W najbliższych dniach frank może zdrożeć

2015-01-19 12:45
publikacja
2015-01-19 12:45
EastNews

W najbliższych dniach frank szwajcarski może nieco zdrożeć - uważa ekonomista Jarosław Janecki. Powodem niepewności jest najbliższe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i wybory parlamentarne w Grecji. Te wydarzenia mogą osłabić euro, za którym w ostatnim czasie podąża kurs złotego.

W najbliższych dniach frank szwajcarski może nieco zdrożeć (fot. yorkfoto / Thinkstock)

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla, że ważna dla rynku walutowego będzie ewentualna decyzja banku europejskiego o drukowaniu pieniędzy. W tym przypadku reakcja rynków zależy od skali i sposobu, w jaki bank centralny będzie chciał skupować obligacje rządowe i korporacyjne.

Na kurs euro mogą też wpłynąć zaplanowane na niedzielę wybory parlamentarne w Grecji, zwłaszcza jeśli zwycięży partia opowiadająca się za wstrzymaniem bolesnych dla społeczeństwa reform.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski ustalił średni kurs franka szwajcarskiego na poziomie 4 złotych i 29 groszy.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/zr


Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~Jolka
Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak dużo uwagi poświęca się frankowiczom. W długiej perspektywie są do przodu, a że teraz muszą większą ratę zapłacić? No takie są reguły gry. Ja biorę pożyczki w złotówkach i bardzo pilnuję terminów spłat. Tym sposobem nie mam kłopotów. Mam zaufanie do Ekspres kasy i ferratum Zupełnie nie rozumiem dlaczego tak dużo uwagi poświęca się frankowiczom. W długiej perspektywie są do przodu, a że teraz muszą większą ratę zapłacić? No takie są reguły gry. Ja biorę pożyczki w złotówkach i bardzo pilnuję terminów spłat. Tym sposobem nie mam kłopotów. Mam zaufanie do Ekspres kasy i ferratum banku. Przelew środków na konto w 10 minut! Bez papierologii
~Kasia
Głupi Narodzie frankowicze to sól tej ziemi to ciężko pracująca klasa średnia, to dzięki nam budowlańcy , sklepy meblowe agd zarabiały - jesteśmy jak połączone naczynia - jak padniemy to potem przyjdzie kolej na was - wysokie bezrobocie-zamiast zawiścić to uczyc się historii.Ja też mam nauczke dobry zwyczaj nie pożyczaj.Głupi Narodzie frankowicze to sól tej ziemi to ciężko pracująca klasa średnia, to dzięki nam budowlańcy , sklepy meblowe agd zarabiały - jesteśmy jak połączone naczynia - jak padniemy to potem przyjdzie kolej na was - wysokie bezrobocie-zamiast zawiścić to uczyc się historii.Ja też mam nauczke dobry zwyczaj nie pożyczaj.W końcu wyjdziemy na ulicę 700 tyś ludzi w Warszawie + plus ich dzieci i małżonkowie!!!!!Dzień dobry Pani Kopacz!!!!!
~-ja
Biorąc kredyt hipoteczny trzeba umowę podpisywać z mądrym, poleconym przez kogoś pracownikiem banku który wszystko ucz.ciwie wytłumaczy i doradzi - ja na taką Panią trafiłam całkiem przypadkiem biorąc kredyt; frank był po 2,40 i marzyłam o kredycie w tej walucie - Pani ta zaś tak skutecznie mi to wyperswadowała z Biorąc kredyt hipoteczny trzeba umowę podpisywać z mądrym, poleconym przez kogoś pracownikiem banku który wszystko ucz.ciwie wytłumaczy i doradzi - ja na taką Panią trafiłam całkiem przypadkiem biorąc kredyt; frank był po 2,40 i marzyłam o kredycie w tej walucie - Pani ta zaś tak skutecznie mi to wyperswadowała z głowy strasząc wizją drogiej waluty a mojego "bankructwa" - i dzięki jej za to. Na poczatku płaciłam przez rok dużo większe raty od "frankowców" którzy ze mnie drwili - teraz rata mi spada i spada - pewnie w perspektywie czasu znów wzrośnie ale dramatu nie będzie. A przede wszystkim - nie brałam kredytu na "apartamentowiec" tylko na małe mieszkanie - bo na takie mnie stać. Też nie zamierzam dopłacać do "frankowców" ale życzę im jak najlepiej - a najbardziej logicznego myślenia.
~daf
I bardzo dobrze. Bezczelni ludzie którzy nabrali prywatnych pożyczek i jeszcze brudne łapy wyciągają po dopłaty od tych co pożyczali w pln lub pożyczek nie brali wcale.
Niech frank i kosztuje 6 pln.Chcieli ryzyka to mają,
Chcesz bezpieczeństwa to zakładaj lokaty chcesz ryzyka kupuj aklcje- tylko nie miej pretensji
I bardzo dobrze. Bezczelni ludzie którzy nabrali prywatnych pożyczek i jeszcze brudne łapy wyciągają po dopłaty od tych co pożyczali w pln lub pożyczek nie brali wcale.
Niech frank i kosztuje 6 pln.Chcieli ryzyka to mają,
Chcesz bezpieczeństwa to zakładaj lokaty chcesz ryzyka kupuj aklcje- tylko nie miej pretensji jak stracisz kapitał- zysk równa się ryzyko utraty kapitału...
Śmiali się całe lata z rat kredytów drogich w pln....
~Inwestor
Jest sprawiedliwie. Chciwość - jeden z grzechów głównych! Chciwi i chytrzy zostali ukarani!
~bogda
Ten kto nigdy nie brał pożyczek w naszych czasach to cały czas pachnie systemem w którym wszystkiego oczekiwał za darmo. Brawo dla takiego sposobu myślenia. W obecnej rzeczywistości to tylko położyć się na torach i ............................ Szkoda tylko, że oprócz tego beznadziejnego myślenia nie wiesz o tym, że Ten kto nigdy nie brał pożyczek w naszych czasach to cały czas pachnie systemem w którym wszystkiego oczekiwał za darmo. Brawo dla takiego sposobu myślenia. W obecnej rzeczywistości to tylko położyć się na torach i ............................ Szkoda tylko, że oprócz tego beznadziejnego myślenia nie wiesz o tym, że są jakieś granice wzrostu kursu walut i dyrektywa unijna przewiduje, iż bank ma te granice w umowie określić, nazywa się to różnicą pomiędzy kupnem CHF a sprzedażą CHF. Bo bank udziela kredytu po kursie kupna, a spłatę bierze po kusie sprzedaży. Jeżeli bank w umowie tego nie określił to człowiek który bierze kredyt za nic nie odpowiada, a już napewno nie za durne zagrywki polityczne powodujące wzrost ceny waluty.
~tomasz
glapi haj z ciebie i tyle,typowy glapi haj
~Lexowowy
Sensowne argumenty można znaleźć tu:

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/czas-na-interwencje-sejmu-w-obronie-frankowiczow

W umowach banków z konsumentami jest bowiem zakazane stosowanie tzw. klauzul niedozwolonych, które niekorzystnie i sprzecznie z dobrymi obyczajami regulują położenie konsumenta (art. 385(1)
Sensowne argumenty można znaleźć tu:

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/czas-na-interwencje-sejmu-w-obronie-frankowiczow

W umowach banków z konsumentami jest bowiem zakazane stosowanie tzw. klauzul niedozwolonych, które niekorzystnie i sprzecznie z dobrymi obyczajami regulują położenie konsumenta (art. 385(1) k.c.). Prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie z dn. 14 XII 2010 (sygn.akt XVII AmC426/09) uznano za abuzywne szereg klauzul z umów walutowych banku , w tym kluczową klauzulę indeksująca kredyt wg waluty obcej. Wyrok ten został utrzymany w mocy przez Sąd Apelacyjny w Warszawie i obecnie klauzula indeksująca jest w rejestrze klauzul niedozwolonych. W myśl art. 479(43) k.p.c. wyrok ten cieszy się skutecznością wobec osób trzecich od chwili wpisu do rejestru. Dłużnicy walutowi powinni więc, w myśl tego wyroku, spłacać kwoty nominalne, które otrzymali od banku, tj spłaty są po kursie z dnia zawarcia umowy.
~ss
ok ..to po co ma rzad interweniowac .. skoro banki zlamaly prawo to co za problem do sadu sie zwrocic o wydanie wyroku ...
~ss
i jeszcze jedno ..frank w ciagu tygodnia umocnil sie o 20 % .. to niby jakim cudem raty kredytu wzrosly 50 % ..

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki