W kwietniu upadły 73 firmy

2019-05-23 08:18
publikacja
2019-05-23 08:18

W kwietniu 2019 roku w Polsce upadły 73 firmy, co oznacza spadek o 4 proc. rok do roku. Rosną problemy branży handlowej - podała firma Euler Hermes.

/ YAY Foto

"W kwietniu 2019 w oficjalnych źródłach (Monitorach Sądowych i Gospodarczych) opublikowano informację o 73 niewypłacalnych polskich firmach wobec 76 w kwietniu 2018 roku – spadek o 4 proc. w porównaniu rdr" - napisano.

Euler poinformował, że od początku roku liczba niewypłacalności wzrosła o 7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem (I-IV), co w skali całego roku oznaczać może utrzymanie dynamiki wzrostu tej liczby na poziomie ubiegłorocznym (+10 proc.).

"Ponownie liczba niewypłacalności zwiększała się rdr w kwietniu przede wszystkim w handlu oraz usługach, w miejsce firm produkcyjnych i budowlanych, mających problemy na dużą skalę w poprzednich miesiącach" - napisano w komunikacie.

Euler podał, że wzrost liczby niewypłacalności w handlu oraz w usługach nie był może spektakularny – bo kilkunastoprocentowy, ale miał miejsce w sytuacji dynamicznego wzrostu popytu konsumenckiego.

"Przyczyna problemów niewypłacalnych firm nie leżała więc w spadku popytu, ale w jeszcze szybszym wzroście kosztów, zwłaszcza kosztów pracy. Możliwości rekompensowania krajowych niedoborów rąk do pracy napływem pracowników z krajów ościennych są na wyczerpaniu" - napisano. (PAP Biznes)

map/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki