REKLAMA

BIECW sierpniu spadł wskaźnik przyszłej inflacji

2023-08-11 09:02
publikacja
2023-08-11 09:02

W sierpniu wskaźnik przyszłej inflacji obniżył się do 84,7 pkt., czyli o 1,3 pkt. wobec lipca, a część jego komponentów sugeruje spowolnienie procesu dezinflacji – poinformowało w raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

W sierpniu spadł wskaźnik przyszłej inflacji
W sierpniu spadł wskaźnik przyszłej inflacji
fot. Avelina / / Shutterstock

BIEC podaje, że sierpniowy spadek był najmniejszy w ciągu ostatnich pięciu miesięcy.

"Niektóre z komponentów wskaźnika w ostatnim czasie zaczęły działać proinflacyjnie, co może zapowiadać ograniczenie procesu dezinflacji w najbliższych miesiącach" - napisano w raporcie.

Indeksy oczekiwań inflacyjnych konsumentów i menadżerów przedsiębiorstw produkcyjnych obniżają się od wielu miesięcy, choć tempo ich spadku uległo w ostatnich dwóch miesiącach

ograniczeniu. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
tomcio-paluch
Takie artykuły z wybranymi danymi i ich interpretacja są na polityczne zamówienie. Dane GUS pokazują, że inflacja r/r ruszyła na wiosnę 2021 r. i w grudniu wynosiła już prawie 9 %. W 2022 r. skoczyła na koniec do 17 %, a szczyt był w lutym tego roku i wyniósł ponad 18 %. Przyczyny były oczywiste: wojna na Ukrainie, ograniczanie zakupu Takie artykuły z wybranymi danymi i ich interpretacja są na polityczne zamówienie. Dane GUS pokazują, że inflacja r/r ruszyła na wiosnę 2021 r. i w grudniu wynosiła już prawie 9 %. W 2022 r. skoczyła na koniec do 17 %, a szczyt był w lutym tego roku i wyniósł ponad 18 %. Przyczyny były oczywiste: wojna na Ukrainie, ograniczanie zakupu paliw z Rosji oraz polityka europejska odchodzenia od paliw stałych. Dziś mamy małą stabilizację, jednak poza globalnymi warunkami, w Polsce rozpoczęła się kampania wyborcza i do jej zakończenia, mogą być jakieś zawirowania. Jeśli to wszystko się uspokoi, na koniec roku możemy mieć wskaźnik rzędu 105 %.
roza_von_tusk
Na razie wszyscy poza konfederacją prześcigają się w obietnicach rozdawania kasy. Nie wróży to dobrze inflacji
sajetan
Ci za to obiecują XIX-wieczny dziki kapitalizm ... do czego doprowadził wiadomo...
dziadekjarek odpowiada sajetan
Do czego?
kingoftheinternet odpowiada dziadekjarek
Na przykład do tego że średniej wysokości emerytura 2,5 tys. Zł starczy na jakąś godzinę w szpitalu w przypadku raka. Już widzę te 8 milionów emerytów jak płacą za chemioterapię, której str,ał kosztuje 10 tys. Zł.
sajetan
Moja prognoza przyszłej inflacji (zobaczymy jak się sprawdzi): 2023 sierpień 10,3%, wrzesień 9,2%, październik 8,5, listopad 8%, grudzień 7%, 2024 styczeń-marzec około 7%, kwiecień 5%, maj 3,5%.
alcabon
Jestem przekonany, że się nie sprawdzi. Zbyt duże wzrosty są teraz miesiąc do miesiąca, żeby inflacja spadła do takiego poziomu.
sajetan odpowiada alcabon
Wzrosty? inflacja m/m: maj 0,0%, czerwiec 0,0%, lipiec -0,2%
adamtw
Nie wiem dokladnie jak prognozujesz inflacje, ale wiele zalezy od tego, co sie bedzie dzialo z cenami paliw i VATem na zywnosc oraz kursem zlotego. Podwyzka placy minimalnej bedzie na pewno proinflacyjna.

Jesli te sie nie zmienia a zloty dalej bedzie wykazywal tendencje do powolnego umacniania (okolo 4,25-4,35 za EUR i 3,
Nie wiem dokladnie jak prognozujesz inflacje, ale wiele zalezy od tego, co sie bedzie dzialo z cenami paliw i VATem na zywnosc oraz kursem zlotego. Podwyzka placy minimalnej bedzie na pewno proinflacyjna.

Jesli te sie nie zmienia a zloty dalej bedzie wykazywal tendencje do powolnego umacniania (okolo 4,25-4,35 za EUR i 3,8 za USD) to ja obstawiam taka sciezke (dosc podobna do twojej przy szybszej dezinflacji na poczatku roku):
sierpien - 9,9 (optymistycznie) -10,1% (realistycznie)
wrzesien - 8,7% (optymistycznie) - 9% (realistycznie)
pazdziernik - 7,5% (optymistyczniie) - 7,9% (realistycznie)
listopad - 7,3% (optymistycznie) - 7,6% (realistycznie)
grudzien - 6,9-7% (optymistycznie) - 7,3-7,4% (realistyczne)
styczen - marzec - 4-4,5% (optymistycznie) - 5,5% realistycznie
Przy podniesieniu VATu na zywnosc inflacja w styczniu - marcu bedzie na poziomie 7-7,5%.
Przy wzroscie cen paliw o 10% inflacja bedzie wyzsza o pol pkt %.

sajetan odpowiada adamtw
Wiadomo, że jest to w dużym stopniu wróżenie z fusów (nie wiadomo jak NBP będzie kształtował stopy w przyszłości, co jeszcze odwinie putin, jak zachowa się kurs PLN i cena ropy itd) ale biorąc pod uwagę bardzo szybko malejącą inflację w krajach ościennych (Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa Estonia - raczej jestem optymistą). Pozwoliłem Wiadomo, że jest to w dużym stopniu wróżenie z fusów (nie wiadomo jak NBP będzie kształtował stopy w przyszłości, co jeszcze odwinie putin, jak zachowa się kurs PLN i cena ropy itd) ale biorąc pod uwagę bardzo szybko malejącą inflację w krajach ościennych (Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa Estonia - raczej jestem optymistą). Pozwoliłem sobie zapisać Twoją prognozę i będę sobie odhaczał co miesiąc co wyszło w praktyce :).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki