W grudniu inflacja w eurolandzie w górę o 1,3 proc.

1,3 proc. wyniosła w grudniu ubiegłego roku roczna inflacja w strefie euro - wynika z opublikowanych we wtorek wstępnych danych biura statystycznego Unii Europejskiej, Eurostatu.

(fot. Oleg Elkov / Shutterstock)

To znacznie więcej niż miesiąc wcześniej, gdy inflacja w eurolandzie wyniosła 1 proc.

Głównymi składnikami mającymi przełożenie na grudniowy odczyt był wzrost cen żywności, alkoholu i tytoniu, które w ostatnim miesiącu minionego roku podrożały w eurolandzie o 2,0 proc. w ujęciu rocznym (w porównaniu do 1,9 proc. w listopadzie).

Ważnym składnikiem inflacji były też usługi, których ceny poszły w górę w grudniu o 1,8 proc. (1,9 proc. w listopadzie). Tzw. nieenergetyczne towary przemysłowe podrożały o 0,4 proc. (bez zmian porównaniu z listopadem), a energia o 0,2 proc. (w porównaniu z -3,2 proc. w listopadzie).

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 2kbb

W Polsce po podaniu inflacji 3,4 % powinna zareagować RPP i choć minimalnie o 0,25 % podnieść stopy i nie chodzi tutaj aby drastycznie podnieść cenę kredytu ale żeby dać wreszcie sygnał gospodarce że czas na ostudzenie zapędów konsumpcyjnych i czas spokojnego wyrównania i kosztów pracy i wynagrodzeń. Szaleństwo w budownictwie spowodowało że Rząd zaczął dopłacać niebotyczne kwoty do nowo ogłaszanych przetargów na infrastrukturę co jest absurdem bo mamy dostęp do taniej siły roboczej ze wschodu.... Morawiecki musi zrozumieć że 3-4% to max jaki może osiągnąć gospodarka na takim poziomie rozwoju jak Polska i to jeszcze przy takim spowolnieniu jak w Niemczech do 0,5-1% Żyłowanie wyższego wzrostu to jest samobójstwo... !!! Rozumiem koszty energii jakich podniesienie spowodowała agresywna polityka klimatyczna Niemiec i Francji... Jednak najwyższy czas spokojnie krok po kroku wprowadzać programy budowy mieszkań przez samorządy i termomodernizacji istniejących domów , 1mln aut elektrycznych, dokończenie infrastruktury, sprowadzenie kolejnego miliona pracowników..... Morawiecki powinien schować Kaczora do budy na jakiś okres, bo ten szkodzi Polakom i ekonomii mówiąc że jeżeli ktoś z małych biznesów nie jest w stanie ich prowadzić przy większych obciążeniach i podniesionej pracy minimalnej to powinien zmienić pracę albo nie rozumiem jak rząd dał już 13 emeryturę to komu jest potrzebne rozdawnictwo i dawanie kolejnej 14 emerytury... ??? Jestem skłonny poprzeć większość pociągnięć PIS ale w ostatnim czasie widząc ich szkolne błędu w gospodarce zaczyna mnie to wkur...ć !!! Kaczor się zagalopował w rozdawnictwie !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 mdebowski

Zmiana wskaźnika z 1% w listopadzie na 1.3% w grudniu to wzrost o 30%, a nie o 1.3%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil