Firmy w Polsce planują zatrudniać w najbliższym półroczu

Aż 69 proc. dużych, 65 proc. średnich i 68 proc. małych firm w Polsce zamierza rekrutować w najbliższym półroczu - wynika z raportu przygotowanego przez Trenkwalder Polska. Zdaniem autorów raportu, plany rekrutacyjne firm to efekt coraz większej świadomości problemów związanych z utrzymaniem poziomu zatrudnienia, który pozwalałby na efektywne funkcjonowanie firm.

(fot. moodboard / YAY Foto)

"Jak wynika z raportu +Rynek pracy oczami pracodawców+ przygotowanego przez Trenkwalder Polska, aż 69 proc. dużych, 65 proc. średnich i 68 proc. małych firm w Polsce zamierza rekrutować w najbliższym półroczu. Około 70 proc. firm, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyły wielkość zatrudnienia na poziomie od 6 do ponad 50 pracowników, planuje w najbliższym półroczu dodatkowe rekrutacje" - napisano w komentarzu do raportu „Rynek pracy oczami pracodawców”.

W ocenie CEO Trenkwalder Polska i wiceprezesa Polskiego Forum HR, Wojciecha Ratajczyka, plany rekrutacyjne firm to efekt coraz większej świadomości problemów związanych z utrzymaniem poziomu zatrudnienia, który pozwalałby na efektywne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

"Warto zauważyć, że coraz częściej kwestia rotacji nie dotyczy już tylko młodych pracowników, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę kariery i poszukują najlepszego miejsca do realizowania swoich zawodowych ambicji. Rynek pracownika sprawił, że na zmianę pracy decydują się osoby z większym doświadczeniem, które dotychczas nie były skłonne do podjęcia ryzyka zmiany pracy" - ocenił cytowany w komunikacie prasowym Ratajczyk.

"To trend, który będzie przybierał na sile. Dotyczy to wielu branż. Dlatego też pracodawcy powinni nie tylko dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio dostosować ofertę dla nowych pracowników i opracować skuteczne sposoby ich pozyskania, ale również, aby zminimalizować ryzyko odejścia doświadczonych specjalistów” - dodał.

Jak wynika z badania, pracodawcy wciąż borykają się z brakiem rąk do pracy.

"Aż 58 proc. firm ankietowanych przez Trenkwalder Polska przedsiębiorców deklarowało, że w ciągu ostatniego roku więcej kandydatów odrzucało oferty pracy niż w latach poprzednich. 37 proc. kandydatów odrzuciło oferty podając jako powód lepszą ofertę u innego pracodawcy. Dopiero na drugim miejscu (23 proc.) było lepsze wynagrodzenie" - napisano.

Autorzy badania wskazują, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy pracodawcom najtrudniej było zrekrutować programistów i specjalistów IT.

"Pracodawcy zapytani przez Trenkwalder Polska o to, na jakie stanowisko było im najtrudniej zrekrutować pracowników w ciągu ostatnich 12 miesięcy, na pierwszym miejscu wskazują programistów i specjalistów IT (23 proc. wskazań), ale tuż za nimi znajdują się +niebieskie kołnierzyki+: operatorzy maszyn (14 proc. wskazań), elektrycy i elektromechanicy (12 proc. wskazań) oraz pracownicy produkcji (9 proc.)" - napisano.

Firmy wciąż zmagają się też z wysokim deficytem pracowników fizycznych.

"Wynik badania zrealizowanego na zlecenie Trenkwalder Polska wyraźnie pokazuje, że pracodawcy najbardziej zmagają się z deficytem pracowników fizycznych. To właśnie +niebieskie kołnierzyki+ otwierają listę kandydatów najbardziej pożądanych przez firmy (39 proc. wskazań). Dopiero kolejne miejsca zajmują inżynierowie (15 proc. wskazań), sprzedawcy (11 proc. wskazań) oraz specjaliści IT (10 proc.)" - napisano w komentarzu. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 inwestujacy01

Jejku, „firmy maja w planach zatrudniać”. Ja z kolei mam w planach zostać totolotkowym milionerem. Realne cyfry prosimy jak już do tego dojdzie. Na razie to puste frazesy. Niedawno przecież były dane (nie wiem czy tu czy gdzie indziej) ze właśnie zatrudnienie w sektorze prywatnym maleje a rośnie tylko w sektorze publicznym.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 1osdg

Przy zusie za 1500 , ppk i innych daninach za 50% wyplaty raczej tylko o dzieło albo na czarno

! Odpowiedz
1 4 bha

A Zus ma maleć co roku dla tzw.dawców pracy - przecież nawet gdyby go nie było wcale to i tak w zdecydowanej większości nie daliby godnie innym zarobić............lepiej i taniej jest przecież od lat żerować na jak najtańszej pracy innych

! Odpowiedz
7 21 bha

Pewnie w większości za minimalne minimum lub niewiele większe więc będą dalej jak prawie wszędzie rotacje ,rotacje rotacje , brak stałych rąk do pracy i dalej Żałosna pseudo polityka niby zatrudniania .........................................

! Odpowiedz
13 8 pluto85md

Albo wyzszy wiek emerytalny, ale wieloletnia stagflacja.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne