W razie szoku naftowego najbardziej ucierpia emerging marketsW razie szoku naftowego najbardziej ucierpia emerging markets

Podczas imprez towarzyszących szczytowi MFW i Banku Światowego w Pardze wiele mówiło się o prawdopodobieństwie wystąpienia globalnego szoku naftowego MFW prognozuje np., że utrzymanie cen ropy na obecnym, wysokim poziomie będzie kosztowało gospodarkę globalną co najmniej 0,5 pkt proc. wzrostu w 2001 r. Wall Street Journal dotarł do analityków, którzy usiłowali przewidzieć jaki wpływ będzie miał wzrost cen ropy na emerging markets. Pierwszym wnioskiem jest następujący - nie wszystkie kraje ucierpią jednakowo, a gospodarki wschodzące będące importerami netto ropy, w tym także Polska, będą najbardziej poszkodowane.

Jeśli ceny utrzymają się wysoko, wzrośnie inflacja, która wywoła wstrząs w gospodarce i zawirowania polityczne w wielu krajach wschodzących - powiedział Klaus Rehaag, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii. Podatność emerging markets na szoki naftowe wynika z braku własnych zasobów i konieczności importowania surowca oraz nierozwiniętych alternatywnych źródeł energii. Nie dotyczy to eksporterów netto ropy takich, jak Wenezuela, Nigeria, Algieria, Ekwador, Kolumbia czy Rosja. W krótkim terminie sytuacja sprzyja Rosji. Pod tym względem to, co dobre dla niej jest złe dla Polski - powiedział WSJE były minister finansów Leszek Balcerowicz. Wysoki deficyt w obrotach bieżących, który częściowo związany jest z cenami ropy może jeszcze się pogorszyć, jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie - pisze WSJE. Szacunki 5-proc. wzrostu gospodarczego w przyszłym roku też mogą okazać się przesadzone - dodaje.

Jeśli chodzi o Czechy i Węgry sytuacja też nie jest najlepsza. Ropa i silny dolar wywierają presję inflacyjną w naszej gospodarce - mówi Adam Farkas, dyrektor zarządzający węgierskiego banku centralnego. Europa Centralna otrzyma cios także z innej strony: jeśli - jak twierdzą ekonomiści - Unia Europejska, ważny partner handlowy wyhamuje wzrost o 0,5 proc., ucierpi także gospodarka Węgier.

KAPI

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,40% 57,56
2020-02-17 23:02:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil