W polskich firmach jest wiedza, lecz brakuje odwagi

Polscy przedsiębiorcy są ostrożni, rzadko widzą szanse biznesowe, a współpracę uznają za zło konieczne. Mają przy tym bardzo wysoką samoocenę.

Jak wynika z opracowania Global Entrepreneurship Monitor (GEM), o którym pisze "Puls Biznesu", rodzima przedsiębiorczość w wielu kategoriach jest poniżej średniej unijnej, a w niektórych okupuje ostatnie miejsca.

Wśród nielicznych pozytywów Polacy wypadają nieźle, jeśli idzie o deklarowaną chęć założenia firmy. Bardzo wysoko oceniamy też swoją wiedzę biznesową.

Ale z drugiej strony brak nam umiejętności dostrzegania szans biznesowych - mówi dr Przemysław Zbierowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Co więcej - wskazuje współautor raportu - odsetek osób, które je zauważają spadł w latach 2011-12 o ok. 13 proc.

Zaskakująco wysoki jest zakres deklarowanej współpracy między polskimi firmami, ale traktowana jest ona przez przedsiębiorców jako... zło konieczne.

Doskonale wiedzą, że bez kooperacji nie będą w stanie przetrwać, ale gdy osiągną już stabilniejszą pozycję na rynku, zmniejszają natężenie współpracy - tłumaczy Zbierowski. (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Zachar

i ja tak uważam. Jednak od pewnego czasu robię coś na prawdę fajnego- po kontakcie na : seat1900@gmail.com napiszę Ci o co chodzi.
Będzie dobrze ;)!

! Odpowiedz
0 0 ~fakof

Dalej naciągasz na brazylijską piramidę, durniu?

! Odpowiedz
0 0 ~red is dead

i chęc podejmowania każdego ryzyka. od 14 lat widze tylko jak się ogranicza wolność gospodarczą. dlatego przestałem pracować. coś tam dłubie a firma sie kręci siłą rozpędu, ale żadnych inwestycji nie podejmę. niech urzędnicy i POlitycy sami zarobią na siebie. za kilka lat to wszystko runie i nikt tych nierobów nawet do kopania rowów nie zatrudni.

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl