REKLAMA

W czwartek decyzja radnych Koszalina o 83-procentowej podwyżce pensji prezydenta miasta

2021-11-25 06:31
publikacja
2021-11-25 06:31
W czwartek decyzja radnych Koszalina o 83-procentowej podwyżce pensji prezydenta miasta
W czwartek decyzja radnych Koszalina o 83-procentowej podwyżce pensji prezydenta miasta
fot. FStockLuk / / Shutterstock

Miesięczne wynagrodzenie prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego ma wzrosnąć z 10940 zł do 20040,70 zł brutto. 83-procentową podwyżkę z mocą obowiązującą od 1 sierpnia br. zakłada uchwała, która będzie jedną z procedowanych podczas zwołanej na czwartek sesji rady miejskiej.

Zgodnie z uchwałą miesięczne wynagrodzenie prezydenta Koszalina (Zachodniopomorskie) ma wzrosnąć o 83 proc. i wynosić 20040,70 zł brutto, w tym 10770 zł to wynagrodzenie zasadnicze, 2989 zł to dodatek funkcyjny, 2254 zł to dodatek za wieloletnią pracę, 4127,70 zł to dodatek specjalny. Obecnie prezydent Jedliński otrzymuje pensję w wysokości 10940 zł brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze zostało ustalone na maksymalnym poziomie. Pensja wraz z dodatkami brutto nie przekracza 11,2-krotności kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, tj. kwoty 20041,50 zł.

Uchwała została wprowadzona do porządku obrad w związku z obowiązującą Ustawą z 17 września 2021 r. o zmianie Ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw w zakresie ustalania wysokości i zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Zapisy uchwały mają wejść w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od 1 sierpnia br., co wiąże się z wypłatą wyrównania pobieranego wynagrodzenia do aktualnej wysokości.

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej, który od 19 listopada po wykluczeniu pięciorga radnych, liczy 10 osób w 25-osobowej radzie, zapowiedział podczas briefingu prasowego w środę, że uchwały nie poprze. Liczy na to, że rada opowie się za jej niepodejmowaniem, pozostawiając rozstrzygnięcie wojewodzie.

W środę w sprawie podnoszonych wynagrodzeń wójtom, burmistrzom i prezydentom w gminach regionu zabrał głos prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

"Sejm RP swoją decyzją poprzez zmianę prawa nakazał nam, samorządowcom, zwiększyć swoje pensje. Tym samym, w dobie galopującej inflacji i problemów związanych z tworzeniem przyszłorocznego budżetu, zmuszeni jesteśmy wystawić się na społeczny osąd, który w tej sytuacji jest jednoznaczny i uderza w nasz wizerunek. I ja się takiemu społecznemu odbiorowi nie dziwię, bo także uważam, że w tak trudnych czasach, jakie mamy obecnie, na podwyżki, i to tak znaczne podwyżki, nie ma miejsca" – napisał w przesłanym do mediów komentarzu.

Jedliński krytycznie ocenił "narzucanie rozwiązań z góry, bez powiązania ze specyficzną sytuacją wewnętrzną każdego z samorządów". Jego zdaniem regulacje wynagrodzeń samorządowców powinny odbywać się "według jasnego i zrozumiałego systemu, żeby mieszkańcy wiedzieli, co jest częścią składową pensji prezydenta i radnych oraz z czego to wynagrodzenie wynika".

"Jestem przekonany, że dziś daje się nam podwyżkę tylko po to, aby skłócić samorządowców z mieszkańcami. Skłócić i dać argument o nieskuteczności tego poziomu administracji. W efekcie zaś próbować wrócić do wiodącego w czasach PRL zarządzania centralnego, eliminując utrwalony w naszej historii i tradycji szczebel samorządowy" – zaznaczył Jedliński.

W jego ocenie samorządowcy powinni być dobrze wynagradzani. "Uważam jednak, że nie powinno się tym grać w zależności od nastrojów i problemów w Sejmie. W 2018 roku bez pytania obniżono samorządowcom wynagrodzenia, teraz bez pytania narzuca się podwyżki. Nie tędy droga" – skwitował prezydent Koszalina.(PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jabu74_-_ekspert
pisowski biedaland
pallmall
noo, tym bardziej że prezydent z poparcia PO, no i bardziej peowski biedasamorzad
marok
Precież jest proste rozwiązanie sytuacji, podwyżkę przyjąć, a następnie przeznaczyć na cele charytatywne,
salad77
W Gliwicach też tyle prezydent dostał.
eagleeye
To ja zapytam inaczej czy ta podwyżka jest obowiązkowa ? Czy trzeba takie podwyżki uchwalić ? Bo nie rozumie w czym problem za bardzo czy jest "mus" czy "musu nie ma"?
anty12
A przecietny Kowalski 2k netto, bo taka jest dominanata. Fajnie zyje si ew tym bantustanie.
kapitaneo
"W drugiej turze wyborów samorządowych w tym samym roku Piotr Jedliński został wybrany na urząd prezydenta Koszalina (jako bezpartyjny kandydat popierany przez PO)"
PO to jednak stan umysłu.
marekpoznan
To jest tak zwana podwyżka inflacyjna..?

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki