W których miastach są największe mieszkania

Zakopane to miasto, w którym największa jest powierzchnia mieszkań w przeliczeniu na mieszkańca. Łatwo to wyjaśnić turystyczną rolą tego miasta. A gdzie są najlepsze warunki mieszkaniowe poza centrami turystyki? W podwarszawskich miasteczkach – Markach, Piasecznie czy Ząbkach.

W Zakopanem na jednego mieszkańca przypada niemal 36 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej. Ta wielkość wzrosła w ciągu dekady aż o jedną czwartą, co pokazuje skalę inwestycji budowlanych w stolicy Tatr, widoczną gołym okiem dla każdego odwiedzającego. Dla porównania, średni wzrost w całym kraju w tym czasie wyniósł 16 proc., a w innej stolicy turystyki – Sopocie – o 17 proc. Najwyraźniej morze i trójmiejskie wzgórza morenowe stanowią większe ograniczenie dla aktywności budowlanej niż Tatry.

Powierzchnia mieszkań przypadająca na osobę w Zakopanem (1. miejsce na liście) i Warszawie (10. miejsce na liście)
Powierzchnia mieszkań przypadająca na osobę w Zakopanem (1. miejsce na liście) i Warszawie (10. miejsce na liście) (SpotData)

Bardzo wysokie miejsca na liście miast z największą powierzchnią mieszkaniową przypadającą na mieszkańca zajmują też podwarszawskie miejscowości – Marki (2. miejsce na liście, 35,6 metrów kwadratowych na mieszkańca), Piaseczno (4. miejsce, 33,3 m.kw.) czy Ząbki (32,2 m.kw). To są miasta będące częścią metropolii warszawskiej, w których dominują domy jednorodzinne. W samej Warszawie standard mieszkaniowy również jest relatywnie wysoki, ponieważ na mieszkańca przypada 31,3 m.kw. powierzchni (10. miejsce).

Wśród największych miast najwyższe miejsce na liście zajmuje Wrocław, z powierzchnią na osobę w wysokości 34,1 m.kw.  Natomiast najniższe miejsce w tej grupie zajmuje Łódź z powierzchnią na osobę w wysokości 27,7 m.kw.

Przeciętna powierzchnia mieszkania na osobę w mkw.
Przeciętna powierzchnia mieszkania na osobę w mkw. (SpotData)

Na całej liście najniższe miejsce przypada Kamiennej Górze, która jest jednym z dwóch miast, gdzie na jedną osobę przypada mniej niż 20 m.kw. powierzchni – dokładnie jest to 19,4 m.kw. Drugim miastem jest Chełmno, gdzie powierzchnia na osobę wynosi 19,8 m.kw.

Dane dotyczą miast, w których liczba mieszkańców przekracza 20 tys.

IM
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz