REKLAMA

W publicznych przedszkolach nie ma ferii i wakacji

2020-01-23 14:36
publikacja
2020-01-23 14:36

W przedszkolach publicznych nie ma ferii i wakacji szkolnych; ewentualne przerwy w ich funkcjonowaniu są ustalane przez społeczność danego przedszkola, ale gmina ma wówczas obowiązek zapewnienia opieki w innej placówce - poinformował wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

/ fot. Adam Chełstowski / FORUM

Wiceminister odpowiadał w czwartek na pytanie posła PiS Marka Polaka dotyczące organizacji pracy przedszkoli w czasie ferii zimowych.

Przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo oświatowe rok szkolny we wszystkich przedszkolach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku i kończy z dniem 31 sierpnia następnego roku. W rozporządzeniu w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli określono, że przedszkole jest placówką nieferyjną, czyli taką, w której nie obowiązują ferie i wakacje szkolne.

Przywołując kolejne przepisy, Kopeć wskazał, że przedszkola publiczne funkcjonują przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola, a w przypadku braku rady przedszkola – na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców. "Oznacza to, że te przerwy są ustalane przez społeczność danego przedszkola" - zaznaczył.

Dodał, że w sytuacji, gdy w przedszkolu publicznym zaplanowano przerwę w jego działaniu, zapewnienie dziecku innego miejsca wychowania przedszkolnego w tym czasie spoczywa na władzach gminy.

Wiceminister podał, że inaczej wygląda sytuacja w przedszkolach niepublicznych. Jak wskazał, w nich czas pracy ustala organ prowadzący, określony jest on w umowie cywilno-prawnej, którą rodzice dziecka zawierają z organem prowadzącym placówkę. "Przepisy prawa oświatowego nie dotyczą takich umów cywilno-prawnych" - zaznaczy.

W sobotę w kolejnych pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim rozpoczną się ferie zimowe w szkołach. Uczniowie z tych województw będą odpoczywać do 9 lutego.

Po przerwie w nauce w poniedziałek do szkół wracają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich ferie zaczęły się 11 stycznia. Jeszcze przez ponad tydzień – do 2 lutego – ferie będą mieli uczniowie z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ostatni – od 8 do 23 lutego – odpoczywać będą uczniowie w województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Terminy szkolnych ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki