W sądach górę biorą frankowicze

W listopadzie trzy czwarte spraw wygrali klienci banków, ale nadal wyroki sądów w sprawach dotyczących mieszkaniowych kredytów walutowych bywają bardzo rozbieżne - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

(Shutterstock)

Polskie sądy wydały w minionym miesiącu 54 wyroki w sprawach dotyczących mieszkaniowych kredytów walutowych. W prawie 75 proc. z nich górą byli klienci – wynika z danych zebranych przez Votum i "Rzeczpospolitą". To 40 wygranych spraw, pięć sądy skierowały do ponownego rozpatrzenia, a tylko w dziewięciu wygrały banki.

"Odsetek spraw wygranych przez klientów zwiększył się w porównaniu z październikiem, gdy zapadło 31 wyroków, z których 65 proc. było dla nich korzystnych. Wyroków prawomocnych było w listopadzie tylko 11 i tu walka frankowiczów z bankami jest bardziej wyrównana: klienci wygrali w sześciu sprawach, przegrali w pięciu" - czytamy.

"Rz" zauważa, że już wcześniej sądy powszechne częściej orzekały na korzyść klientów, teraz sprzyja im też wydane 3 października orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE.

"Z pewnością stanowi ono uzupełnienie linii orzeczniczej, jaką ostatnio wyznaczyły sądy powszechne. Argumenty w nim zawarte wpłynęły na sądy, co obrazują zapadające teraz wyroki" – powiedział gazecie Wojciech Bochenek, radca prawny z kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Ile spraw frankowych mają banki? Sprawdzamy

Banki notowane na warszawskim parkiecie uczestniczą łącznie w 8,5 tys. spraw sądowych dotyczących kredytów opartych na walutach obcych, wynika z analizy Bankier.pl. Łączna wartość przedmiotu sporu przekracza 2 mld zł.

 

Według "Rzeczpospolitej", o ile coraz częściej sądy orzekają, że klauzule przeliczeniowe waluty zawarte w umowach są niedozwolone, o tyle w różny sposób oceniają tego skutki.

"Gdy w listopadzie klienci wygrywali i udało nam się poznać orzeczenia, wyraźnie więcej było unieważnień umów (20 przypadków) niż najczęściej preferowanego przez klientów rozwiązania, czyli tzw. odfrankowienia: przewalutowania na złote po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu z pozostawieniem stawki LIBOR (dziewięć przypadków)" - czytamy.(PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mrr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 8 marianpazdzioch

Jeżeli zapadają wyroki pt. unieważnienie umów, to znaczy że nie ma tak znowu duż id-tów w tych togach. W każdym razie nie tak dużo jak myślalem, i zatem dalszych pozwów nie będzie dużo. Nie tak dużo jak straszono.

! Odpowiedz
25 46 _jasko

Panie Prezydencie Duda. To Pan miał już 5 lat temu rozwiązać problem "kredytów frankowych".
Łatwo się obiecuje mamiąc wyborcę, prawda?

! Odpowiedz
4 43 loool

Wygranymi nie są ani banki ani klienci tylko hieny prawnicze które poczuły krew. Juz nie można odgonić się od spamu na poczcie od kancelarii oferujących "pomoc" w sprawach kredytów frankowych. Zwykle biorą 30% kwoty odzyskanej. To jest prawdziwa patologia w świetle prawa.

! Odpowiedz
1 15 wonsz

30%? Tak przeciętnie. Podobno od poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych biorą do 50%. A poczekaj, jakie będzie El Dorado, jak sądy zaczną zasądzać po kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy dla każdego, kto oddycha brudnym powietrzem, już pierwsi herosi przecierają szlak ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-12-05
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-12-05
LIBOR 3M CHF -0,0038 -0,7228%
2019-11-29
EURIBOR 3M -0,0020 -0,3950%
2019-12-05