REKLAMA

W regionie Polacy bogatsi jedynie od Słowaków, Bułgarów i Rumunów

2016-09-21 12:29
publikacja
2016-09-21 12:29

Polska awansowała w rankingu zamożności – pod względem aktywów netto na mieszkańca zajęliśmy 36. miejsce; aktywa netto w przeliczeniu na osobę wyniosły w 2015 roku 6540 euro. To jednak nadal za mało, żeby wyprzedzić naszych południowych sąsiadów. Względem zeszłorocznej edycji raportu wzbogacamy się coraz wolniej, a zobowiązania rosną coraz szybciej.

fot. / / allianz.pl

Allianz opublikował siódmą edycję światowego raportu zamożności Global Wealth Report, w którym analizowane są aktywa i zadłużenia gospodarstw domowych z ponad 50 krajów. Choć poprawiła się nasza pozycja w rankingu, wyniki badań nie wróżą dobrze na przyszłość.  

Aktywa finansowe brutto w Polsce wzrosły o 5,9% względem poprzedniej edycji raportu. Jest to gorszy wynik niż w relacji 2015 do 2014 roku. Choć aktywa rosły nad Wisłą w podobnym tempie do reszty regionu, większa dynamika od sąsiadów obowiązywała u nas w przypadku zobowiązań, które wzrosły o 6 proc. względem 2015 r.

W regionie Europy Wschodniej zamożniejsi jesteśmy tylko od Słowacji, Bułgarii i Rumunii – w tej ostatniej aktywa finansowe netto nie przekraczają 5000 euro na osobę. Najlepiej według raportu wiedzie się Słoweńcom i Czechom – w tym pierwszym kraju wskaźnik osiągnął wartość 13 130 euro/osobę – to o prawie 2000 euro więcej niż w przypadku Grecji.

Nie tylko pod względem aktywów nie jest u nas najlepiej. Polskie gospodarstwa domowe charakteryzują się także ponadprzeciętnymi poziomami zadłużenia – przy średniej dla regionu wynoszącej 33 proc., stosunek zadłużenia do całkowitych aktywów finansowych brutto wyniósł w naszym kraju 38 proc. Gorzej jest tylko na Słowacji – wskaźnik za 2015 rok wyniósł 58 proc.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (75)

dodaj komentarz
~Adam
Komuniści i PO-st komuna to najgorszy rak, który nie pozwala Polsce na prawdziwy, zdrowy rozwój. Dzisiaj kodomici dostają szału, bo Polska wstaje po 27 latach z kolan!
~teraz_k_MY_twójPIS_
Takich przekrętów nie robiono nawet za komuny.

Jeden "złodziej" przeksięgował połowę OFE, a drugi kradnie i wmawia wszystkim, że suweren tego pragnie. Szczególnie dotyczy to programu obligacje+ Morawieckiego, gdzie 25% z tego co pozostało w OFE, a rządzący pragną bezpośrednio zajumajać.
~janko
Morawiecki dziś palnął, że źle się rozwijaliśmy od 89 roku, bo powinniśmy się rozwijać w oparciu o nasz kapitał. Przypomnę, że w 89 przeciętny kapitał na jednego mieszkańca nie przekraczał 50 dolarów.
~Stan
piekne słowa ale autor Polak nie rozumie tego
~Polak
Trzeba zabra? gigantyczne emeryturki by?ym UB-ekom i SB-kom, generalnie komunie, która dusi?a Polsk?!
~Abek
Najważniejsze jest żeby ksiądz miał się dobrze a reszta to marność nad marnościami.
~kim_ONI_są
Czy rząd świadomie zubaża społeczeństwo i wyprzedaje wszystko za friko.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu
Czy rząd świadomie zubaża społeczeństwo i wyprzedaje wszystko za friko.

Polska w promocji: grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci, za
30-50% w PAPIERZE

Myślę, że sprawa wokół trójpodziału władzy, czyli TK jest nie do przecenienia. Informacje z ust Morawieckiego o wyprowadzaniu 100 mld PLN rocznie z legalnie zainwestowanego kapitału około 2 bilionów PLN, to pocałunek ŚMIERCI, nie tylko dla GPW, ale także dla gospodarki, bo są nieprawdziwe, instrumentalizowane politycznie, czy wręcz obraźliwe. Takie czyny oznaczają, że rządzący myślą, że mogą wszystko, przed czym skutecznie broni inwestorów i obywateli, także tych, obecnych zwolenników PIS trójpodział władzy.

Dla polskich przedsiębiorców istotny jest koszt średnioważony kapitału WACC, a ten rośnie.

Zmniejszając opłacalność inwestycji lub nawet uniemożliwiając ze względu na brak opłacalności NPV, IRR, ROE, ROA itd. to jest być albo nie być, a NOŻYCE kosztu kapitału dla polskich przedsiębiorców są coraz mniej korzystne w stosunku do zagranicy. Udziały rynkowe firm zagranicznych tym mechanizmem rosną, a rodzimych polskich maleją w skali makro.

Dla OSÓB FIZYCZNYCH mechanizmy są porównywalne, choć trochę mniej złożone.

Myślę, że bez tych działań rządzących rentowności 10io letnich polskich obligacji by były o ok. 100 pkt. bazowych niżej. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.
Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP.

Czy rządzący świadomie obniżają wartości prawie wszystkich aktywów kapitałowych?,
w tym także mieszkań, stwarzając dodatkowy niepokój w społeczeństwie, bankach oraz u frankowiczów. W żadnym cywilizowanym kapitalistycznym kraju władza tego nie robi. Ciekaw jestem, czy zostanie to podniesione do rangi działalności na szkodę państwa polskiego, z konsekwencjami z tego wynikającymi.

Władza najbardziej boi się utraty władzy, dlatego spodziewam się opamiętania. Pieniądze są tym dla gospodarki, czym tlen dla organizmów żywych. Polska jedzie na DEFICYCIE (kredycie). Chiny nam tego problemu nie rozwiążą, a organizm będzie się bronić przed niedotlenieniem, a władza przed jej wymianą. Muszę, przyznać, ze rządzący "umiejętnie" komunikują się z własnym elektoratem. Jak na razie nie doprowadzili do widocznego urealnienia się "mniej Polski w Polsce", głosząc hasła patriotyczne. Taki skutek jest bardzo realny i wtedy nastąpi zdziwienie społeczeństwa. Rządzący ten skutek postrzegają, jako jeden z wariantów . Już niedługo zostaną podjęte konkretne decyzje, gra w "trzy karty nie może trwać zbyt długo", bo jest awykonalna...
~kim_ONI_są
_____Rozwiniecie dot. Kosztu Kapitału________

Polityka to tworzenie i zarządzanie kłamstwami i półprawdą, a grupą docelową są wyborcy. Każde obniżanie ratingów jest b. szkodliwe. Wzrost kosztu kapitału lub brak jego spadku, pomimo sprzyjającego otoczenia o 25 pkt % to dla społeczeństwa koszt ok. 1 mld PLN,
_____Rozwiniecie dot. Kosztu Kapitału________

Polityka to tworzenie i zarządzanie kłamstwami i półprawdą, a grupą docelową są wyborcy. Każde obniżanie ratingów jest b. szkodliwe. Wzrost kosztu kapitału lub brak jego spadku, pomimo sprzyjającego otoczenia o 25 pkt % to dla społeczeństwa koszt ok. 1 mld PLN, a dla budżetu państwa ok. 350-400 mln PLN braku wpływów podatkowych. Wynika to z tego, że coroczne zobowiązania SP, gospodarka, osoby fizyczne i samorządy, to rząd wielkości ok. 400 mld PLN (kredyty i obligacje).
Czyli od dodatkowe, nieuzasadnione racjonalnie koszty wynoszą ok. 4 mld PLN, straty budżetowe to ok. 1,5 mld PLN !!!
Ekonomiści medialnie na ten temat rzadko się wypowiadają, bo mogło by być odebrane to, jako poruszanie tematów politycznych.

Rządzący od maja 2015 r spowodowali brak spadku rentowności 10io letnich polskich obligacji o ok. 100-120 pkt. bazowych. Obniżki ratingów spowodują wzrost tych różnic do ok. 125-175 pkt. Bazowych. Rentowności papierów dłużnych są bazą do obliczeń kosztu kapitału na rynku.

Wszystkie aktywa, w tym kapitałowe są obarczone wyższym ryzykiem uwzględniając rodzaj aktywów, jak papiery dłużne SP. Rządzący już mają ogromny problem. Dobrze, że na razie rating został

Powiązane: Bieda w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki