REKLAMA
Tour de spółki

W polskich szkołach ubywa nauczycieli

2013-01-30 06:26
publikacja
2013-01-30 06:26
Zmniejsza się liczba nauczycieli. Po wakacjach do szkół nie wróciło 7 tysięcy pedagogów. W tym roku sytuacja się powtórzy. Powodem jest niż demograficzny i coraz gorsza sytuacja finansowa samorządów. W ciągu ostatnich 6 lat w szkołach ubyło ponad milion uczniów - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W polskich szkołach ubywa nauczycieli
Image licensed by Ingram Image

Z grupy nauczycieli, którzy odeszli z pracy w ostatnim czasie, ponad 2 tysiące przeszło na emerytury. Część odeszła z zawodu lub czasowo z miejsca pracy. Pozostali przeszli na niepełny wymiar zatrudnienia - pisze dziennik.

Irena Koszy z wydziału oświaty w Opolu zapewnia, że w mieście nie będą utrzymywane niepotrzebne etaty nauczycielskie. Argumentuje, że szkoła nie może pozwolić sobie na przechowywanie nauczycieli w czasie niżu.

»Odwieczny problem z pracą nauczycieli

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich twierdzi, że podobne decyzje będą podejmować inne samorządy. Jak przewiduje, w najbliższym dziesięcioleciu liczba uczniów spadnie o kolejny milion. Dodaje, że obecna sytuacja jest dobrą okazją do zmiany karty nauczyciela. Modyfikacja dokumentu chroniącego pedagogów przed zwolnieniem, pozwoliłaby zwolnić w pierwszej kolejności tych gorszych.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/vey/sk
Źródło:IAR
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~cd
mogli sie sami nauczyc inwestowac a nie biadolic. trzynastka, czternastka, wakacje, ferie, 5 godzin lekcji, a jak mi sie nie chce, to dzieci róbta co chceta tylko cicho. A teraz bida?
~LOL
Ten pierogowy KOSZMAR z lat 80-tych który uczy do rywalizacji w dobie idei komputerów kwantowych. LOL. Sprowadziły nas już do czwartego świata. LOL. Obrzydliwość, koszmar, POstkomuna
~Marfi
No ale statystycznie mamy lepszty obraz..
Dla bardziej optymistycznego spojrzenia na rzeczywistość można zrobić wiele, a przykłady kreacyjnych rozwiązań idą z góry.
~Sirk
Taaa, nie będą utrzymywane niepotrzebne etaty. W moim mieście zwalnia się młodych (znaczy nie przedłuża im się umowy - to pono nie zwalnianie) a Panie w wieku emerytalnym pracują na umowy o dzieło (dyplomowane) ... to jest sprawiedliwość (mają szersze plecy).

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki