W co inwestować w październiku 2015 roku?

Wrzesień był bardzo bogaty w ważne wydarzenia rynkowe. Uwagę inwestorów skupiało głównie posiedzenie Rezerwy Federalnej, ale spory wpływ na rynek miała również afera z silnikami koncernu Volkswagena oraz wybory w Katalonii.

(YAY Foto)

Bieżąca ocena sytuacji makro

Komitet Otwartego Rynku utrzymał na wrześniowym posiedzeniu stopę funduszy federalnych bez zmian (przedział 0-0,25 proc.). Warto wspomnieć, że rynek czeka na pierwszą podwyżkę od czerwca 2006 roku. Za podniesieniem stóp procentowych był jeden członek FOMC. Główny przekaz komunikatu nie uległ zmianie: podwyżka będzie właściwa, kiedy będzie zaobserwowana dalsza poprawa na rynku pracy oraz Komitet będzie miał pewność, że inflacja powróci do celu w średnim terminie (2 proc.). Tradycyjnie już najwięcej o nastrojach wśród członków FOMC mówi nam wykres dotchart.

We wrześniu za podwyżką stóp w 2015 roku opowiedziało się 13 z 17 przedstawicieli, a zatem o dwóch mniej niż w czerwcu. Warto wspomnieć również, że pojawił się jeden członek Komitetu, który chciałby w bieżącym i przyszłym roku obniżki stóp procentowych poniżej zera. Janet Yellen podkreśla jednak wciąż, że ostatnie wydarzenia na rynkach finansowych oraz w gospodarce, nie powinny wpłynąć na ścieżkę podwyżek stóp procentowych. W jej opinii spadek inflacji jest przejściowy, a wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych powinien w przyszłym roku odbić. Szefowa Fed podkreśla, że o ile sytuacja w gospodarce się nie pogorszy, ceny ropy nie będą drastycznie spadać, a dolar wyraźnie nie zyska, to w grudniu czeka nas podwyżka stóp. Moim zdaniem, ostatnie negatywne wydarzenia na rynkach finansowych mogą jednak skłonić FOMC do zainicjowania polityki zacieśniania monetarnego dopiero w przyszłym roku.

Warto zwrócić uwagę również na wybory w Katalonii. Partie pro niepodległościowe zdobyły absolutną większość w wyborach do parlamentu tego regionu. Partia Ruch Razem na Tak zdobył 62 mandaty w 135-osobowym parlamencie, a jego lewicowy sojusznik - Kandydatura Jedności Ludowej - 10. Zwycięzcy zapowiedzieli, że zgodnie z wolą wyborców będą dążyli do ogłoszenia niepodległości w ciągu 18 miesięcy, pomimo iż rząd w Madrycie zapowiedział zablokowanie tych działań w sądzie. Premier Mariano Rajoy zasugerował, że taka decyzja nie będzie miała mocy prawnej i zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego.

Nieoczekiwanie w poprzednim miesiącu uwagę inwestorów przykuła afera związana z koncernem Volkswagen. Niemiecki potentat motoryzacyjny montował oprogramowanie do silników, które pozwalało na manipulowanie pomiarami emisji spalin. Wiadomo, że problem dotyczy przynajmniej 11 milionów aut z silnikiem diesla z całej grupy VW (a wiec również Seata, Audi oraz Skody). Pracę stracił prezes koncernu, a akcje zapikowały od czasu wybuchu afery ponad 40 proc., ciągnąc przy tym w dół notowania niemieckiego DAXa.

Rynek akcji: DAX - spadek

W obliczu skandalu wokół silników montowanych w autach spod znaku VW wyraźnie straciła niemiecka giełda. Niemniej jednak obok afery w branży motoryzacyjnej, u naszych zachodnich sąsiadów opublikowano w poprzednim miesiącu szereg negatywnych odczytów makro. Spadły przede wszystkim indeksy nastrojów, wyraźnie rozczarowały ZEW czy PMI dla przemysłu oraz usług. Na tym tle minimalny wzrost zaliczył jedynie wskaźnik IFO. Inwestorów zawiodły również odczyty tzw. twardych makro, jak zamówienia w przemyśle czy sprzedaż detaliczna. Trudno oczekiwać, aby po ostatnich wydarzeniach związanych z Volkswagenem oraz słabszą kondycją gospodarczą Chin, dane w przyszłym miesiącu miały się poprawić. DAXa może czekać pogłębienie oglądanej ostatnio korekty.

Z technicznego punktu widzenia notowania niemieckiego indeksu znalazły się w kluczowym punkcie. Nie udał się powrót do wnętrza średnioterminowej konsolidacji, co aktywowało ponownie stronę podażową. Przebicie wsparć zlokalizowanych w rejonie 9200 punktów otworzyłoby drogę do pogłębienia przeceny na tym rynku. Docelowych zasięgów dla takiego - preferowanego obecnie wariantu - szukałbym w rejonie 8350 pkt., gdzie zlokalizowane są minima z połowy października poprzedniego roku, co oznacza 10 proc. potencjał spadku z obecnych poziomów cenowych.

Rynek towarowy: kontrakty na cukier - Sugar #11 Future - wzrost

Zdecydowanie w ostatnim czasie zmieniła się sytuacja na rynku cukru. Przyczyn ostatnich wzrostów upatruje się w zwiększonych zakupach Chin i zmienności pogody na brazylijskich plantacjach, ale tak naprawdę jest to głównie rezultat niskich wycen i oczekiwań, że tzw. "twarde dno" omawiany surowiec ma już za sobą. Rosną również obawy o gospodarkę Brazylii i jej polityczne losy, a warto przypomnieć, że kraj ten odpowiada za 25 proc. produkcji słodzika.

Sytuacja techniczna na wykresie cen analizowanego towaru wskazuje na możliwość jego dalszej zwyżki. Zakładając, że twarde dno na tym rynku zostało ustanowione przy cenie zbliżonej do 10 centów za funt, możemy oczekiwać większego odbicia w szerszym terminie. W tej chwili strona popytowa poradziła sobie z oporami zlokalizowanymi w rejonie 11,80 c/lb, a to teoretycznie otwiera drogę do zwyżki cen analizowanego surowca co najmniej w okolice 15,30-16,30 c/lb, gdzie zlokalizowane są najbliższe istotne bariery. Na tym pułapie górne ograniczenie długoterminowego kanału spadkowego zbiega się z 23 proc. zniesieniem sekwencji spadkowej zainicjowanej na tym rynku w 2011 roku.

Rynek walutowy: USD/CAD - spadek

Kilka ostatnich tygodni na rynku USDCAD przyniosło wyraźną aprecjację dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego. Taki obrót spraw tłumaczy się z jednej strony rychłą podwyżką stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, z drugiej - spadkami cen silnie skorelowanej z loonie ropy naftowej. Tendencja na rynku ropy naftowej już się odwróciła, a podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych jest moim zdaniem w cenie.

Co więcej, analiza techniczna przemawia zdecydowanie za zmianą trendu na tym rynku, a przynajmniej za wykształceniem większej spadkowej korekty. Kurs dotarł do kluczowych oporów zlokalizowanych w rejonie 1,3475, gdzie znajduje się 61 proc. zniesienie długoterminowej sekwencji spadkowej zainicjowanej na tym rynku w 2002 roku. Co więcej, struktura impulsowa zapoczątkowana przed trzema laty moim zdaniem ulega właśnie wypełnieniu, a wskaźniki impetu sygnalizują wykupienie na tym rynku. Wszystko to sprawia, że preferowanym wariantem na najbliższe tygodnie / miesiące pozostaje wykształcenie spadkowej korekty, dla której najbliższych zasięgów szukałbym w rejonie 1,20 (patrz wykres powyżej).

Dawid Jacek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~berets

Centrum dystrybucji w Łomiankach, ewentualnie w Grojcu. Zerknijcie na opis w bazie JARTOM. Pewnie, że mowa o ogromnych środkach, ale jednocześnie możliwości zarobienia na tym sporych pieniędzy są znaczące. Tylko najpierw konieczne jest odpowiednie doświadczenie.

! Odpowiedz
0 0 ~kebral

Ale to już bardziej chyba hale magazynowe w SSE - w tym widać największy potencjał. Oczywiście SSE ma też swoje wymagania,ale jednak działanie tam generuje spore oszczedności, a samo to ma jeszcze poistnieć.

! Odpowiedz
0 0 ~komors odpowiada ~kebral

Nie tylko SSE. W zasadzie sensowne inwestycje to macie w całej Polsce, w każdej okolicy. Ale jednak to wymaga zarówno fachowców, jak i odpowiedniego doświadczenia. Przy czym z czasem można tam zrobić sensowny interes. Macie na to kapitał?

! Odpowiedz
0 0 ~fostee odpowiada ~komors

JARTOM, hale magazynowe, to na tym się robi teraz najlepsze interesy - to akurat fakt, ale na to wszystko najpierw trzeba mieć stosowne środki. Dysponujecie takimi? No właśnie...

! Odpowiedz
1 1 ~Balsam

Inwestowac tylko w totka do wziecia 12 mnl, he, he.

! Odpowiedz
2 1 ~opty

.....jesli chodzi o złoto to poniżej 5 dolarów za uncję nie spadnie.....to już zapora nie do przebicia...natomiast przyszłosc należy i tak do złota ponieważ prawa ekonomiczne obecnie niezbyt się sprawdzają ....trudno by papier miał wiekszą wartosc od złota,zwłaszcza w niepewnych czasach.....dobrze rokują też cebula , czosnek i miód (sezon mamy przeziębieniowy)....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~jojojo

nie widze tu nic konkretnego sami g--- wiedzą własne inwestycje to jest to jak wtopię to moja sprawa

! Odpowiedz
1 5 ~opty

...podtrzymuję krótkoterminową inwestycję w tonę kartofla......przebicie wiosną od 20 do 50 procent....

! Odpowiedz
1 7 ~54rd

no tak ale jak ten kartofel zgnije to co , a i koszty magazynowania spore no chyba , że zakopcować.

! Odpowiedz
3 7 ~Doświadczony

Wydaje się ,że inwesyowanie w metale szlachetne -złoto,srebro ,platynę i pallad ma jeszcze sen ale tylko w formie fizycznej nie papierkowej..Stale dodrukowywane papierki typu akcje skomromitowały się w ostatnich latach a szulernię GPW nalezy omijać szerokim łukem...

! Odpowiedz
4 3 ~draymond

Dokładnie, tylko fizycznie, odbiór osobisty lub wysyłka bez czekania 45 dni. Na idfmetale.pl najlepszy wybór mają chyba w z tych wysyłek i odbiorów w 24h. Albo szukać placówki do odbioru osobistego jakiś innych firm - trzeba zrobić research, ale opłaca się.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 ~myeconomypl

IPO Presspublica http://myeconomy.pl/ipo-presspublica czy warto?

! Odpowiedz
2 12 ~inwest777

Długoterminowo to na dziś akcje firm z sektora wydobywczego ropę ,gaz ,ceny już osiągneły dno .A nikomu z OPEC nie zależy sprzedawać za połowę zysków,mieli za zadanie wykończyć firmy z USA ,które wydobywają ropę z łupków ,i to osiągneli. Agencja Energi szacuje wzrost zapotrzebowania na ropę na 2016 .Wiekszość z tych firm dalej nie pociągnie bo są zadłużeni,juz bankrutują albo są przejęcia.Dlatego warto kupic akcje koncernów wydobywczych ,lub inwestując poprzez ETF-y(XOP-FCG-DIG-PXE-IEO-PXJ-FRAK)
Druga opcja ,to akcje firm wydobywczych metale szlachetne,lub zakup ETF GDX-GDXJ,oraz zakup fizycznych metali jako zabezpieczenie kapitału.
Akcje z SP500,Nasdaq dopiero po porządnej korekcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~Dovilo

Złoto moim zdaniem nie osiągnęło jeszcze dna, co prawda spada od dłuższego czasu jednak ten spadek jest bardzo powolny. Jako, że złoto jest denominowane z dolarach, podniesienie przez FED stopy może spowodować spadek cen złota. Podobnie jest ze srebrem. Inna sytuacja kształtuje się na miedzi gdzie, jak sądzę, osiągamy właśnie dno. Ceny miedzi spadły tak bardzo (po części przez spadające zapotrzebowanie w Chinach), że część kopalni zaczyna się zamykać, zmniejszając dopływ surowca. Akcje KGHM są na bardzo dobrym poziomie z punktu widzenia fundamentalnego a podniesienie cen miedzi wywinduje ich cenę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~inwest777 odpowiada ~Dovilo

Na temat złota i przyszłych cen oraz prognoz jest kilkadziesiąt ,jedne prognozują ,że złoto i akcje firm wydobywczych są w bessie od 6 lat ,jest to bardzo długi okres,a cena nie powinna spaść poniżej 1000$ ,inne prognozy mówią ,że złoto i akcje spokrewnione ze złotem są dla cierpliwych i zostanie im to niedługo wynagrodzone ,bo zyski nagle skoczą do sufitu,ale jak będzie tego nie wie nikt.Na przeszkodzie stoi silny dolar,oraz podwyżka stóp% w usa,ale z historii widać ,że podwyżki stóp procentowych wcale nie wpływały na spadek notowań złota.
Moim zdaniem warto inwestować sukcesywnie ,nie jednorazowo.Do wyboru jest całe mnóstwo instrumentów finansowych od akcji firm,ETF-ów w papierowe złoto jak i te zabezpieczone w 100% w fizycznym metalu,oraz fizyczny metal srebra ,złota.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Dovilo

Jeśli narysujesz linię trendu na cukrze z pominięciem gapu w czerwcu zeszłego roku ale za to ujmując 4 inne szczyty, cukier amerykański powinien się zatrzymać na około 14. Z drugiej strony cena cukru londyńskiego jest już prawie na linii trendu, w zasadzie gotowa, żeby ją dzisiaj sprzedawać.

! Odpowiedz
1 16 ~Grzechu_comeback

W dzieci..... inwestować w dzieci i sporą porcję rozumu przed wyborami.... bez tego nawet Fibbonacci nie POmoże.

! Odpowiedz
0 4 ~marek

8350 na daxie to pojechał moim zdaniem za głęboko?...max 9000 lub 89...ale rynek wie swoje...

! Odpowiedz
0 1 ~fund

dlaczego za głęboko? teoretycznie DAX jest w fazie bessy, więc kierunek raczej południowy

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

WIG20 2,14% 2 320,77
2018-03-21 17:15:00
USD/CAD -0,01% 1,2891
2018-03-22 05:25:16
ROPA -0,50% 69,47
2018-03-22 05:23:00
WIG 1,62% 60 932,26
2018-03-21 17:05:00
WIG30 1,96% 2 679,28
2018-03-21 17:15:00
MWIG40 0,79% 4 735,44
2018-03-21 17:15:00
DAX 0,01% 12 309,15
2018-03-21 17:34:00
NASDAQ -0,26% 7 345,28
2018-03-21 21:02:00
SP500 -0,18% 2 711,93
2018-03-21 20:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl