REKLAMA

W poniedziałek rusza rządowa kampania informacyjna nt. OFE

2014-03-16 07:07
publikacja
2014-03-16 07:07

Jak funkcjonuje po reformie system zabezpieczenia emerytalnego, co zrobić, by nasza składka emerytalna nadal trafiała do OFE lub by zostać wyłącznie w ZUS - na te i wiele innych pytań odpowiedzieć ma rządowa kampania informacyjna, która startuje w poniedziałek.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym stanowi m.in., że ubezpieczeni, których składki emerytalne były przekazywane do OFE, będą mogli wybrać, czy część ich składki ma być nadal przekazywana do OFE, czy też całość do ZUS.

"Na pewno kampania ułatwi ludziom podejmowanie tej decyzji" - powiedziała PAP wiceminister finansów Izabela Leszczyna.

Od 1 kwietnia do 31 lipca możesz podjąć decyzję

Przygotowana wspólnie przez dwa resorty: pracy oraz finansów kampania ma charakter informacyjno-edukacyjny. "Jeśli chodzi o tę część informacyjną, to oczywiście jeden, prosty przekaz: od 1 kwietnia do 31 lipca możesz podjąć decyzję, czy chcesz zostać wyłącznie w ZUS, czy w ZUS i OFE" - powiedziała Leszczyna. Ubezpieczeni będą też informowani, jak i gdzie złożyć stosowne oświadczenie, skąd je pobrać. Niezłożenie oświadczenia automatycznie spowoduje przeniesienie całej składki ubezpieczonego do ZUS.

"Natomiast w tej części edukacyjnej chcemy mówić i o suwaku bezpieczeństwa i o dziedziczeniu, i o opłatach, i o trzecim filarze, o polityce inwestycyjnej, jaką prowadzą otwarte fundusze" - wyliczyła wiceminister.

Podkreśliła, że takiego pakietu informacji nie da się zawrzeć w spocie reklamowym telewizyjnym czy radiowym. Dlatego trzon kampanii stanowić będzie strona internetowa: emerytura.gov.pl. W Polskim Radiu i Radiu Zet od poniedziałku emitowane będą jedynie 30-sekundowe spoty, odsyłające do strony kampanii.

O tych, których nazw nie wolno wymieniać

"Poza tym na stronie internetowej dostępne będą numery telefonów do dyżurujących ekspertów - przede wszystkim z ministerstwa pracy, ale także z ZUS-u, których będzie można dopytać w przypadku jakichkolwiek wątpliwości" - powiedziała Leszczyna.

Dodała, że przygotowana jest też broszura, w której opisano "polski, publiczny system emerytalny". "Piszemy, co się na niego składa, ile płacimy składki, co się z tą składką dzieje, dlaczego rząd wprowadził zmiany, dlaczego uznaliśmy, że fundusze są obciążeniem dla finansów publicznych" - wyjaśniła wiceminister.


»Od stycznia obowiązuje zakaz reklamowania OFE

Broszury będą dostępne w oddziałach ZUS-u i urzędach skarbowych.

Leszczyna zaznaczyła, że kampania będzie starała się istotne dla ubezpieczonego informacje przedstawić w sposób "maksymalnie prosty, a jednocześnie precyzyjny".

Kampania jest "niezwykle oszczędna

Wiceminister podkreśla też, że kampania jest "niezwykle oszczędna". Jak wskazuje, nie zdecydowano się na spoty telewizyjne, bo ministerstwa uznały, że "reklama nie jest źródłem informacji, a w 30-sekundowym spocie nie da się nic powiedzieć o systemie emerytalnym".

Pod koniec lutego własną kampanię informacyjną na temat zmian w systemie OFE zapowiedziało OPZZ. Przewodniczący związku Jan Guz apelował, by w związku z tym, że "rząd nie informuje polskiego społeczeństwa o konsekwencji wprowadzonych zmian w ustawie o otwartych funduszach emerytalnych" wszyscy zainteresowani tematem zgłaszali się po informacje do struktur powiatowych OPZZ".

Jakie zmiany wprowadza ustawa o zmianach w systemie emerytalnym?

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym poza możliwością wyboru, czy część składki emerytalnej ma być przekazywana do OFE, czy też jej całość do ZUS, przewiduje, że fundusze nie mogą już inwestować w obligacje Skarbu Państwa i inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa.

Kalkulator Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez ubezpieczonego jego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata po osiągnięciu wieku emerytalnego przez ubezpieczonego podlegać dziedziczeniu.

Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie on wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r.

Przepisy przewidują też zmiany w ustawach o PIT i o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), które mają zachęcić przyszłych emerytów do dodatkowego oszczędzania w trzecim filarze. Wprowadzona zostanie zryczałtowana stawka dla wypłat z IKZE, która wyniesie 10 proc. (zgodnie z obecnymi przepisami wypłaty takie są opodatkowane według skali podatkowej). Dochód, który jest przekazywany na IKZE, pozostanie zwolniony z podatku, jak to jest obecnie. Zgodnie ze zmianą wpłaty dokonywane na IKZE w roku kalendarzowym nie będą mogły przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego.

Prezydent skierował ustawę do Trybunału

Prezydent Bronisław Komorowski ustawę o OFE podpisał 27 grudnia ub.r., a potem skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Własny wniosek do TK zapowiada też Konfederacja pracodawców Lewiatan.(PAP)

js/ itm/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~lolo
Jak to?
To rząd może reklamować swoje stanowisko a reklama ze strony OFE jest karalna..
Jakie to sowieckie..
Pozdrawiam
~rk
http://www.ofe-pozewgrupowy.pl/
~obserwatur
UStawa jest złodziejska a w dodatku ten idiotyczny i absurdalny obowiązek trzymania 75 procent aktywów w akcjach niezależnie od sytuacji doprowadzi do duyżych strat przyszłych emerytów...Co co wprowadzili tą reformę powinni być surowo osądzeni a szkodliwa dla obywateli jak najszybciej cofnięta...
~dr Zaraza
1. w 99 dobrowolnie podpisalem umowe z ofe. Zgodzilem sie nawet na to ,ze beda mi zabireac 10% skladki, bo rzad tak ustalil. Sadzilem duzo te 10 % ale sie oplaca bo pieniadze sa moje i bedzie mozna je dziedziczyc!
2. byla okazja przepisac sie do zus ale nie chcialem bo mialem taki wybor.
3. przez wiele lat zabierali mi 10%
1. w 99 dobrowolnie podpisalem umowe z ofe. Zgodzilem sie nawet na to ,ze beda mi zabireac 10% skladki, bo rzad tak ustalil. Sadzilem duzo te 10 % ale sie oplaca bo pieniadze sa moje i bedzie mozna je dziedziczyc!
2. byla okazja przepisac sie do zus ale nie chcialem bo mialem taki wybor.
3. przez wiele lat zabierali mi 10% skladki pozniej mniej, bo rzad tak ustalil tez sie na to godzilem bo to moje pieniadze.
4. w zeszlym roku,rzad wymyslil ,ze do ofe bedzie wplywalo mniej skladki wiecej do zlodziejskiego zus , bylem wkurwiony ale rzad mowil ,ze to przejsciowe i nic sie nie zmieni
5. w tym roku rzad zajebal mi polowe skladek z OFE
6. zlodzieje!
~gazda
"doktorku", może z mniejsza ilością epitetów ale przyłączam się do Twojej opinii. Miałem aktywa OFE, które w 50% wyda ZUS na bieżące emerytury. No, a co potem jak je wyda???
~mati odpowiada ~gazda
potem za*ebie drugą połowę środków z OFE, które też wyda na bieżące emerytury. Potem zacznie wyskakiwać z rezerw walutowych, które też wyda na bieżące emerytury. Potem to już będziemy mieć drugą Argentynę i bankructwo.
~gazda odpowiada ~mati
Tak "mati", tak właśnie myślałem. To dobrze , że nie jestem sam w tym marazmie. Pozdro.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki