W co inwestować we wrześniu 2015 roku?

Sierpniowe wydarzenia na rynkach finansowych w całości zdominowała silna przecena na chińskich parkietach, która pociągnęła za sobą wyprzedaż na najważniejszych światowych giełdach. Inwestorzy zadają sobie pytanie - czy to koniec hossy czy jedynie korekta w silnym trendzie wzrostowym?

Bieżąca ocena sytuacji makro

Poprzedni tydzień zapadnie w pamięci uczestnikom rynków finansowych na długo. Panika rozpoczęła się w poniedziałek od giełdy w Chinach. Główne indeksy Państwa Środka spadły po kilka procent po tym, jak tamtejszy bank centralny nie zareagował na najsłabszy od 77 miesięcy odczyt indeksu PMI dla przemysłu (47,1 pkt.). Był to zarazem szósty z rzędu odczyt poniżej granicznej wartości 50 punktów. Potężne spadki na giełdzie w Szanghaju czy Hongkongu pociągnęły za sobą wyprzedaż na wszystkich głównych światowych indeksach.

W drugiej części ostatniego tygodnia sierpnia sytuacja nieco się uspokoiła i warto w tym momencie zadać sobie pytanie: czy to koniec długoterminowej hossy? Tak naprawdę o stanie chińskiej gospodarki nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. To, że na tamtejszym rynku nieruchomości wciąż rośnie bańka spekulacyjna, że trudno oszacować wielkość sektora tzw. szarej bankowości (shadow banking) oraz to, że tempo wzrostu gospodarczego spada sukcesywnie od 2010 roku wszyscy doskonale wiedzą.

Problemy te zostały jedynie uwypuklone przy okazji ostatniej wyprzedaży. Warto zauważyć, że chińska gospodarka zanotuje w tym roku najprawdopodobniej deficyt na poziomie 2,3 proc. oraz dług na poziomie 16 proc., co sprawia, że sytuacja finansowa rządu w Pekinie jest wciąż dużo lepsza niż wiodących gospodarek Zachodu. Chińscy decydenci mają do dyspozycji również rezerwy walutowe na poziomie 3,8 mld USD, których w każdej chwili mogą użyć w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego, a Bank Ludowy ma nadal pole do obniżki stóp procentowych. Główny "sprawca" zamieszania, indeks PMI dla przemysłu w latach 2012 oraz 2013 był tak naprawdę niewiele wyżej od obecnego odczytu. Podsumowując: druga największa światowa gospodarka boryka się z problemami, które są od dawna znane. Świat musi się przyzwyczaić do jej konsekwentnego przestawiania z inwestycji na usługi, co sprawia, że tempo wzrostu z poprzedniej dekady będzie na obecnym etapie nieosiągalne. Tym samym uważam, że ostatnia przecena na chińskich parkietach po wcześniejszych bardzo dynamicznych wzrostach jest czymś naturalnym. Warto zauważyć, że pomimo tak silnej przeceny, stopa zwrotu z indeksu Shanghai Composite za ostatni rok wynosi wciąż ponad 43 proc.

Rynek akcji: DAX - wzrost

Panika na chińskich parkietach przeniosła się również do Europy. Spektakularne spadki zaliczyły wszystkie główne indeksy, w tym również niemiecki DAX. Niemniej jednak sytuacja fundamentalna zdecydowanie przemawia za powrotem hossy na rynek akcyjny we Frankfurcie. W ubiegłym miesiącu mieliśmy szereg tak zwanych twardych danych makro potwierdzających dobrą kondycję gospodarki naszych zachodnich sąsiadów. Lepiej od oczekiwań uplasowały się odczyty nowych zamówień w przemyśle, sprzedaży detalicznej czy dynamiki PKB za drugi kwartał bieżącego roku. Co więcej - warto również zwrócić uwagę na indeksy sentymentu. Znakomicie zaprezentował się indeks PMI dla przemysłu (53,2 pkt., oczekiwano 51,7 pkt.), tylko nieco słabiej indeks PMI dla usług (53,6 pkt., prognoza 53,9 pkt.). Dobre nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców potwierdził z kolei indeks instytutu Ifo, który wzrósł nieoczekiwanie ze 108 do 108,3 pkt.

Za pro wzrostowym wariantem przemawia również analiza techniczna niemieckiego indeksu, chociaż w tym przypadku inwestorzy powinni jeszcze poczekać na potwierdzenie takiego scenariusza. Obecnie popyt testuje dolne ograniczenie kanału spadkowego, z którego ruch przyspieszający doprowadził do wybicia dołem w drugiej połowie poprzedniego miesiąca. Przebicie 10 355 punktów otworzyłoby drogę do dalszej zwyżki analizowanego indeksu w szerszym horyzoncie. Kolejne docelowe zasięgi dla takiego scenariusza znajdują się dopiero w rejonie 11 500 - 11 700 punktów. Geneza wszystkich wymienionych ograniczeń została przedstawiona na wykresie powyżej.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~prodkos

Proszę - jartom.com/Do-kupienia-hale-i-biuro-w-miejscowosci-Sadowa|33-tys-m2-w-Prologis-Park-Chorzow-dla-Moto-Profil?utm_source=Newsletter&utm_medium=e-mail&utm_term=Newsletter47&utm_campaign=link_CLG#CLG To tylko jedna z takich poważnych okazji, ale oczywiście rynek daje fajne możliwości.

! Odpowiedz
4 3 ~kobot

Taka inwestycja wymaga potężnego kapitału, ale patrząc na to, jakie mamy aktualnie na rynku wyceny, to zdecydowanie warto. Z tym, że coś takiego wymaga długoterminowego planu.

! Odpowiedz
2 7 ~Rzymko

Też ulokowałem swoje pieniądze "z pomocą" doradcy bankowego... Pewnie wiecie jak to się wszystko skończyło... Próbowałem jeszcze sam coś ratować, ale z marnym skutkiem. W pracy polecili mi kancelarię Pyffel, zwróciłem się do nich, bo chciałem coś jeszcze wydostać. Teraz współpracuję z nimi i po przejściach inwestuje na spokojnie, żeby odzyskać to, co zainwestowałam na początku... Co za ironia! Następnym razem, jak trzeba będzie zapytam nawet 100 osób!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 ~Roman

Polecam zainwestować w firmę TM. 10% w przeciągu ok 55 dni, ryzyko jak przy każdej inwestycji, ale zarobki po kilku czy kilkunastu miesiącach bez porównania do jakichś akcji itp. 5 września był właściciel w Polsce, tak więc nie jest to kolejna firma krzak, tylko stabilny biznes z planami na przyszłość. Polecam poczytać na start-tm.pl Pozdrawiam :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 1 ~CD_king

OJ TAM - JAK ZWYKLE: W CD PROJEKT !!!

Buja chwilowo w górę i w dół, a od 5 lat ciągle kwartał w kwartał niezłą sumkę można wyjąc!!!

! Odpowiedz
5 2 ~jkopl

tylko Syntos który podwoi wyniki-otwarł nową produkcję kauczuku w Oświęcimiu

! Odpowiedz
1 11 ~Kolejny

Jak już słusznie zauważyli internauci, autor bezmyślnie błędnie podał rezerwy walutowe na poziomie 3,8 mld USD, zamiast 3,8 biliona USD - to jest typowe bezsensowne naśladowanie tekstów, nazw i miar anglosaskich. "Uparte" USA narzucają ŚWIATU swoje 1+9 zer jako bilion, a 1+12 zer jako miliard, kiedy prawie cały świat nazywa to odpowiednio: miliardem i bilionem, czyli odwrotnie. Niedługo polskie nazwy znikną jako niemodne, a język jako niepoprawny w Unii.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~lolita

Jak, w co ??? Przecież pisze wyraźnie.... Nie wiem co pisze ale na pewno wyraźnie....:)

! Odpowiedz
3 3 ~arej

/.Zawsze przepłacasz?
Czas to zmienić !
Wejdź na strone z licytacjami bez ceny minimalnej:

www.kwel.me/aukcje

I kupuj za grosze.
Ja kupiłem sobie smart tv za 163 złote a kupiłem najbardziej opłacalny pakiet za 90 zł :)

! Odpowiedz
5 0 ~zaqu

cytat z artykułu: "Chińscy decydenci mają do dyspozycji również rezerwy walutowe na poziomie 3,8 mld USD, których w każdej chwili mogą użyć w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego"
- autorowi pomyliły się liczby!!!
Np. zgodnie z ostatnimi danymi NBP oficjalne aktywa rezerwowe w grudniu 2014 roku w Polsce wyniosły 82.644,8 mln euro, czyli 82,6 mld euro...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~zaqu

w przypadku Chin powinno być 3,8 biliona dolarów...

! Odpowiedz
9 0 ~Zigg

Ja inwestuję w papiery dłużne USD. Skoro niedługo FED podwyższy stopy procentowe, to ich wartość będzie rosnąć. Proste.

! Odpowiedz
2 5 ~RDO

niedlugo... hmmm juz od 5 lat podwyzsza "niedlugo" to za ile lat podwyzszy? ;)

! Odpowiedz
3 12 ~ursus

kupcie sobie kukurydze przecież wszedzie byla susza a jeść trzeba :) żywność mocno podrożeje jesienią

! Odpowiedz
1 10 ~fund

na świecie nie ma suszy, nic nie podrożeje. Pszenica na 5-cio letnim minimum a zapasy najwyższe od ponad 30 lat.

! Odpowiedz
0 14 ~gold

A co ze złotem? Dlaczego złoto tanieje w momencie globalnego wstrząsu ekonomicznego, kiedy na zdrowy rozum to właśnie wtedy powinno przecież zyskiwać na wartości?

! Odpowiedz
0 3 ~Qwert

Złoto traci wartość jak kiedyś sól , wartość złota zmierza do wartości li tylko użytecznej.
Złoto traci walory inwestycyjne

! Odpowiedz
0 10 ~krasnal

We wszystko i wszędzie poza warszawskim śmieciem !!! Na nim wiecznie jak nie urok to sraczka, jak nie sraczka to padaczka. Dziś jakoś nikt na świcie nie pierdnął, nikt kloca nie postawił , to nie wiadomo czy ma spaść czy iść w górę !!!;-)))

! Odpowiedz
0 9 ~Misza

W siebie. Nalezy sie nam cos od zycia po tylu latach pracy.

! Odpowiedz
11 1 ~F-trust

bez emocji, hejtu i trollowania...

polecam nasze portfele, można znaleźć coś dla siebie
www.f-trust.pl/szkola-inwestycyjna/szkola-inwestycyjna-jak-inwestowac-w-fundusze-sierpien-2015

! Odpowiedz
1 8 ~inwest777

Wrzesień zawsze należał do najgorszych miesięcy,-dlatego teraz tylko spekulacja na krótko na ETF-ach na spadki,,oraz kupowanie sukcesywnie akcji firm wydobywających metale szlachetne,akcje te są na dziś najtańsze na świecie,lub poprzez inwestycje w ETF-y w , których te akcje są ,-np.ETF GDX,-GDXJ.
https://www.caseyresearch. com/cm/were-doubling-the-price

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 4 ~VentureRegain

No istny Wernyhora się nam tutaj objawił.

! Odpowiedz
5 0 ~sportoweic

Intersport iRopczyce fundamentalnie

! Odpowiedz
1 6 ~wicenty

Pytasz w co inwestować- we wszystko tylko nie w WIG 20. To dno. Najlepiej w nieruchomości , a potem mądrze wynająć.

! Odpowiedz
3 1 ~Kolo

... tak , wynajac tym lewusom co mysla, ze wynajem to wolnosc. Takich u nas duzo. Nikt z nich nie potrafi poslugiwac sie kalkulatorem by policzyc, ze splata kredytu bedzie tansza niz wynajmowanie.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Adam222

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 10 ~RICO

Macie inwestować we wszystko na co wskażą Wam "analytycy"- "doradcy finansowi" ze zdegenerowanych banków !

! Odpowiedz
12 0 ~Term

Idź wylewaj swoje żale gdzie indziej frustracie. Widać nigdy nie rozmawiałeś z nikim od inwestycji w banku bo jesteś na takim poziomie finansowym, że dają ci "opiekuna klienta" ponieważ nie zrozumiał byś co mówi do Ciebie np.: DI . Trzymaj się z dala od rynku. Zmykaj zakładać lokatę i powodzenia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 ~inwest777 odpowiada ~Term

do Term, nie obrażaj się doradco-sprzedawco z banku na prawdę,która boli,bo naprawdę dobrych analityków i podpowiadających w co inwestowac można policzyć na palcach.Dlatego mają was dosyć Ci znający temat i z podstawową wiedzą ekonomiczną ,a reszta jest do skubania i płacenia bardzo wysokich prowizji i opłat nie wiadomo za co.A wyniki cieniutkie przy hossie ,która trwa 6 lat .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~RICO odpowiada ~Term

Po pierwsze to ty jesteś frustratem,bo denerwują cię tacy jak ja,którzy ulokowali prawie wszystko w złoto,lokat u mnie brak a gotówka w skarpecie !Nie zarabiam to prawda,tracę na inflacji ale nie pozwolę aby taki degenerat finansowy zarządzał moimi pieniędzmi na rynku,gdzie dominuje pieniądz fiducjarny kreowany na drodze kredytu po to by sztucznie napędzał bańki na rynku i zyski złodziejom w kasynie gry !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~Jozue

Jak inwestować to tylko w szelki!
Bo wszak prawda co w Biblii napisano...

! Odpowiedz
4 4 ~Barabasz

"Przeto odrzućcie wszelki brud i nadmiar złości i przyjmijcie z łagodnością wszczepione w was Słowo, które może zbawić dusze wasze".
i
"Wszelki datek dobry i wszelki dar doskonały pochodzi z wysoka, zstępując od Ojca światłości, u którego nie masz odmiany, ani zaćmienia przemiany".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 ~Mojsze

W kaczki, jak przyjdzie potop to nie utoną ;)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

DAX -1,70% 12 100,08
2018-03-22 17:35:00
GBP/USD 0,00% 1,4113
2018-03-23 08:22:00
ROPA 1,05% 69,58
2018-03-23 08:17:00
WIG -1,76% 59 862,55
2018-03-22 17:05:00
WIG20 -2,01% 2 274,10
2018-03-22 17:15:00
WIG30 -1,93% 2 627,45
2018-03-22 17:15:00
MWIG40 -1,76% 4 652,00
2018-03-22 17:15:00
NASDAQ -2,43% 7 166,68
2018-03-22 21:02:00
SP500 -2,52% 2 643,69
2018-03-22 20:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl