REKLAMA

W dużych sieciach handlowych może zabraknąć jaj

2017-10-17 15:55
publikacja
2017-10-17 15:55

Producenci drobiu dostarczają mniej jaj do supermarketów. Powodem są wyższe ceny, które otrzymują od podmiotów zagranicznych, co skutkuje wstrzymywaniem dostaw do polskich sklepów - poinformował dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz Mariusz Szymyślik.

/ fot. alistaircotton / YAY Foto

Jak tłumaczy dyrektor, polscy producenci za jedno jajo klasy M (czyli średniej wielkości) otrzymują od zagranicznych kontrahentów 45-50 groszy. Tymczasem cena detaliczna takiego samego jaja oferowanego w sieciach handlowych wynosi 3739 groszy, co oznacza, że do hodowcy trafia nie więcej niż 33 grosze. Dlatego producenci jaj, przy ogromnym popycie zagranicznym, nie chcą sprzedawać jaj do supermarketów.

Zdaniem Szymyślika, bardzo duży popyt na jaja w całej Europie wiąże się z wykryciem fipronilu na fermach niosek w Europie Zachodniej, głównie Belgii, Holandii i w Niemczech. Spora część producentów z tamtych krajów musiała wybić swoje stada lub zaprzestać dostaw na rynek.

Problemy z podażą jaj są także następstwem grypy ptaków we Włoszech, które są jednym z czołowych producentów jaj w Europie - dodał.

"Spiralę cenową nakręcają także przemysłowi odbiorcy jaj, czyli na przykład firmy spożywcze, chemiczne czy kosmetyczne. Jaja przeznaczone do przetwórstwa zawsze były zdecydowanie tańsze niż jaja konsumpcyjne. Jednak w ostatnich dniach sytuacja się odwróciła" - wyjaśnił Szymyślik.

Dyrektor Izby zwrócił uwagę, że "zawirowania na rynku" występują w najgorszym możliwym momencie, czyli tuż przed sezonowym szczytem popytowym rozpoczynającym się zwykle kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem.

"Jeśli nie zdarzy się coś niezwykłego możemy mieć do czynienia z sytuacją bez precedensu. Po raz pierwszy po 1989 roku możemy mieć do czynienia z brakami jaj" zaznacza Mariusz Szymyślik.(PAP)

autor: Anna Wysoczańska

edytor: Marek Michałowski

Źródło:PAP
Tematy
Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Propozycje ugód z wierzycielami… tylko z Programem Ulga od Długu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xyz83
Silvio, czyli jesteś jednak mentalnie komuchem :-)
jendreka
Co to, nagle okazuje się, że jaja mamy tylko z importu? Normalnie afera jak z węglem. Jakie potrzeby graczy takie prognozy.
silvio_gesell
Niedługo pojawią się kury w przydomowych ogródkach i znów będą jaja ze wsi. Natura nie lubi próżni, wolny rynek też.
xyz83
Czekałem na komentarz o niskiej dzietności.
xyz83
Taki jesteś wolnorynkowy - zrzeknij sie 500+ :)
silvio_gesell odpowiada xyz83
Zrzekłem się, na rzecz dzieci. Dzięki 500+ mogę więcej zarobić reklamując w internecie artykuły dziecięce. :)

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki