REKLAMA

W pandemii łatwiej o etat, ale przybywa umów B2B

2021-10-22 07:06
publikacja
2021-10-22 07:06
W pandemii łatwiej o etat, ale przybywa umów B2B
W pandemii łatwiej o etat, ale przybywa umów B2B
fot. RedTC / / Shutterstock

Chociaż 85 proc. pracowników nie zmieniło formy zatrudnienia, to pozostali pracują dzisiaj na nowych warunkach - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

"Prawie co piąty z młodych pracowników zmienił w czasie pandemii formę zatrudnienia u obecnego pracodawcy, a biorąc pod uwagę wszystkie grupy wiekowe, 11 proc. badanych pracuje obecnie na innych warunkach niż przed pandemią" – wynika z październikowego sondażu agencji zatrudnienia Personnel Service, które publikuje "Rzeczpospolita".

Według omnibusowego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób, łącznie 15 proc. pracowników przeszło w tym czasie zmiany formy albo miejsca zatrudnienia (co mogło się też wiązać z innym rodzajem umowy).

Gazeta wskazuje, że dla części badanych oznaczało to zresztą większą stabilność, której sprzyja, od wiosny tego roku, szybka poprawa koniunktury na rynku pracy. 25 proc., czyli co czwarty z pracowników, którzy bez zmiany pracodawcy zmienili formę zatrudnienia, przeszedł z tzw. śmieciowej umowy (o dzieło albo umowy zlecenia) na umowę o pracę.

Jak podkreśla cytowany przez "Rz" Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, w czasie pandemii, która wywołała niemałe zamieszanie i niepewność na rynku pracy, na pewno wzrosła wśród pracowników wartość umowy o pracę.

"To oczywiście było związane z działaniem tarcz antykryzysowych, które premiowały utrzymywanie miejsc pracy i zatrudnienie w tej formie. Wiele osób mierzyło się jednak z przejściem z umowy o pracę na umowę zlecenia, umowę o dzieło czy B2B" – zwraca uwagę Inglot. Badanie wskazuje, że grupa pracowników, którzy przeszli po wybuchu pandemii na bardziej elastyczne umowy była o 10 pkt proc. większa niż tych z nowymi etatami. (PAP)

kkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kenn
KŁAMSTWA, CH.... KŁAMSTWA, I... STATYSTYKI.

"ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób, łącznie 15 proc. pracowników"

- i nie mam więcej pytań odnośnie tzw. "sondaży".

Te dane są łatwe do wyciągnięcia. Po co robić sondaże i to jeszcze na małej próbie?
luxferre
Przy próbie 1000 osób, jeśli próba była ślepa na 95% wyniki nie różnią się od ogólnych o więcej niż 3%.

Statystykę trzeba rozumieć.
kenn odpowiada luxferre
Frazesy prosto z akademickich podręczników dla ciemnego ludu. ;) Dokładnie tak: trzeba rozumieć, a nie powtarzać jak kalka :P

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki