstock

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w sierpniu br. wzrosły o 0,3 proc. wobec lipca, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 2,5 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel - zarówno dla energetyki, jak i ciepłownictwa - jest nieco droższy niż przed rokiem.

Na rynkach międzynarodowych sierpień przyniósł - po wzrostach w czerwcu i lipcu - nieznaczne zmniejszenie cen węgla, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) spadły wobec lipca o 0,9 proc. W sierpniu europejskie ceny węgla były o 8,6 proc. niższe wobec tego samego miesiąca przed rokiem.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w czwartek wartości, jakie osiągnęły w sierpniu br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Z danych wynika, że w sierpniu br. polski węgiel dla energetyki był o 2 proc. droższy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 3,5 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w sierpniu 263,94 zł za tonę, wobec 263,10 zł za tonę w lipcu i 267,39 zł za tonę w czerwcu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w sierpniu było to 11,75 zł za gigadżul energii - podobnie jak miesiąc wcześniej. W czerwcu było to 12,09 zł, a w maju 12,11 zł za gigadżul.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w sierpniu br. wartość 319,84 zł za tonę, wobec 312,06 zł za tonę w lipcu i 312,70 zł za tonę w czerwcu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w sierpniu było to 13,40 zł za gigadżul, wobec 13,23 zł w lipcu i 13,18 zł w czerwcu.

Ósmy miesiąc 2020 r. przyniósł nieznaczny spadek cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). Podczas gdy w czerwcu miesięczna wartość indeksu DES ARA wzrosła w stosunku do maja o 17,1 proc., a w lipcu o kolejne 8,1 proc., w sierpniu nastąpił spadek o 0,9 proc. Sierpniowe ceny były o 8,6 proc. niższe niż rok wcześniej. Polskie sierpniowe indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 79,34 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 90,54 USD za tonę węgla dla ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Wcześniej katowicki oddział ARP opublikował dane dotyczące krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w sierpniu br., kiedy wielkość sprzedaży była równa miesięcznej krajowej produkcji tego surowca, na poziomie 4,2 mln ton. Nie zmieniła się ilość surowca na przykopalnianych zwałach - w końcu sierpnia leżało tam 7,9 mln ton węgla, wobec ponad 4,9 mln ton rok wcześniej.

W odniesieniu do tegorocznego lipca, w sierpniu polskie kopalnie zmniejszyły produkcję o ok. 800 tys. ton, udało się jednak zrównoważyć wielkość wydobycia i miesięcznej sprzedaży. Przed rokiem w sierpniu kopalnie wydobyły ponad 5 mln ton węgla, a sprzedały przeszło 4,6 mln ton. Jak podała w czwartek ARP, w końcu sierpnia br. kopalnie węgla kamiennego zatrudniały ok. 81 tys. osób - ok. 300 pracowników mniej niż miesiąc wcześniej.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki