REKLAMA

W sądach ponad 200 skarg na kary za łamanie obostrzeń epidemicznych

2021-02-04 08:40
publikacja
2021-02-04 08:40
W sądach ponad 200 skarg na kary za łamanie obostrzeń epidemicznych
W sądach ponad 200 skarg na kary za łamanie obostrzeń epidemicznych
fot. Zolnierek / / Shutterstock

Co najmniej 215 skarg na kary administracyjne stosowane przez sanepid, wpłynęło do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Polsce. Chodzi o wysokie grzywny, nawet do 30 tys. zł. Nakładane były za łamanie obostrzeń epidemicznych - podał w czwartek portal RMF24.

Jak podał portal, najwięcej skarg, "bo aż 101 trafiło do WSA w Warszawie, 16 do Bydgoszczy, 17 do Gorzowa Wielkopolskiego, do Wrocławia 8, a do Krakowa i Białegostoku - po 10". "Są też miasta, w których WSA takich skarg w ogóle nie mają - to Łódź i Olsztyn, ale sprawy mogą jeszcze toczyć się w sądach niższej instancji" - donosi portal.

Jak zaznacza RMF FM, co najmniej 62 postępowania skończyły się decyzją sądu o uchyleniu kary lub stwierdzeniu nieważności decyzji nakładającego ją sanepidu. "Część z tych decyzji nie jest jeszcze prawomocna. Te, które już się uprawomocniły - oznaczają - że ukarane osoby odzyskają pieniądze" - czytamy.

Portal zwrócił uwagę, że "duża część zgłoszonych skarg dotyczy również naruszenia obowiązku kwarantanny". "Część z nich jest oddalana, ale bywa również, że nałożone z tego powodu kary są uchylane - dla przykładu WSA w Gliwicach zrobił to w trzech sprawach".

RMF FM zwróciło też uwagę, że zazwyczaj uchylane są kary nałożone z powodu łamania kwietniowego zakazu przemieszczania się. Jak podaje tylko WSA w Białymstoku podjął 6 takich decyzji.

Portal zaznaczył przy tym, że niewiele jest skarg dotyczących kar dla przedsiębiorców, którzy mimo zakazu otworzyli biznesy. "WSA w Szczecinie uchylił karę nałożoną na właściciela baru otwartego mimo zakazów pandemicznych. Warto również zauważyć, że jeśli skargi są odrzucane przez sądy, to zazwyczaj z powodu braków formalnych złożonego wniosku. Chodzi np. o brak uiszczonego wpisu sądowego" - wskazał portal.(PAP)

mm/ mark/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
ten orzełek na zdjęciu (bez korony) to jakaś insynuacja do starych słusznie minionych czasów?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki