W czerwcu upadło 38 firm

W czerwcu w Polsce upadłość ogłosiło 38 firm, o 36,7 proc. mniej rdr - podało KUKE w raporcie. Mdm skala upadłości zmniejszyła się o 9,5 proc.

(YAY Foto)

KUKE zwraca uwagę na spadek indeksu ogłaszanych upadłości w przemyśle, który ukształtował się na najniższym poziomie od stycznia 2018 r.

Według danych KUKE, indeks upadłości w przemyśle zmalał w ostatnim miesiącu z 0,75 proc. do 0,71 proc., a w czerwcu ubiegłego roku wynosił on 0,82 proc.

Analitycy podali, że wciąż można zaobserwować delikatny trend wzrostowy w upadłościach przedsiębiorstw budowlanych (indeks upadłości w budownictwie wyniósł w czerwcu br. 1,88 proc., w porównaniu do 1,89 proc. miesiąc wcześniej).

"Jest to zjawisko dość niejednorodne, gdyż na branżę budowlaną składa się zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i infrastrukturalne. Choć obie te gałęzie borykają się ze wzrostem kosztów wynikających z wyższych cen materiałów oraz dynamicznego wzrostu wynagrodzeń dla pracowników przy jednoczesnym ograniczeniu w dostępie do siły roboczej, to w przypadku budownictwa mieszkaniowego występuje krótszy okres pomiędzy zawarciem kontraktu a jego finalną realizacją niż w przypadku kontraktów infrastrukturalnych" - napisano w raporcie.

"Dodatkowo w przypadku istotnego wzrostu cen, mających wpływ na rentowność projektu, zdecydowanie łatwiej przebiegają ewentualne negocjacje z inwestorem prywatnym (budownictwo mieszkaniowe) niż z inwestorem publicznym (budownictwo infrastrukturalne), który podlega restrykcyjnym przepisom prawa" - dodano. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne