REKLAMA

PFR: W drugim etapie PPK umowę podpisało 4 800 firm

2020-03-04 12:58, akt.2020-03-04 15:24
publikacja
2020-03-04 12:58
aktualizacja
2020-03-04 15:24

W drugim etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisano 4,8 tys. umów, czyli z około jedną czwartą firm w tym przedziale - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podczas środowej prezentacji.

fot. / / EKF

Jak wskazał, drugi etap wdrażania PPK obejmuje ok. 20 tys. firm, zatrudniających ok. 2 mln pracowników.

"Na dzień dzisiejszy mamy podpisanych 4 tys. 800 umów, czyli jedna czwarta firm, które są zobowiązane do utworzenia PPK w ramach drugiego etapu, już zawarła umowy o zarządzanie" - powiedział. Dodał, że proces ten przebiega "lepiej" niż w pierwszym etapie, gdy większość pracodawców podejmowała tę decyzję w ostatniej chwili. Powiedział, że spodziewa się kumulacji nowych umów w marcu i kwietniu. "Na ten moment nie widzimy tutaj problemów, jeżeli chodzi o tworzenie tych programów w firmach o średniej wielkości" - ocenił.

Zdaniem szefa PFR jest jeszcze zbyt wcześnie, by podać istotne dane dotyczące partycypacji pracowników w drugim etapie PPK.

Według Borysa w sumie uczestnicy programu zgromadzili ponad pół miliarda złotych oszczędności w ramach funduszy dedykowanych programowi, a na koniec kwietnia kwota ta przekroczy 1 mld zł.

"Zakładamy, że po całym wdrożeniu ta kwota oszczędności w skali rocznej to będzie blisko 10 mld zł, która będzie dodatkowo gromadzona i będzie budowała oszczędności długoterminowe Polaków" - powiedział. Dodał, że w marcu zostanie dokonana dopłata roczna, a kwota ta wyniesie blisko 35 mln zł, która trafi do 145 tys. pracowników. "Generalnie szacujemy, że w 2020 r. w ramach samych opłat powitalnych do pracowników uczestniczących w PPK trafi kwota ok. 400 mln zł" - poinformował.

Paweł Borys zapewniał również podczas spotkania, że uczestnicy PPK nie powinni obawiać się spadków na giełdach związanych z epidemią koronawirusa. "Konstrukcja PPK oparta jest o bardzo nowoczesną politykę inwestycyjną i zawiera mechanizmy, które mają zabezpieczyć uczestników tych programów przed takimi turbulencjami" - powiedział.

Prezes PFR poinformował także, iż poziom partycypacji w programie utrzymuje się na stabilnym poziomie.

"Zaobserwowaliśmy w grudniu, styczniu pewien spadek, jeśli chodzi o liczbę uczestników. On był rzędu kilkudziesięciu tysięcy pracowników. Natomiast po takim jednorazowym spadku ta tendencja w ostatnim miesiącu, dwóch się ustabilizowała i nawet widzimy mały przyrost uczestników PPK w ostatnich tygodniach, więc nie jest to istotna zmiana" - ocenił.

W jego ocenie, kluczowym czynnikiem, który wpływa na decyzję pracowników, czy wziąć udział w programie, jest postawa pracodawcy wobec PPK. Z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie PFR wynika, że podstawowym źródłem informacji o PPK dla pracowników jest właśnie pracodawca. Według badań ankietowych, ok. jedna trzecia pracodawców zachęcała do uczestnictwa w programie, ok. 60 proc. miała do niego neutralny stosunek, a tylko ok. 1.5 proc. - negatywny.

W ramach promocji programu wśród pracodawców PFR wyróżnia tych, którzy zaangażowali się we wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) w swoich firmach nagrodą „Odpowiedzialny i Przyjazny Pracodawca”. W środę prezes Paweł Borys wręczył dyplomy firmom nagrodzonym w drugiej edycji programu: Fakro, Google Polska, Notus Finanse, Scania Polska oraz Welcome Airport Services.

Druga tura wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych, która obejmuje przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 250 osób rozpoczęła się 1 stycznia 2020 r. Tzw. średnie firmy najpóźniej do 24 kwietnia 2020 muszą podpisać umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych. Z kolei 11 maja 2020 roku mija termin podpisywania umów o prowadzenie PPK (umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu zatrudnionych).

Pierwsza tura - obejmująca największe przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób) zakończyła się 12 listopada 2019 roku. Do PPK przystąpiło w sumie 39 proc. z ok. 3 mln uprawnionych. Włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych - jak wyliczył Polski Fundusz Rozwoju - partycypacja w PPK wyniosła 41 proc.

W trzeciej turze do PPK mają przystąpić podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób. obowiązek ten dotyczy ok. 58 tys. firm, w których pracuje ok. 1,7 mln osób. Na podpisanie umów o zarządzanie małe firmy mają czas do 27 października 20120 roku, natomiast termin podpisanie umów o prowadzenie mija 10 listopada 2020 roku.

W czwartej turze, która rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku do PPK muszą przystąpić jednostki sektora finansów publicznych. Z danych PFR wynika, że jest ich ok. 83 tys. Liczba zatrudnionych to 5,7 mln osób.

"Drugi etap PPK obejmuje 20 tys. średnich firm. Jak przyznaje Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje wdrażanie PPK, tu udział pracowników może być nieco niższy niż w dużych firmach" - informowała dzisiejsza "Rzeczpospolita". (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ mmu/ kk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
edwinn
Obecnie chcąc oszczędzać na przyszłość najlepszym do tego narzędziem i jednocześnie bezpiecznym są własnie ppk. Proste zasady, dopłaty pracodawcy i państwa, a do tego możliwość podglądania finansów, to co głównie mnie przekonało ;)
kiniaa
Ciężko oszczędzać, gdy wokoło tyle dóbr, a wszystko coraz droższe. Tu ppk pasuje jak ulał. Dzieje się to bez naszej ingerencji, poświęconego czasu i minimalnym kosztem, a po latach zyskujemy zabezpieczenie na starość.
serina
Ja weszłam zaraz w pierwszej turze i nie moge nic złego powiedzieć ,wpłaty są systematyczne ,dopłata od państwa również .
sawkaa
Wprowadzenie ppk na wzór podobnych programów w innych krajach jest doskonałym krokiem w przód jeśli chodzi o rozwój naszej gospodarki. To banalne oszczędzanie z dużą skutecznością, sposób bezpieczny i przemyślany, a finalnie to my decydujemy, jak będzie nam to wypłacane w swoim czasie.
barnabka
To jeden z lepszych programów, jest przyszłosciowy i większośc rodaków jesli tego jeszcze nie zrozumiała to na pewno zrozumie.
molenda333
Z tym wypisaniem się to tez róznie bywa.W firmie gdzie pracuje juz w zeszłym roju wprowadzano ppk i tez duzo osób poczatkowo było sceptycznie nastawionych. W sumie jak teraz na to partrze wiele osób jednak sie zdecydowało na pozostanie w ppk. Jak się zrobi sumę zysków i strat to wychodzi sie zdecydowanie na zysk .
pluto85md
Znowu sukces, bo zapisują się firmy, które muszą się zapisać. A później umniejszanie porażki, gdy się okaże że znów większość z pracowników się wypisała.
kropax
Gdyby rządzącym zależało aby Polacy oszczędzali na emeryturę i nie tylko na nią (!) to by zlikwidowali podatek Belki od lokat i obligacji długoterminowych. A tak to ja o ich programach emerytalnych myślę tylko w kategoriach oszustwa.
anty12
Proponuje dokladnie przeczytaj regulamin PPK, zwlaszcza kiedy mozna wyplacic pieniadze. To jest po prostu kryminal. Powodzenia wszytkin ktorzy soie to tego zapisali.
jacek-19
To jest jak w przyslowiowym ruskim banku: wplacic mozna, wyciagnac nie

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki