REKLAMA

W sierpniu sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o ponad 80 proc. Dane BIK

2021-09-23 08:35
publikacja
2021-09-23 08:35
W sierpniu sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o ponad 80 proc. Dane BIK
W sierpniu sprzedaż kredytów mieszkaniowych wzrosła o ponad 80 proc. Dane BIK
fot. Maciej Dubel / / Shutterstock

W sierpniu 2021 r. banki sprzedały kredyty mieszkaniowe za prawie 8,2 mld zł. Pod względem wartości jest to wzrost o ponad 80 proc. w stosunku do sierpnia 2020 r. – poinformowało Biuro Informacji Kredytowej w czwartkowym komunikacie.

Jak poinformowało Biuro, w sierpniu 2021 r. sprzedano kredyty mieszkaniowe o wartości blisko 8,2 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 80,1 proc. Liczba kredytów wziętych w sierpniu wyniosła 24,6 tys., co oznacza wzrost o 53 proc. Od początku roku wartość kredytów mieszkaniowych wyniosła ponad 57,7 mld zł, zaś liczba 181,3 proc.

„W ośmiu pierwszych miesiącach 2021 r. już ponad połowa (55,8 proc.) wartości udzielonych kredytów to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł. Same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 26,6 proc. łącznej akcji kredytowej” – napisano w komunikacie BIK.

Wskazano w nim, że w poszczególnych przedziałach kwotowych, określających wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego, w okresie styczeń - sierpień 2021 r. widać duże zróżnicowanie. Najwyższe dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dotyczyły kredytów z dwóch przedziałów - od 350 do 500 tys. zł i powyżej 500 tys. zł, odpowiednio w ujęciu liczbowym (+47,2 proc.) i (+87,0 proc.) oraz wartościowym (+48,2 proc.) i (+92,9 proc.). W pozostałych przedziałach zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dynamiki nie przekroczyły (+25,0 proc.).

W informacji BIK dodano, że wyniki sierpniowej akcji kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych są odzwierciedleniem popytu z czerwca oraz lipca 2021 r. Możliwość osiągnięcia w sierpniu rekordowej akcji kredytowej sygnalizowały już zarówno czerwcowy (+55,9 proc.) jak i lipcowy (+33,2 proc.) odczyt Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe.

„Dla kredytów mieszkaniowych sierpień ub.r. był nadal słabym miesiącem pod względem liczby i wartości akcji kredytowej (16,0 tys. szt. 4,55 mld zł). Wysokie dynamiki w sierpniu 2021 r. są więc w części spowodowane efektem niskiej bazy z sierpnia 2020 r. Drugim, w mojej opinii nawet ważniejszym czynnikiem jest rekordowa wartość akcji kredytowej w sierpniu 2021 r. Padł historyczny rekord, po raz pierwszy w historii miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8,1 mld zł. Ponadto warto odnotować, że sierpień jest już szóstym z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowe powyżej 7,5 mld zł” - stwierdził cytowany w komunikacie główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski.

W informacji BIK stwierdzono, że w sierpniu kontynuowana była hossa w wysokokwotowych kredytach mieszkaniowych. Widać to w średniej wartości udzielanego kredytu, która w sierpniu 2021 r. osiągnęła kolejną rekordową wartość 333 tys. zł i była wyższa o 17,7 proc. od średniej z sierpnia 2020 r.

BIK wyliczył także, że w sierpniu o 30,2 proc. wzrosła liczba sprzedanych kredytów gotówkowych oraz o 4,8 proc. ratalnych. O 4,4 proc. zmalały limity na kartach kredytowych. Pod względem wartości sprzedaży kredyty gotówkowe wzrosły o 40,4 proc., limity kartowe o 18,1 proc., a kredyty ratalne o 16,4 proc.

„W okresie styczeń - sierpień 2021 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 2 381,6 tys. kredytów ratalnych (+5,9 proc.) na kwotę 11,10 mld zł (+22,6 proc.) oraz 2 080,4 tys. kredytów gotówkowych (+17,8 proc.) na kwotę 44,27 mld zł (+28,7 proc.)” – stwierdzono w komunikacie BIK. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
ketevan
80% to niewiarygodna wręcz wartość. 53% więcej zaciągnietych kredytów r/r. Kto wie, czy nie jesteśmy nie tyle przed ogromnym kryzysem, co przed kryzysem największym w historii.
zakooo
Teraz chłopaki w garniturach z NBP, EBC i innych mogą spokojnie podwyższać stopy i skupować nieruchomości, ziemię za free. Piękny manewr, gratulację.
ketevan odpowiada zakooo
Niestety jest to bardzo prawdopodobny scenariusz. Już nawet nie jest to pytanie czy, tylko kiedy to nastąpi. Co kilkanaście lat to samo - każde pokolenie daje się zrobić tak samo jajo na filar emerytalny, mieszkania, ekologię i media.
kerad_ odpowiada zakooo
Jak zwykle w najlepszej sytuacji są ci co nic nie mają - przewidujący;-)
jpelerj
"Wysokie dynamiki w sierpniu 2021 r. są więc w części spowodowane efektem niskiej bazy z sierpnia 2020 r."
marxs
a masz wątpliwości jakieś? ja jestem pewien że jesteśmy o rzut beretem przed kryzysem największym w historii.
marxs odpowiada zakooo
przecież to nie tajemnica ten manewr jest bez końca powtarzany od setek lat a jaki z tego wniosek ?że tylko chciwy kretyn lub chciwa kretynka daje się na ten lep na muchy zlapać
ketevan odpowiada marxs
Wątpliwości nie są niczym złym. Staram się zawsze być w sytuacji gdzie zarówno jedna jak i druga ewentualność mnie nie pogrążą. Z tą chciawością to nie do końca też jest tak, bo w tym że ludzie chcą zarobić na kryzysach lub dobrej koniunkturze nie ma niczego złego i tak jak mówisz -> to wiecznie się powtarza,Wątpliwości nie są niczym złym. Staram się zawsze być w sytuacji gdzie zarówno jedna jak i druga ewentualność mnie nie pogrążą. Z tą chciawością to nie do końca też jest tak, bo w tym że ludzie chcą zarobić na kryzysach lub dobrej koniunkturze nie ma niczego złego i tak jak mówisz -> to wiecznie się powtarza, jak moda, jak dzień i noc. Ważne by po prostu nosze decyzje były przemyślane i dopasowane do nas, a nie wywołane emocjami, propagandą i naciskiem społecznym.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki