W przypadku Brexitu kurs franka sięgnie 4,75 zł [Symulacja]

W przypadku decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej reakcja rynków walutowych powinna być podobna jak w 1992 r., kiedy George Soros zmusił Bank Anglii do dewaluacji waluty.

W ciągu kilku miesięcy po przesądzającym o Brexicie referendum funt doszedłby do parytetu z dolarem, a to znaczy, że nad Wisłą kursy obu walut zbliżyłyby się do pułapu 4,50 zł, wynika z symulacji przeprowadzonej przez Bankier.pl. Jako model zachowana rynków w przypadku Brexitu przyjęliśmy reakcje po złamaniu w 1992 r. Banku Anglii przez George’a Sorosa. Słynny inwestor, zauważywszy przewartościowanie funta, zaczął wówczas agresywnie obstawiać wypadnięcie jego kursu z mechanizmu ERM. Stało się to faktem, po tym jak w Czarną Środę 16 września 1992 r. opór Banku Anglii został przełamany.

Dlaczego właśnie tą analogię należałoby uznać za najbardziej trafną? Spójrzmy na wykres pokazujący wahania w oczyszczonych z wpływu inflacji notowaniach funta do walut partnerów handlowych Wielkiej Brytanii w ostatnich 50 latach. Wskaźnik realnego efektywnego kursu funta, bo o nim mowa, poruszał się w tym czasie w ramach spadkowego kanału. Gwałtowne fale przeceny, sprowadzające jego notowania z okolic górnego ograniczenia formacji do jej dolnej granicy, miały związek z wydarzeniami takimi jak utrata przez funta statusu petrowaluty (lata 1981-1986), równoważenie brytyjskiej gospodarki po wypadnięciu funta z mechanizmu ERM (lata 1992-1995) oraz ostatni kryzys finansowy (lata 2007-2009).

Zniżkujący kanał, widoczny w notowaniach wskaźnika realnego efektywnego kursu funta, obliczanego przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych, za ostatnie 50 lat
Zniżkujący kanał, widoczny w notowaniach wskaźnika realnego efektywnego kursu funta, obliczanego przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych, za ostatnie 50 lat (Bloomberg)

Fakt, że obecnie indeks siły funta znajduje się nie bezpośrednio przy górnym ograniczeniu, ale w trzech czwartych wysokości kanału, a według wszystkich ekspertów reakcja na Brexit byłaby gwałtownym załamaniem (w przeciwieństwie do wieloletniej bessy), sprawia, że najbliższą analogią jest ta z załamaniem lat 1992-1993 (trwało ono jeszcze pięć miesięcy po Czarnej Środzie). Na potrzeby symulacji załóżmy więc, że realny efektywny kurs funta osiągnąłby dolne ograniczenie kanału w ciągu pięciu miesięcy od Czarnego Piątku, pod którą to nazwą do historii finansowej świata z pewnością przeszedłby pierwszy dzień notowań funta po decydującym o Brexicie referendum. Dodatkowo przyjmijmy, że straty funta wobec dolara i euro zawarłyby się w takich proporcjach jak ćwierć wieku temu straty wobec dolara i niemieckiej marki. Ponadto zgodnie z obecnymi wycenami opcji walutowych zabezpieczających przed skrajnymi załamaniami notowań załóżmy, że złoty byłby narażony na zawirowania porównywalnie do euro, a frank miałby podobny potencjał umocnienia jak dolar.

Przy takich założeniach w wypadku Brexitu do listopada bieżącego roku notowania funta zeszłyby co najmniej do parytetu z walutą amerykańską i szwajcarskim frankiem, a jego notowania we wspólnej walucie zniżkowałyby do 1,03 EUR. Nad Wisłą oznaczałoby to sięgnięcie przez notowania funta i dolara okolic pułapu 4,55 zł oraz skok notowań franka do 4,75 zł. Tymczasem zgodnie z założeniem stabilnego kursu euro do złotego notowania wspólnej waluty utrzymałyby się w obecnie obserwowanych okolicach 4,40 zł. Przy tak ogromnych zmianach notowań walut scenariusz Brexitu oczywiście oznaczałby całkowity chaos na rynkach głównych par walutowych, przynajmniej w pierwszych dniach po referendum.

Analogicznie, w przypadku pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zwyżki wskaźnika realnego efektywnego kursu funta sięgnęłyby górnego ograniczenia kanału. To oznaczałoby potencjał zwyżek równy około jednej trzeciej potencjału spadkowego w scenariuszu negatywnym. Zgodnie z tym założeniem (i przy przyjęciu tych samych proporcji ruchów wobec poszczególnych walut co w scenariuszu Brexitu) notowania funta do dolara sięgnęłyby notowanego ostatnio prawie dwa lata temu pułapu 1,64 USD, a kurs euro do dolara zbliżyłby się do bariery 1,20 USD. Tymczasem nad Wisłą dolar potaniałby do 3,65 zł, frank do 3,80 zł, a kurs funta skoczyłby do 6,15 zł. Na godziny przed rozpoczęciem głosowania na Wyspach taki układ wydarzeń pozostaje scenariuszem bazowym, wobec umiarkowanie korzystnych sondaży oraz szacowanego przez portal PredictWise na 73 proc. prawdopodobieństwa zakończenia referendum zwycięstwem zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

Symulacja notowań walut w horyzoncie około pięciu miesięcy w zależności od wyniku referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w UE

Funt

Frank

Dolar

EUR/USD

GBP/USD

GBP/EUR

Obecny kurs

5,71

4,05

3,87

1,13

1,47

1,30

Kurs docelowy (Brexit)

4,53

4,76

4,55

0,96

0,99

1,03

Zmiana w proc.

-21

+18

+18

-15

-33

-21

Kurs docelowy (bez Brexitu)

6,13

3,80

3,63

1,21

1,64

1,40

Zmiana w proc.

+7

-6

-6

+7

+12

+7

Źródło: Bankier.pl, Bloomberg

Marek Wierciszewski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Nodust

A to sobie mądrze popisali. Ekonomiści. I jak pomyślę sobie, że tacy fachowcy regulują gospodarkę, to na prawdę wolę "niewidzialną rękę rynku".

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 0 ~JamesPolack

Oczekuję na franka po 4,75 specjaliści. Wsadzcie sobie w dupe wasze symulacje. Banksterzy.

! Odpowiedz
0 2 ~xxx

Durna analiza nie brała pod uwagę że PLN kroczy teraz równo z EUR w zasadzie. Osłabienie GBP do EUR i CHF i delikatne wzmocnienie CHF do EUR oraz słabe wzmocnienie EUR do PLN. I co 4,14... Analiza "odważna" bo nie brała pod uwagę możliwości spełnienia się brexitu a tu masz ci los Anality z bożej łaski de u pe ę zmoczył.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~murzynyumyja

Polaczki!! świetna wiadomość dla was! nareszcie przestaniecie myć obsr.ne i obszczane przez Pakistańczyków i Arabów kible w UK. Wracacie do Zielonej Wyspy stworzonej dla was
przez ryżego, któremu tak gorliwie lizaliście d.pę przez 7 lat! Niedługo nastąpi koniec eurokołchozu, wasz ryży spadnie z cokołu, będzie gorliwie szukał jakiegoś koryta
w Polsce, będziecie mogli wznowić lizanie mu d.py! A kible w UK, myć będą jakieś murzyny i zrobią to lepiej i taniej od was.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 ~KRU

Jesteś kretynem. Kompletnym. Nawet ciężko mi merytorycznie odnieść się to tego gówna, które uważasz za komentarz. Czuć rozgoryczenie, to na pewno. Stolarnia? 1 300 PLN wypłaty? Za takie mycie kibli za 190 funtów tygodniowo pewnie sprzedałbyś matkę, imbecylu. Co nazywasz eurokołchozem? Nie mam bladego pojęcia co znaczą te rzygi, które tam napisałeś. Smutne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Sputnik

Niedobrze że wyszli z UE, oby Polscy Emigranci nie zechcieli tu przyjeżdząc z powrotem. Jeszcze przyjadą i zaczną jakieś marsze organizować , mamy już KOD , mamy Franksterów , to teraz jeszcze brakuje Podwójnie Wypędzonych

! Odpowiedz
1 1 ~tghj

To jest nic, Angole wyszli bo dokładali, ale że Polska tez chce wyjść to juz jakiś absurd, dolec i frank będą po 6 zl następnego dnia rano

! Odpowiedz
1 5 ~UBek_Bolek

KOD zrobi następny marsz i się samo wszystko naprawi. Pomoże agentura z SB.

! Odpowiedz
0 10 ~edw

Jak na razie to nic się nie dziej, a waluty wracają do wyceny sprzed tygodnia.

! Odpowiedz
4 8 ~MillenniumLichwa

I jak zwykle Bank MIllennium ostro strzyże kredytobiorców w CHF !!! Najgorszy lichwiarski bank w tym kraju !!!! ank Zachodni WBK 4,0741 4,1981 +1,41%
ING Bank Śląski 3,8784 4,1184 +0,07%
mBank 4,1461 4,2723 +4,26%
Bank Millennium 4,0770 4,3870 +3,40% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bank Pekao SA 3,9509 4,2517 -2,27%
PKO Bank Polski 4,0171 4,2656 -1,35%
Bank BPH 3,9628 4,2588 -0,73%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~takitam

Baranow sie strzyze. Ot co.

! Odpowiedz
2 3 ~CytrusEX odpowiada ~takitam

To rozumiem że jesteś ogolony na łyso :)

! Odpowiedz
0 2 ~onar

Zamiast się użalać nad sobą to może zamiast przewalutowywać w banku złotówki na franki to kup w kantorze CHF i wpłać walutę... prostę jak budowa cepa :P

! Odpowiedz
0 2 ~takitam odpowiada ~onar

A myslisz ze tak moze? Baran podpisal ze bedzie przynosil zlotowki a bank bedzie przeliczal po swoim kursie.

! Odpowiedz
0 1 ~onar odpowiada ~takitam

szczerze to nie sądze żeby był taki zapis w umowie no ale może się mylę

! Odpowiedz
0 0 ~takitam odpowiada ~onar

Mylisz się. Te barany wzięły kredyty denominowane we franku ale dostał do łapy normalnie złotówki i normalnie złotówki w zębach zgodnie z umową muszą przynosić. Hahahahha.

! Odpowiedz
3 3 ~uwaga_promocja

nasza firma z wysp Hula-Gula specjalizująca sie w sprzedaży różnorakich pampersów ma ofertę specjalną dla polskich frankowych kredyciarzy każdy kto przyjdzie z umową z bankiem i ostatnimi 8 odcinkami wpłaty dostanie w cenie promocyjnej duży komplet 12 szt pampersów a do tego malutki komplecik 3 szt gratis(super wyjątkowo chłonny jak na czasy Brexitu)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Gociek

Stoi Petru i mówi: nasza firma przygotowała dla was dobre "franki", to jest dobra propozycja bo proponuje ją nasza bardzo dobra firma; nasza firma jest bardzo dobra dlatego przygotowała bardzo dobre franki, dlatego my je państwu proponujemy...

! Odpowiedz
3 2 ~qw

To co, mówicie żeby kupować franki? Jestem zapakowany w USD, kupowałem po kursie 3,68, teraz, po tym brexicie, myślałem bardziej o dolarach australijskich.

! Odpowiedz
0 2 ~olo

sprzedaj, na co czekasz ?

! Odpowiedz
0 2 ~olo

poza tym myślę ze kłamiesz :)

! Odpowiedz
1 0 ~qw odpowiada ~olo

myślę że nie. Czekam aż dolar będzie po jakieś 4,20, z drugiej strony za parę miesięcy dolar australijski może być 3,5 zł, kto wie..

! Odpowiedz
0 1 ~cionek odpowiada ~qw

trzymaj dolca... kurs jak to kurs będzie się wahał ale dojdzie do 4,20 i jet duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to w najbliższym półroczu

! Odpowiedz
6 8 ~takitam

Zakladac pieluchy franksterzy.

! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 10 ~peer

następny zgaduj zgadula... przed chwilą funt po brexicie był po 6,3zł... banda darmozjadów a nie analityków

! Odpowiedz
2 2 ~Aktos

nie byl. To nie ktore banki i kantory zabezpieczyly sie na mozliwa duza zmiane. Sredni kurs nie zmienil sie o wiecej niz 20gr.

! Odpowiedz
0 6 ~chow

Moim zdaniem 4,76

! Odpowiedz
2 10 ~piwi

Nie symulujcie symulacji, bo życie i tak pójdzie swoją drogą i oleje te symulacje. Polski złoty po krótkiej histerii szybko wróci do wczorajszych kursów a nawet jeszcze sie umocni.

! Odpowiedz
11 18 ~ozyrys120

Brexit to ogromna szansa dla Polski i na wzrost na gpw. Pieniądze uciekają z GB ale gdziś muszą je ulokować a Polska to świetna inwestycja na kolejne 10-15 lat

! Odpowiedz
5 9 ~RIMET

10/10 za myślenie. Pozdrawiam.

! Odpowiedz
2 4 ~no odpowiada ~RIMET

Bzdura.

! Odpowiedz
0 3 ~as

taaa, bananowe państewko gdzieś we wschodniej europie to świetna opcja na czas kryzysu. Ale jeszcze lepsza jest Białoruś w perspektywie następnych 200- 300 lat.

! Odpowiedz
3 10 ~raf

dekadenckie palanty tylko czekaja na sensację żeby pisać takie bzdury, kolejny fjut w krawaciku

! Odpowiedz
2 21 ~RIMET

Kolejny idiotyczny tekst bankiera na zamowienie spekulantow takich jak Soros. Za kilka godzin frank bedzie w okolicach 4 zeta.

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 11 ~Byle_robol

Za 1-2 godziny frank zejdzie PONIŻEJ 4 zł - znaffców po szkołach zawsze dobrze posłuchać.

! Odpowiedz
2 7 ~spoko

Jesteśmy eksporterem, dzisiaj wreszcie kurs euro przekroczył 4,5 PLN. Już nie musimy dłużej czekać ze sprzedażą 5 milinów euro.

! Odpowiedz
8 4 ~qaz

Kolego, zaplacisz za benzynke, za leki, za maszyny i poczujesz, ze w portfelu jednak cos pustawo. Ale coz, jaki kraj, tacy eksporterzy.

! Odpowiedz
0 3 ~RIMET odpowiada ~qaz

Kolego...ropa zeszla o 5% w dół.

! Odpowiedz
2 0 ~kilomilo odpowiada ~RIMET

Kolego ~RIMET bo gospodarka może dostać po gaciach, a jak dostanie po gaciach to się gacie mogą podziurawić, także na twoim...

! Odpowiedz
0 2 ~KRK odpowiada ~RIMET

To tylko zarobi Orlen nie myśl że będziesz płacił mniej ...

! Odpowiedz
0 0 ~spoko odpowiada ~qaz

Zapłacę większy podatek dochodowy ale i tak więcej zostanie mi na benzynkę. Importerzy pójdą z torbami.

! Odpowiedz
0 0 ~qwe odpowiada ~RIMET

Ale jednocześnie dolar poszedł w górę, a ropę rozlicza się w dolarach.

! Odpowiedz
2 11 ~bankier

Ten cały Soros to już dawno powinien siedzieć w wiezieniu

! Odpowiedz
0 4 ~Tom

Niemamy wyników z Londynu, a w nocy skok walut o 30 gr w górę, a funt o 30 gr. w dół !

! Odpowiedz
2 12 ~wkurzony

Kolejne jakieś gdzies zawirownie na świecie to złotówka spada i nie wazne gdzie co się dzieje,czy to są dobre czy złe wiadomości złotówka zawsze traci.Kilka lat temu frank był poniżej 3zł,teraz jest powyżej 4zł a przewidywania,że po brexitsie będzie ok.5zł potem 10zł potem 100zł i tak w błyskawicznym tempie ciagle w górę.A dlaczego tak się dzieje???a np. nie odwrotnie??Bo dla Polski każde wydarzenie w świecie ma negatywny wpływ na złotego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 ~eveddd

co się ograniczać, CHF po 7 zł, albo po 9 zł złodzieje

! Odpowiedz
1 5 ~Andrzej

wg. moich wyliczeń przynajmniej 10 PLN!!! :-) :-) :-)

! Odpowiedz
0 3 ~churchill

a czy ktoś widział jakieś przewidywania co do wpływu brexitu na Libor?

! Odpowiedz
1 8 ~jarkuz

A dlaczego tak mało. Ja powiem 8,00 zł. To jest taki sam poziom wiedzy eksperckiej.

! Odpowiedz
3 5 ~AntyLichwiarz


Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld PLN), 118tys kredytow- cena franka ~2.5PLN, marża pow 1%
2007 - wartość udzielonych kredytów (33mld PLN) 98tys kredytow- cena franka ~2.2PLN, marża ok 1%
2008 - wartość udzielonych kredytów (56mld PLN) , 165tys kredytow- cena franka ~2.0PLN, marża ok 0.5-1%
2009 - wartość udzielonych kredytów (5mld PLN) , 18tys kredytow- cena franka ~3 PLN marża 2-3%
2010 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN) , 8tys kredytow- cena franka ~2.8PLN marża 2-3%
2011 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN), 10tyskredytow - cena franka ~3 PLN marża 2-3%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~it_MAN

"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość.

Warto obejrzeć:

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ

Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955

! Odpowiedz
22 2 ~s6

Frank będzie taniał, bo coraz więcej frankowiczów będzie miało spłacone kredyty albo nakupi franków na 20 lat do przodu, i przestaną franka kupować. Mniej kupujących = tańszy frank.

! Odpowiedz
8 24 ~takitam

Baranku. Ile razy mam tlumaczyc ze wasze marne kredyciki maja marginalny wplyw na kurs franka? Pobrali kredyty i mysla ze sa pepkiem swiata i ze to od nich zalezy kurs franka.

! Odpowiedz
1 6 ~tttt

s6.....................co wpis to durny wpis ,tak na swiecie patrza na Polske i frankowiczow i na tej podstawie ksztaltuje się kurs .............skad takie pajace się biora w 21 wieku rece opadają,na takich myślowych kretynow

! Odpowiedz
0 4 ~ionen

Do euro może i tak. Ale do złotówki wątpię. Problemem nie jest popyt na franki w Polsce tylko to, że złotówka jest walutą śmieciową i osłabia się do wszystkich walut czy to do dolara, czy euro czy chf.

! Odpowiedz
5 3 ~c2h2

Cameron to największy szkodnik dla Brytanii i Europy. Dziwię się , że nasi rządzący politycy uważali go za przyjaciela i pozwolili sobie na całkowitą kapitulację na żądania w sprawie świadczeń rodzinnych. Cameron zmarginalizuje GB a przy okazji

! Odpowiedz
0 0 ~Cdrom

co przy okazji?

! Odpowiedz
5 2 ~shalom

No to za chwilę dolal PO 2 zł a euro PO 3 zł i Frank PO 4 zł

! Odpowiedz
0 4 ~Jasio

A EUR-o jeżeli Brexitu nie będzie ?? Robicie tyle szumu, o coś czego nie będzie :D No ale media też na czymś muszą zarobić .. ;)

! Odpowiedz
0 1 ~mar5611

Dokładnie. Niezły cyrk. Żadnego wyjścia WB z EU nie będzie. To jest po prostu nowy sposób na negocjowanie warunków bycia w EU..

! Odpowiedz
0 1 ~show

Czyli tak jak w UK wszyscy pod kantory i skupują i euro i dolce. W razie czego potem sprzedają.

! Odpowiedz
6 16 ~autor

W Polsce banki nie muszą się przejmować gdyż wystarczy, że nagonią na siebie niefrankowców na frankowców. A Polak to taka menda, że woli by rodak nic nie dostał i zarobił zagraniczny bank. Nic to, że koszt przewalutowania mają ponieść banki, ważne że sąsiad mógłby dostać to co ja nie dostanę. Więc wolę by wzbogacił się zagraniczny bank niż mój sąsiad, rodak. Żenujący naród.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~zzaBuga

hamuj się. Kiedy popierałem frankowiczów na tym forum to większość bankowych sprzedawczyków chciała mnie żywcem pogrzebać bo śmiałem napisać to co myślę tzn. że bankami wcale nie należy się przejmować, surowo ukarać za mega przewał jakim były "kredyty" frankowe, przerzucić na nich koszt przewalutowania itp. itd. Zawsze będę stał po stronie zwykłego szaraka a nie po stronie bandytów w krawatach. Ja w przeciwieństwie do wielu ludzi tutaj się wypowiadających potrafię bez banksterów się obejść i życzę im jak najgorzej. Nie mam mentalności niewolnika. Zdrowia życzę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~asdfg

Nie ma znaczenia czy zarobi firma zagraniczna czy polska - kapitał NIE MA NARODOWOŚCI, każda prywatna firma działa w interesie zysku natomiast dla nas, konsumentów najważniejsze powinno być to aby płacić jak najmniej. Mnie nie interesuje to czy węgiel jest polski czy rosyjski - chcę go kupić tanio i dobrej jakości i tyle. Przesadzasz trochę z tą zawiścią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~bredzisz odpowiada ~asdfg

kapitał nie ma narodowości? powiedz to Niemcom, Francuzom bądź Skandynawom. Śmiechem cię zabiją. Za dużo się Balcerowicza i innych Petru pochodnych, neoliberalnych teoretyków się nasłuchałeś.

! Odpowiedz
1 0 ~maciek odpowiada ~zzaBuga

fajnie ale przez kredyciaży frankowców wszyscy musimy płacić więcej za nieruchomości. Ich na mieszkanie/dom nie stać a kupują podbijając cene na rynku. Niech teraz płacą za masakre na rynku n ieruchomości w Polsce gdzie ceny są całkowicie oderwane od zarobków

! Odpowiedz
1 15 ~Sidorowski

A najśmieszniejsze jest to, że złoty i tak będzie się osłabiał, niezależnie od wyniku referendum. W wypadku Brexitu poleci na łeb w stosunku do franka i dolara, a jeśli Brytyjczycy zostaną w UE, to oczywiście kurs funta i euro wystrzelą do góry.
"A nam biednym zewsząd nędza" - jak mawiał już Mikołaj Rej...

! Odpowiedz
2 0 ~BENEK

Frank frankiem. Ja osobiście bardziej obawiam się o dolara.

! Odpowiedz
2 5 ~szok

fajna sztuczna spekulacja

! Odpowiedz
6 8 ~cccc

Stara zasada nie ważne kto głosuje ale kto liczy głosy.
Wyniki będą takie jakie rząd zechce zwłaszcza przy tak małej różnicy .

! Odpowiedz
0 8 ~ae

Tą zasadę odkrył we własnej osobie Józef Stalin ;)

! Odpowiedz
0 10 ~krasnal

Na świętego Hieronima albo jest dysc albo go ni ma...;-))) Tyle są warte wszelkie prognozy...Wielcy i tak zrobią tak ,aby na maluczkich zarobić !!!

! Odpowiedz
2 20 ~ZDziwiShop

Nie zgadam się. Według moich wyliczeń Frank będzie po 7 zł !

! Odpowiedz
2 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 7 ~gosc

Jak frank będzie po 4,76 ustawowo trzeba przewalutować wszystkie kredyty złotówkowe na frankowe z minimalną marżą np. 1% wtedy Banki będą zadowolone :)

! Odpowiedz
3 2 ~PolszaBankrut

Żebyś się nie zdziwił, frank poleci na 15 zł.

! Odpowiedz
0 3 ~hrt odpowiada ~PolszaBankrut

Mylicie się. Frank pójdzie na 45 zł a ja pójdę pod most i kilkaset tysięcy kredytobiorców.

! Odpowiedz
0 2 ~MacGawer

"kiedy George Soros zmusił Bank Anglii do dewaluacji waluty."

Po tym zdaniu przestałwem czytać bo autor porownuje nieporownywalne. Czym innym jest ryzyko utrzymywania sztywnego kursu, a czym innym gra na wolnym rynku (nawet obsadzonym spekulantami). Gdyby Bank Anglii miał wolny kurs taki Soros móglby mu co najwyżej buty wyczyścić.

Ech, ekonomiści i ich zlote mysli. Poza Sorosem który rzucił na kolana Bank Anglii równie często pojawia się De Gaulle ktory zmusił Nixona do zerwania z partytem złota. A naprawde winna była nieodpowiedzialna polityka banków centralnych, a dziwnym trafen SNB realizuje wiele z przeszkych bzdur (np. dlugo bronił sztywnego kursu do euro). Rozumiem, że strach się sprzedaje i frankowcy pewnie poobgryzali paznokcie razem z palcami ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 18 ~leo

a kto kazał wam brać kredyty we frankach .... może na początek zapłacicie do kasy państwa różnice kiedy frank był po dwa złote
umowę podpisywał Frankowicz więc niech się teraz sam martwi a nie wyciąga po kasę od państwa i chce moich podatków a u nich w willach niemieszkam

! Odpowiedz
8 9 ~leo_beton

Jakich willach? Jakich pieniędzy z podatków? Ktoś ci coś bierze?
Bzdury człowieku.

! Odpowiedz
3 5 ~tomasz

stare-ograne-głupie- tak jak twoje obecne i przeszłe źycie trola bankowego.

! Odpowiedz
3 7 ~finans

Jak będzie Brexit i frank zdrożeje o 20% (w co niewierze) to wejdzie ustawa frankowa a tego banki się boją. Dlatego też frank nie zdrożeje dużo. Bo to banki sterują ceną franka. Sami sobie kuku nie zrobią.

! Odpowiedz
2 3 ~takitam

Baranku, piszesz tak jakby nic poza tymi waszymi marnymi frankami nie było. Nikt nie będzie z tego powodu trzymał franka na ryj bo to nieopłacalna. To tak jak ty byś nie poszedł do roboty w której zarabiasz 200zł dziennie bo bilet tramwajowy ci zdrożał z 3,50 na 3,60.

! Odpowiedz
1 3 ~finans odpowiada ~takitam

Knurku akurat nie mam franków ogólnie wogólę nie mam żadnego kredytu bo go nie potrzebuje. Ale jak już coś komentujesz to przeczytaj ze zrozumieniem. Pytanie brzmi komu zależy i kto napędza wzrost franka i nie tylko innych walut też? Odpowiedź jest oczywista.

! Odpowiedz
0 0 ~takitam odpowiada ~finans

Baranku. Banki zarabiaja na wachaniach walut to raz. A dwa ze kuku sobie nie zrobia bo jak franki przestana splacac to jednoczesnie banki na wachaniach walut zarobia.

! Odpowiedz
1 8 ~ron2000

Na rynkach względny spokój, wszystko już jest ustalone, nie będzie Brexitu. Niezależnie od tego jak tam sobie pogłosują w Anglii, policzą w razie czego jak ostatnio w Austrii głosy korespondencyjne.

! Odpowiedz
1 1 ~Le

Zresztą na pewno drukują kolejne biliony $ licząc na utrzymanie kursu w związku z Brexitem .. a przecież deficyt handlowy 500mld $ rocznie od wielu lat i oficjalne długi ponad 20 bilionów $ !!! natomiast w różnych papierach 200 bilionów $ na świecie...bez pokrycia w czym kolwiek szczególnie przy tak niskiej cenie surowców złota i srebra . Uncja złota powinna być za 50000$ dzisiaj

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~mwa

A złoto miało podobno być poniżej 1000$. Ech te przepowiednie ekonomistów.

! Odpowiedz
0 6 ~Banksterzy_do_łopat

Brexit srexit, ale banksterka po cichu WOBOR podnosi! KNFie po stopach im, po stopach!!

! Odpowiedz
4 3 ~takitam

Co kredycik się ma? Kupiłeś pieluchy na dzisiaj?

! Odpowiedz
0 4 ~się_Ma odpowiada ~takitam

A się ma, a co? Jak się ma kredyt to się dba o stopy, coby zbytnio czosnkiem nie zalatywały :P... Tak apropo pieluch to co- chciałeś pożyczyć? Sorry, ale mam tylko te dziecięce ;).

! Odpowiedz
0 0 ~takitam odpowiada ~się_Ma

To zakladaj dwie a swojej babie 3.t

! Odpowiedz
2 3 ~Le

Dolar jest bardzo przewartościowany obecnie po wielokrotnym dodruku!!! Euro też i inne waluty bo też symetrycznie je drukują ,ale $ najbardziej i zyska ale złoto i srebro ,a nie $

! Odpowiedz
1 4 ~takitam

Coś jest warte tyle ile można dostać za to na rynku. Więc nie bredź.

! Odpowiedz
0 3 ~fd

Spoko spoko dudi przecież obiecał że pomoże to pomoże, nikt tylko nie wie kiedy i jak.

! Odpowiedz
1 1 ~Liberalnyelementarz

Komentator zachęca do gry na zwyżkę w sytuacji gdy Euro jest na poziomie 4,36 z tendencją do dalszego umacniania się. Pomiędzy Funtem a PLN nie ma bezpośredniej zależności w przeciwieństwie do Euro. Rynek Brytyjski jest dla PLN ważny ale nie stymuluje bezpośrednio kursów.
Zależność FRANK - PLN - EURO - FUNT realizuje się na zasadzie giełdowych naczyń połączonych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 ~oxo

Niekompletne analiza.
W 1992 r członkostwo Polski w EU było w sferze marzeń. Od 2005 r korzystamy ze wspólnego rynku i dotacji. Jesteśmy beneficjentami (choćby niektórzy mówili inaczej, to nawet Morawiecki swój "cud gospodarczy" opiera na planowanych 600 mld zł z Unii) i brexit raczej nas odchudzi niż utuczy.
Nie można przyjmować założenia, że siła PLN się nie zmieni. To tak, jakby twierdzić, że spadek zamówień od głównego odbiorcy nie ma wpływu na firmę, bo jest dobrze zarządzana. Albo inny przykład : ojciec obiecał synowi dobre kieszonkowe za dobre oceny. Ale ojciec zbankrutował. Czy syn dostanie dalej takie samo kieszonkowe nawet, jeżeli podniósł średnią ocen?

Złotówka ucierpi nie mniej niż Funt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~domaniewska_mordor

Tak !! franke po 23 pln! to pewne !!! kupujcie franki abyśmy my banksterzy mieli większy dochód na racie kredytów hipotecznych w pseudowalutach!!! kupujcie aby kurs poszybował!! warto !!

! Odpowiedz
1 2 ~gikoL

Proszę, litości.
To tak, jakby 4 litery złorzeczyły kijowi. One mają rację : kij jest nieuczciwy i godzien potepienia. Ale co to zmienia. Kij będzie bił do woli, a 4 litery mogą sobie ponarzekać i mówic całemu światu, jaki ten kij niedobry. I nic się nie zmieni.

Po prostu 4 litery na widok przyjaźnie wyglądającego kija nie powinny ściągać spodni i się z ufnością wypinać, bo skończy się tak jak obecnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Hiob

Czyli rozumiem mam brać wszystkie dostępne kredyty i na forex po CHF?
A jak nie to co?

! Odpowiedz
2 5 ~franio

Frank droższy o 20%? Ale odkrycie! Toż ja to twierdzę od kilku miesięcy. O wartości (a właściwie - słabości) złotego decydują dziś przede wszystkim tzw. "kredyty" frankowe i ci, co na nich zarabiają. Co ok. 2 lata następuje podbitka kursu franka o ok. 20%, obeecnie przez skokowe osłabienie złotego. Potrzebny jest tylko pretekst i Brexit to pretekst idealny. A jeśli Brexitu nie bedzie, znajdą inny pretekst (przypomnę: Lehman Brothers, Grecja, słabość forinta, problemy Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Włoch, Cypru, wojna na Ukrainie, ...). Złotemu przeszkadza dosłownie wszystko. "Kredyty" frankowe spychają złotego na pozycję waluty śmieciowej, jednej z najgorszych w Europie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Kedar

Ktoś się łudzi, że Brexit będzie? Zobaczcie już się snuje scenariusze co gdyby jednak minimalnie wygrała opcja Brexitu. Wyjście z Unii by trwało latami a między czasie Unia tak będzie szła na rękę Brytyjczykom (czytaj wszelkie przywileje), że Ci stwierdzą, że mają to co chcieli i nie wychodzą.

! Odpowiedz
0 7 ~Ahaha

Mają być podobno specjalne fanzony dla Frankowców by mogli bezpiecznie kibicować swoim w sobotę...

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 14 ~Ejjoł

Ale żadnego Brexitu nie będzie, ponieważ referendum nie jest wiążące to raz, dwa to, że fałszowane sondaże zmanipulują Brytyjczyków, czyli dzięki sondażom wynik nawet za wyjściem nie będzie raczej dobitny, trzy przy liczeniu głosów niewykluczone są "nieprawidłowości".

Jest cała masa mechanizmów do utrzymywania Brytanii w UE. Dla Camerona wynik referendum na poziomie np. 51% za wyjściem nie jest zły, ponieważ dzięki czemuś takiemu Cameron może znowu poprawić warunki bycia w UE ponieważ może realnie grozić wyjściem z UE.

Jest tylko jeden scenariusz, który przemawia za Brexitem. Gdyby okazało się, że wbrew retoryce Cameron jest za wyjściem z UE, wtedy UK wyjdzie z UE.

Innymi słowy w UK jest jak w ZSRR wszystko obecnie zależy od woli kadr, a referendum jest szopką jak na razie bez większego znaczenia. Tak by nie było, gdyby ludzie nie słuchali mediów i zagłosowaliby dobitnie w stylu 70% za wyjściem z UE. Wtedy byłaby inna bajka, ale i wtedy notowania partii byłyby inne i byłby inny świat, na razie Brytyjczycy są w miarę pokorni w popieraniu systemu, dlatego nic nie dostaną.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~edw

Pojawiają się głosy w brytyjskich mediach, że w razie zagłosowania Brytyjczyków za wyjściem, UK i UE opracują nową umowę, na mocy której UK będzie dalej członkiem UE i ponownie rozpiszą referendum.

! Odpowiedz
12 12 ~baran

popieram Brytyjczykow , ktorzy chca glosowac za wyjsciem , z wielu powodow . Jednym z nich jest arogancja urzednikow europejskich typu Juncker . Cytat z 5 maja "Prime Ministers must stop listening so much to their voters and instead act as “full time Europeans”, Tacy ludzie sa niebezpieczni Takich ludzi trzeba sie bac . Brexit jest dobry dla Brytyjczykow i Europejczykow - w dluzszym terminie . Chyba , ze zwolnia dyscyplinarnie cale politbiuro - Komisje Europejsska , ktora notabene nie jest wybierana przez Europejczykow , a Parlament Europejski sluzy li tyko do wykonywania polecen politbiura.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 11 ~ciekawy

No to koniec! Pechowa kobieta która wpadła z kijowskim nie zobaczy ani złotóweczki z alimentów. Ile pani miała promili ze sie zdecydowała na chwile słabosci ...a miało byc przyjemności z taką pokraka i fajtłapą ? Pewnie Panią schlał co?

! Odpowiedz
0 0 ~zzz

Może miał inne, ukryte walory :)

! Odpowiedz
11 4 ~Ogr

"Angielskie bydlo" ?! Wstretne pisowskie slownictwo.

! Odpowiedz
3 9 ~miro

raczej niesiłowsko-pomaskie słownictwo

! Odpowiedz
0 5 ~prorok

Zostaną w unii funt po 6.2 i dodatkowy napływ milionów z Wysp do kraju

! Odpowiedz
11 9 ~FRUfru

Takie dwa tygodnie z frankiem za 5 zł to jest niezły ubaw ze wszystkich szczekaczek w radio,tv ,net a nawet z komentatorów z Bankiera.A Frankenstainy okupują apteki i karetki pogotowia.

! Odpowiedz
5 22 ~frufru

W sobotę mecz POLSKA-SZWAJCARIA.Ważna sprawa dla frankowców.

! Odpowiedz
0 0 ~jo44 odpowiada ~frufru

rzeczywiscie wyglada na to ze w sobote bedzie rewanz za kurs franka na poziomie 5 zl. oby sie powiodl, trzeba bedzie pomscic frankowcow...

! Odpowiedz
1 0 ~kibic odpowiada ~jo44

To pewne.MYŚLAMI TO JUŻ RACZEJ CHORWACJA.

! Odpowiedz
0 1 ~op odpowiada ~jo44

no to bam dowalą 6 zł i będzie ciekawie

! Odpowiedz
0 10 ~aaa

Marek naganiasz na franka?

! Odpowiedz
1 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 11 ~miki

No frankowcy, smarujcie pupcie cebulą, nadchodzi ostre lanie

! Odpowiedz
5 7 ~Tomy

Jak frankowcy przestaną spłacać swe kredyty (bo i tak ich do końca życia nie spłacą), to wszyscy będą pupcie smarować. I lanie dostaną wszyscy bez wyjątku.

! Odpowiedz
0 17 ~hm

tani funt == mniej angielskiego bydła w kurortach

! Odpowiedz
5 3 ~UK

A co to za kurorty? Podaj przykłady.

! Odpowiedz
0 8 ~JoShmo odpowiada ~UK

Kraków Zdrój, gdzie płuczą sobie nerki z piasku tanim polskim piwem obszywając Sukiennice.

! Odpowiedz
2 11 ~ted

tak.. analitycy znowu wiedzą.. najlepiej.. Ja bym te wszystkie mendy z City zagonił do normalnej pracy.. przynajmniej by jakiś pożytek dla ludzi był.. a nie przelewanie kasy z jednego wora do drugiego..

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~usunięty

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 12 ~mk

4,75. Nie strasz nie strasz, bo się...

! Odpowiedz
0 12 ~marco

No tak, tylko dlaczego ktoś miałby się pakować w oprocentowanego ujemnie franka, a nie na przykład w złoto - synonim bezpieczeństwa.

! Odpowiedz
2 0 ~Tomy

Ponieważ liczą na wyższy wzrost niż wynosi ujemne oprocentowanie.

! Odpowiedz
3 9 ~JanWincent

Nie stresujcie frankowiczów.

! Odpowiedz
1 9 ~reksyo

Interesy czekają wszędzie na świecie - widać kogoś świerzbi żeby wyciągnąć kasę z frankowej zamrażarki więc szukają frajerów na promocję "brexit"

! Odpowiedz
3 6 ~franek

Przynajmniej szybciej przewalutują kredyty walutowe bo znowu podniesie się lament jakie te waluty drogie.

! Odpowiedz
3 9 ~Krzych

Obecnie na GPW sa kontrakty terminowe na USD .EURo i CHF Kazdy kto nie jest milionerem może pozabezpieczac za niewielkie pieniadze swój skromny majatek

! Odpowiedz
0 0 ~ZDziwiShop

Pozabezpieczaj się... w razie czego stracisz jak złą stronę obstawisz. Niezłe zabezpieczenie.

! Odpowiedz
10 6 ~RICO

Oj nie ładnie bankierze pokazujesz,że jesteś przeciwko BREXITOWI !Widać,że jesteś za banksterami !

! Odpowiedz
5 3 ~Członek16

Przepić

! Odpowiedz
2 6 ~autor

Nawet prymityw odpowiedzieć nie potrafi.

! Odpowiedz
2 5 ~cxcxcx

a ja mam 250 dolarow co robic

! Odpowiedz
0 1 ~ZdziwiShop

Sznurówki przywiąż sobie do jaj z jednej strony, a z drugiej do klamki w drzwiach i otwórz drzwi.

! Odpowiedz
24 7 ~Członek16

To sie Frankensteiny ucieszą ha ha ha

! Odpowiedz
3 35 ~rs

Typowy Polaczek. Byle innym było gorzej.. Żal mi cie, naprawde

! Odpowiedz
4 26 ~autor odpowiada ~rs

Dlatego ten kraj taki nędzny. Cieszy się burakk, że zarobią banki a jego rodak będzie miał mniej. To najważniejsze by sąsiad miał jak najgorzej. Ale zapewne o biednego Niemca by się martwił i jeszcze wysłał zapomogę. Żenujący naród.

! Odpowiedz
3 3 ~rotua odpowiada ~autor

A skąd wiesz, że jego rodak będzie miał mniej?

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~autor odpowiada ~rotua

Tu masz rację :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
GBP -0,24% 5,0527
2019-12-06
EUR/GBP 0,12% 0,8418
2019-12-09 00:14:00
USD/PLN 0,08% 3,8670
2019-12-09 00:10:00
EUR/PLN 0,01% 4,2765
2019-12-09 00:09:00
EUR/USD -0,03% 1,1059
2019-12-09 00:10:00
CHF/PLN 0,20% 3,9051
2019-12-09 00:10:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil