W regionie Polacy bogatsi jedynie od Słowaków, Bułgarów i Rumunów

Polska awansowała w rankingu zamożności – pod względem aktywów netto na mieszkańca zajęliśmy 36. miejsce; aktywa netto w przeliczeniu na osobę wyniosły w 2015 roku 6540 euro. To jednak nadal za mało, żeby wyprzedzić naszych południowych sąsiadów. Względem zeszłorocznej edycji raportu wzbogacamy się coraz wolniej, a zobowiązania rosną coraz szybciej.

(allianz.pl)

Allianz opublikował siódmą edycję światowego raportu zamożności Global Wealth Report, w którym analizowane są aktywa i zadłużenia gospodarstw domowych z ponad 50 krajów. Choć poprawiła się nasza pozycja w rankingu, wyniki badań nie wróżą dobrze na przyszłość.  

Aktywa finansowe brutto w Polsce wzrosły o 5,9% względem poprzedniej edycji raportu. Jest to gorszy wynik niż w relacji 2015 do 2014 roku. Choć aktywa rosły nad Wisłą w podobnym tempie do reszty regionu, większa dynamika od sąsiadów obowiązywała u nas w przypadku zobowiązań, które wzrosły o 6 proc. względem 2015 r.

W regionie Europy Wschodniej zamożniejsi jesteśmy tylko od Słowacji, Bułgarii i Rumunii – w tej ostatniej aktywa finansowe netto nie przekraczają 5000 euro na osobę. Najlepiej według raportu wiedzie się Słoweńcom i Czechom – w tym pierwszym kraju wskaźnik osiągnął wartość 13 130 euro/osobę – to o prawie 2000 euro więcej niż w przypadku Grecji.

Nie tylko pod względem aktywów nie jest u nas najlepiej. Polskie gospodarstwa domowe charakteryzują się także ponadprzeciętnymi poziomami zadłużenia – przy średniej dla regionu wynoszącej 33 proc., stosunek zadłużenia do całkowitych aktywów finansowych brutto wyniósł w naszym kraju 38 proc. Gorzej jest tylko na Słowacji – wskaźnik za 2015 rok wyniósł 58 proc.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 15 ~Adam

Komuniści i PO-st komuna to najgorszy rak, który nie pozwala Polsce na prawdziwy, zdrowy rozwój. Dzisiaj kodomici dostają szału, bo Polska wstaje po 27 latach z kolan!

! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 11 ~teraz_k_MY_twójPIS_

Takich przekrętów nie robiono nawet za komuny.

Jeden "złodziej" przeksięgował połowę OFE, a drugi kradnie i wmawia wszystkim, że suweren tego pragnie. Szczególnie dotyczy to programu obligacje+ Morawieckiego, gdzie 25% z tego co pozostało w OFE, a rządzący pragną bezpośrednio zajumajać.

! Odpowiedz
4 8 ~janko

Morawiecki dziś palnął, że źle się rozwijaliśmy od 89 roku, bo powinniśmy się rozwijać w oparciu o nasz kapitał. Przypomnę, że w 89 przeciętny kapitał na jednego mieszkańca nie przekraczał 50 dolarów.

! Odpowiedz
1 1 ~Stan

piekne słowa ale autor Polak nie rozumie tego

! Odpowiedz
2 24 ~Polak

Trzeba zabra? gigantyczne emeryturki by?ym UB-ekom i SB-kom, generalnie komunie, która dusi?a Polsk?!

! Odpowiedz
19 17 ~Abek

Najważniejsze jest żeby ksiądz miał się dobrze a reszta to marność nad marnościami.

! Odpowiedz
8 8 ~kim_ONI_są

Czy rząd świadomie zubaża społeczeństwo i wyprzedaje wszystko za friko.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest bardzo realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek postrzegają, jako jeden z wariantów . Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~kim_ONI_są

_____Rozwiniecie dot. Kosztu Kapitału________

Polityka to tworzenie i zarządzanie kłamstwami i półprawdą, a grupą docelową są wyborcy. Każde obniżanie ratingów jest b. szkodliwe. Wzrost kosztu kapitału lub brak jego spadku, pomimo sprzyjającego otoczenia o 25 pkt % to dla społeczeństwa koszt ok. 1 mld PLN, a dla budżetu państwa ok. 350-400 mln PLN braku wpływów podatkowych. Wynika to z tego, że coroczne zobowiązania SP, gospodarka, osoby fizyczne i samorządy, to rząd wielkości ok. 400 mld PLN (kredyty i obligacje).
Czyli od dodatkowe, nieuzasadnione racjonalnie koszty wynoszą ok. 4 mld PLN, straty budżetowe to ok. 1,5 mld PLN !!!
Ekonomiści medialnie na ten temat rzadko się wypowiadają, bo mogło by być odebrane to, jako poruszanie tematów politycznych.

Rządzący od maja 2015 r spowodowali brak spadku rentowności 10io letnich polskich obligacji o ok. 100-120 pkt. bazowych. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.

Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP. Rządzący już mają ogromny problem. Dobrze, że na razie rating został

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 14 ~icek

Od Czechów zawsze byliśmy biedniejsi.Tylko za rządów PO byliśmy bogaci prawie tak jak Włosi i Grecy,ale o tym nie wiedzieliśmy.

! Odpowiedz
0 25 ~asdf

A skąd się bierze ten wzrost gospodarczy i zielona wyspa, tylko z tego że pracują to MURZYNI którzy zarabiają mniej niż dostaje uchodźca w reichu. Gdyby tu były zarobki jak na świecie momentalnie Polska przestałaby być konkurencyjna a firmy się stąd wyniosły bo jedyna przewaga konkurencyjna to TANIA POLSKA SIŁA ROBOCZA, ale tego nikt głośno nie powie, wzrost gospodarczy polski dzięki biedzie obywateli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~skr

Zgadzam się, wzrost gospodarczy jest zasilany przez niskie zarobki, co powoduje że opłaca sie zagranicznym firmom tu inwestować.

,,ale tego nikt głośno nie powie''

No nie wiem PO głośno o tym mówiło, więcej nawet się chwaliło. :)

http://g2.gangsters.pl/?ref=118203

! Odpowiedz
7 21 ~MarnyPopis

Efekt 8 teoretycznego państwa bursztynowej ekipy.

! Odpowiedz
7 58 ~Biedny

Tusk z Bieńkowska sie z was śmieją z Brukseli oni zarabiają po 50 tysi co miesiąc. netto.

! Odpowiedz
24 11 ~polak

A jak ryczy ze śmiechu Kczyński patrzac jak jego propaganda antypolska działa.

! Odpowiedz
11 14 ~hehe

co to jest 50 tysiakow na miesiac w porównaniu do córuni Lecha K. która wyłudziła od polskiego podatnika 3 mln zł

! Odpowiedz
0 2 ~jgf

Tusk to akurat chyba 2 razy tyle.

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 19 ~jaktuoszczędzać

Śmieszna kwota wolna od podatku i mega stopy procentowe :(

! Odpowiedz
0 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 11 ~ciekawski

Ciekawy jestem, czy jak weryfikowano naszą wartość aktywów na głowę, przy wyliczeniach, to czy przy okazji odjęto pasywa (zobowiązania) Polaków??? To ważne bo przecież jesteśmy baaardzo zadłużeni, a to może zmienić sytuację diametralnie... Jak odejmiemy to co mamy do oddania, to zaraz się okaże, że Afrykanie są bogatsi... A wcale bym się nie zdziwił, patrząc na wartości kredytów hipo, czy masakryczne tempo wzrostu pożyczek tych bankowych i tzw szybkich. Lichwa się rozwija w najlepsze, więc warto by przedstawić jasny obraz, a nie ściemę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~Virtuoz

Ostatnie podrygi ostrygi! Czyżby?

Myślę że dobrze to już było, przy takiej strukturze demografii, kompletnej bezradności kolejnych ekip rządzących za parę lat luksusem będzie kawa i butelka piwa.

Chyba czas na wyjazd :)

! Odpowiedz
13 11 ~jj

Nie bój nic, lada moment nasze bogactwo wzrośnie po tym jak na konta Misiewiczów zaczną wpływać kolejne wynagrodzenia :)

! Odpowiedz
3 4 ~aaa

Lepiej bym tego nie ujął

! Odpowiedz
19 18 ~jj

Jak to ??? Przecież Armia Krajowa, Powstanie Warszawskie, Żołnierze Wyklęci, Katyń, Smoleńsk, Polska Chrystusem Narodów, Obrońcą Chrześcijaństwa, Antoni Maciarewicz a tu masz... Przecież tylko z tego powodu nam się należy :))

! Odpowiedz
1 0 ~rt

HAHAH. sam bym lepiej tego nie ujął. wielki plus ;-)

! Odpowiedz
3 27 ~myślący

kwota wolna od podatku najnizsza w europie i nawet Rumunia nas dogania

! Odpowiedz
14 13 ~kim_ONI_są

Zagranica wykupuje Polskę, a rząd dopycha im do wora i nadstawia Kolejne.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest bardzo realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek postrzegają, jako jeden z wariantów . Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~kim_ONI_są

_____Rozwiniecie dot. Kosztu Kapitału________

Polityka to tworzenie i zarządzanie kłamstwami i półprawdą, a grupą docelową są wyborcy. Każde obniżanie ratingów jest b. szkodliwe. Wzrost kosztu kapitału lub brak jego spadku, pomimo sprzyjającego otoczenia o 25 pkt % to dla społeczeństwa koszt ok. 1 mld PLN, a dla budżetu państwa ok. 350-400 mln PLN braku wpływów podatkowych. Wynika to z tego, że coroczne zobowiązania SP, gospodarka osoby fizyczne i samorządy to rząd wielkości ok. 400 mld PLN (kredyty i obligacje).
Ekonomiści medialnie na ten temat rzadko się wypowiadają, bo mogło by być odebrane to, jako poruszanie tematów politycznych.

Rządzący od maja 2015 r spowodowali brak spadku rentowności 10io letnich polskich obligacji o ok. 100-120 pkt. bazowych. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.

Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP. Rządzący już mają ogromny problem. Dobrze, że na razie rating został utrzymany. Bez zmiany strategi i polityki PIS jest skazany na porażkę. Oby zostało to wykorzystane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~ra

Jak dojdziemy do władzy to zrobimy taki porządek ,że historia zapamięta nas na 1000 lat!!!!

! Odpowiedz
8 4 ~bubu

to same aktywa finansowe a z nieruchomościami? Polacy mają b dużo własnych nieruchomości i tu już ranking by się zmienił. Ok lewica chciałaby by Polak nie miał nieruchomości i by wszystko najmował, słowem by był 100% zależny od państwa , urzędników ale ...

! Odpowiedz
4 16 ~ds

Spokojnie już się bogacimy. Zobaczcie jaki awans z administratora strony do dyrektora PZU z pensją 50.000zł miesiąc:
http://natemat.pl/190435,byla-administratorem-strony-internetowej-parafii-i-soltysem-dzisiaj-jest-dyrektorem-w-pzu-kariera-asystentki-posla-pis

! Odpowiedz
15 7 ~silvio_gesell

Narzekanie, 10% Polaków pracuje w szarej strefie, i robi +30% PKB nieujętego w statystykach. Jeśli uwzględni się szarą strefę to bliżej nam do czoła stawki niż do końca.

! Odpowiedz
4 13 ~wow

PO mnie okłamało, miał być "Złoty wiek", czasy najwyższego dobrobytu w historii Rzeczpospolitej, a jest gorzej niż na Litwie czyli byłej części tej Rz... i to tam po 50 latach sowieckiego zamordyzmu, a nie PRLowatego socjalizmu.

! Odpowiedz
11 10 ~yt

"złoty wiek" zależy dla kogo? Dla Misiewiczów na pewno tak. Nic nie trzeba wiedzieć, nie trzeba mieć doświadczenia, nie trzeba mieć wiedzy, nie trzeba mieć studiów, nie trzeba zdawać egzaminu w ministerstwie finansów a wystarczy znajomość w PiS i można być członkiem rady nadzorczej. Można? "Moszna."

! Odpowiedz
9 14 ~wer

nie rozumiem
podobno mimo afer i wałów jednak PO przez 8 lat budowało silną pozycję Polski.
ten ranking musi kłamac

! Odpowiedz
2 9 ~lel

ja też nie rozumiem do końca, ale Irlandia od dawna ma wyższe PKB na głowę od Wielkiej Brytanii, ale wszyscy "czujemy", że brytyjczyk jest znacznie bogatszy. Majątek "buduje się" znacznie dłużej

! Odpowiedz
2 1 ~Emigrant

czy ktos kupi odemnie 200 tys CHF? W hurcie po 4 PLN.

! Odpowiedz
0 3 ~mij

za 3,9487

! Odpowiedz
9 5 ~As

A wyniki PISU coraz lepsze!

http://niewygodne.info.pl/artykul7/03305-Spelnia-sie-czarny-sen-Petru-i-Balcerowicza.htm

! Odpowiedz
2 2 ~nicdlawas

Nie dawajcie się robić w jajo , to będziecie mieli więcej. Niech wydzwaniają, proponują , reklamują, oferują cuda .... bądźcie twardzi jak Roman Bratny. I nie oddawajcie im swojej kasy.
Proste.

! Odpowiedz
4 5 ~vitkun

a będzie gorzej bo - demografia nas zaje...

! Odpowiedz
4 3 ~s6

CHF będzie taniał i długi będą maleć same.

! Odpowiedz
2 10 ~księgowy

Liczą, analizują , przeliczają , a robić nie ma komu dalej.

! Odpowiedz
13 33 ~Katolik

Najważniejsze aby Polska była katolicka a Kapłani żyli w dostatku.

! Odpowiedz
2 19 ~emigrant

Byli funkcjonariusze MO, LWP, ZOMO i SB tez

! Odpowiedz
7 24 ~marco

Jeżeli państwo pozwala by banki okradały obywateli, bo "stabilność finansowa" banków jest ważniejsza niż prawo, to takie mamy efekty - wszyscy biedniejemy, a banki transferują pieniądze za granicę.

! Odpowiedz
7 17 ~polskigupek

....może i biedni ,ale mamy najwięcej czosnku i cebuli w '' regionie ''.....i tutaj , jest powód do dumy !!!!!!...szalom !

! Odpowiedz
8 21 ~Dżejms

Bolek albo Kwach. Taki wybór. To jak ma być? Za łapówy wszystko oddali.

! Odpowiedz
3 44 ~Term

Czechach polisy na 15-25 lat, długoterminowe oszczędności - norma, w Polsce? Lokata na 3mc i wrobieni w polisy. Wstręt przed oszczędzaniem i inwestowaniem. Biedny-dobry, bogaty-złodziej. długo można wymieniać.

! Odpowiedz
1 6 ~noMercy

Polacy oszczędzają, ci co mają z czego. Natomiast według banków Polak nie oszczędza bo nikt nie kupuje ich "specjalnej lokaty z funduszem inwestycyjnym bezpieczne obligacje greckie". Z moich znajomych wszyscy ci co nie mają oszczędności to są osoby, które po prostu zarabiają mało i mają problem z przetrwaniem od pierwszego do pierwszego i nie mają z czego odłożyć (nie palą i nie piją bo też nie mają za co).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 12 ~Aga odpowiada ~noMercy

Na prawdę nie wciskaj tu takich. Nie wiem jakie grono znajomych masz i ile zarabiają czy pracują na cały etat i nie chcę generalizować. Jednak z moich obserwacji wynika, a mam do czynienia z dużym przekrojem społeczeństwa to papierosy to jest podstawa nie wydadzą na chleb ale fajki muszą być. Następną obowiązkową sprawą jest telewizor i to czym większy tym oczywiście lepszy. Nie ma na podstawowe produkty, ale jak zepsuje się telewizor to pieniądze są zorganizowane tego samego dnia, bo bez telewizji nie da rady...Natomiast oszczędzanie to pojęcie, którego się nie rozumie. To nie muszą być setki, to może być 10 złoty tygodniowo, chodzi o nawyk. Jak już masz nawyk to jak Twoje zarobki będą rosły to dasz radę odkładać 20 złotych potem 50 złotych i nie trzeba będzie w razie godziny W chodzić do chwilówek za drakońskie procenty. Jednak o dziwo w tych chwilówkach nikt nie dyskutuje ze sprawą oddawania krwiopijcom 50, 100, 200 i więcej co tydzień, co miesiąc. Nigdy tego nie zrozumiem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~cvvc

a w Polsce te same polisy to zło i "banksterstwo" piętnowane przez rząd. Tutaj ludzie nie patrzą dalej niż na 3 lata w przód, dopóki to się nie zmieni będziemy budować i burzyć na zmianę.

! Odpowiedz
6 20 ~Fakty

Czechy 70 % przemysłu w rękach zachodniego kapitału, 90 % banków.
Polska 50 % przemysłu w rękach zachodniego kapitału, 70 % banków.

! Odpowiedz
12 13 ~bbk2

Polacy wreszcie zaczynają się edukować w kwestiach służb specjalnych, inwigilacji k () munistycznych rządów w PL po 1945, kłamstw i oszustw k () munistycznego reżimu po 1945,,, Zwykli Polacy poznają pierwszy w swoim życiu co to jest geopolityka, rywalizacja międzynarodowa i gospodarcza, rywalizacja o wpływy polityczne i militaryzacja poszczególnych Państw... Rok 2015 przejdze w PL do historii. Będzie on kiedyś w podręcznikach historii oznaczany jako początek upadku post s () w* eckiej zar * zy i ga () greny jak rozprzestrzenia się w organizmie Polaków przez ostatnie 70 lat ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 17 ~aaaaa

Nasze wnuki ciągle będą przeklinały rok 2015 jako początek końca nadziei na bogatą Polskę.

! Odpowiedz
5 3 ~Dżejms

Oby. Wieśwagenowi nikt kary u nas nie wlepia. W UE pierdnęli i już wycofali podatek. Gdzie powszechny nierejestrowany dostęp do broni? Obawiam się że zmiana pozorna.

! Odpowiedz
11 14 ~bk2b

Czy lemingi i lewactwo wreszcie się obudzi? Czy dalej będzie tęskniło do wielkiego brata w Moskwie ?

! Odpowiedz
2 5 ~charles80

a było tak pięknie na tym portalu ale już trolle i ignoranci powyłazili z nor

! Odpowiedz
17 22 ~plebs

zielona wyspa, podziekujcie zydom AWS -> UniaWolnosci -> PO -> Nowoczesna

! Odpowiedz
2 9 ~Fakty

Kto był ministrem sprawiedliwości w rządzie AWS, przypomnisz mi, kto był szefem NIK w tym rządzie.

! Odpowiedz
0 1 ~seth odpowiada ~Fakty

NIK_T

! Odpowiedz
3 5 ~Fakty odpowiada ~seth

Lech Kaczyński - Działacz opozycji w okresie PRL. Prezes Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992–1995, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka w latach 2000–2001, prezydent Warszawy w latach 2002–2005.

plebs czy Lech Kaczyński był żydem ?! Odpowiedz
2 4 ~plebs odpowiada ~Fakty

a kaczory to niby nie zydy?

! Odpowiedz
3 22 ~papa

Przykład ....list zwykły z Niemiec do Polski kosztuje 0.90 centów. List zwykły z Polski do Niemiec 5.50 zł

! Odpowiedz
7 24 ~last_starfighter

Słowacja za nami ? Przecież mają euro, decydujący czynnik dobrobytu.

! Odpowiedz
12 23 ~miro

8-letni ryży dobrobyt na poziomie bułgarii

! Odpowiedz
3 20 ~ter

Polska w dużej mierze składa się z Mirów, to i efekt na poziomie Bułgarii.

! Odpowiedz
4 5 ~Term

Jeżeli twierdzisz, że za dobrobyt odpowiadają polityce to żyjesz mentalnie w PRL i raczej nigdy nic mieć nie będziesz....

! Odpowiedz
2 6 ~charles80

ale żeby bolszewickie trolle właziły na porządne portale biznesowe? a kysz stąd

! Odpowiedz
1 43 ~wewe

A nasi się walą między sobą,zamiast razem coś zrobić dobrego dla kraju i obywateli.

! Odpowiedz
3 19 ~cze

Tak bylo, jest i tak bedzie. Przez wieki...

! Odpowiedz
0 0 ~abc odpowiada ~cze

Finis Poloniae. Vae victis!

! Odpowiedz
0 8 ~seth

bo jak się walą między sobą to udają że są potrzebni żeby nas chronić jedni przed drugimi, jakby przestali się walić to by się wydało że w ogóle są niepotrzebni!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil