W co inwestować, a czego unikać w 2014 roku?

Dobre perspektywy dla wzrostu gospodarczego i wracające na rynki zaufanie będą mierzyć się z obawami związanymi z zacieśnianiem polityki pieniężnej przez Fed. Które z tych sił zwyciężą?

W co zainwestować w 2014 roku?
Źródło: Thinkstock

Jeśli pomiędzy Świętami a Nowym Rokiem nie wydarzy się jakaś ekonomiczna tragedia, rok 2013 inwestorzy na świecie będą zaliczać do udanych. Będzie to drugi rok z rzędu, który zasługuje na takie miano – w 2012 roku także notowaliśmy na głównych rynkach europejskich i amerykańskich dwucyfrowe wzrosty. Trudno nie zadać sobie pytania, jak długo to jeszcze potrwa.

W USA nie powinno być źle

Czy można rzeczywiście mówić, że ciągle jeszcze dopiero wychodzimy z kryzysu? Moim zdaniem tak właśnie jest. W Stanach Zjednoczonych bezrobocie mimo znaczącego spadku wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, który z jednej strony broni przed wzrostem inflacji, z drugiej hamuje Fed przed podnoszeniem stóp procentowych. USA czekają więc co najmniej dwa lata wzrostu PKB powyżej poziomu potencjalnego, a pierwszych podwyżek stóp należy spodziewać się nie wcześniej niż pod koniec 2015 roku.

Pierwsza decyzja o ograniczeniu zakupów aktywów przez Fed została dobrze przyjęta, choć na rynkach wschodzących optymizm był daleko mniejszy niż w Europie i USA. Niewykluczone więc, że dalsze wycofywanie się z ilościowego łagodzenia nieco przestraszy rynki (zwłaszcza rynki wschodzące), jednak na dłuższą metę nie powinno martwić, gdyż świadczy tak naprawdę o zdrowiu amerykańskiej gospodarki. Fed bowiem zdecydował się na ten krok motywowany wciąż poprawiającymi się wskaźnikami makroekonomicznymi. Dalszy wzrost długoterminowych stóp procentowych będzie łączył się ze spadkiem oczekiwanej premii za ryzyko, co łącznie nie wpłynie ujemnie na wycenę akcji. W sprzyjającym otoczeniu zyski spółek zaś będą dalej rosły.

W Europie powinno być jeszcze lepiej

Jeszcze lepiej moim zdaniem wyglądają perspektywy dla rynku akcji w Europie. Obok niższych wycen niż w USA (wskaźnik cena do zysku dla indeksu S&P 500 wynosi 16,6, zaś dla Stoxx 600 14,7) przemawia za tym także spodziewany wyższy wzrost zysków ze względu na ich systematyczny powrót do przedkryzysowego trendu. Wraz z wyjściem całości strefy euro z recesji spółki powinny zwiększyć zyski, które utrzymują się ciągle o 35% poniżej wartości z 2007 roku. W szczególności dotyczy to banków, które w przyszłym roku w końcu zwiększą akcję kredytową, a których wyceny są w Europie zdecydowanie poniżej wartości księgowej.

Największy potencjał wzrostu zysków mają Hiszpania, Włochy, Portugalia i Grecja, jednak także Niemcy i Francja mogą być atrakcyjne. Te pierwsze powinny skorzystać na przyspieszającym wzroście w USA, który zapewne (wobec gołębiej polityki Europejskiego Banku Centralnego) doprowadzi do umocnienia dolara, co korzystnie wpłynie na niemiecki eksport. Z kolei giełda francuska cechuje się relatywnie dużym udziałem silnie przecenionego sektora bankowego.

A najlepsze powinny być rynki wschodzące

Choć wycofywanie się z ilościowego łagodzenia nie jest na dłuższą metę złą informacją, może doprowadzić na niektórych rynkach do znacznej przeceny. Wrażliwe są przede wszystkim rynki wschodzące, ich waluty (w tym pośrednio polski złoty) oraz rynki surowcowe. Nim negatywny wpływ zmiany polityki Fed nie będzie w całości uwzględniony w cenach, lepiej tych aktywów unikać. Już po przecenie, warto zainteresować się tymi, które kryją długoterminowy potencjał wzrostu. Są to przede wszystkim akcje rynków wschodzących, zwłaszcza tych, które są na dobrej drodze do rozwiązania typowych dla siebie problemów instytucjonalnych.

Najciekawsze wydają mi się Indie oraz Meksyk. Oba te kraje podjęły ostatnio duży wysiłek reformatorski, oba mają znakomite perspektywy demograficzne i coraz bliżej współpracują z gospodarkami rozwiniętymi. W przyszłym roku spodziewam się ustabilizowania indyjskiej waluty nie tylko za sprawą wysiłków nowego prezesa banku centralnego, który jest wybitnym fachowcem, ale także dalszego spadku cen złota, którego masowy import jest jednym ze źródeł deficytu handlowego. W Meksyku zaś uchwalono niedawno ważną reformę prawa energetycznego, która być może pozwoli na rozprzestrzenienie się tam boomu na ropę i gaz łupkowy z USA.

Maciej Bitner, Główny Ekonomista Wealth Solutions

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Paweł

Warto inwestować w przedsięwzięcia oparte o finansowanie udziałowe. Crowdfunding udziałowy to dobry sposób na pozyskanie kapitału. W zamian za wsparcie finansowe nowego biznesu dostaje się udziały w firmie. Można na tym nieźle w przyszłości zarobić. Jakbyście chcieli zainwestować w takie projekty to zajrzyjcie na crowdangels.pl Macie tam kilka ciekawych do wyboru.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~michal

A pozyczanie pieniedzy na 20% w skali roku jak robi to ok. 34Tys. Osob przez firme dzialajaca na rynku juz 14 lat. Dla mnie calkiem sporo na oewno lepsze niz lokata bankowa. Jak ktos zainteresowany piszcie na priv mmjm@poczta.fm

! Odpowiedz
0 0 ~pelka

Uważam, że największy potencjał dalej mają nieruchomości, po prostu tutaj ryzyko straty jest niewielkie, ceny nie zejdą już niżej. Za to można przejąć magazyn np. w strefie ekonomicznej, Jartom ma takie nieruchomości. Wiadomo, że chodzi o duży kapitał, ale pod względem rentowności to bardzo dobra inwestycja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~karoll40

jeżeli nie mamy biegłej wiedzy w zakresie ekonomii, zawsze warto powierzyć się opinii jakiegoś sprawdzonego doradcy finansowego, ja np korzystam z pomocy pani Joanny Koro z gdańskiego oddziału open finance

! Odpowiedz
0 2 ~wojtek

Karo cię wydyma i zostaniesz treflem

! Odpowiedz
0 0 ~kozioł

Pan Bitner nie jest taki głupi jak nie którzy tutaj piszą. Ponieważ jak widać ma odpowiednie stanowisko i po drugie a co chyba ważniejsze doszedł do niego porzez przekazywanie informacji "dobrych dla siebie" a nie dla wszystkich.

! Odpowiedz
0 1 ~mecenas

wino jest do picia

! Odpowiedz
1 0 ~yogi

ja sobie wykupiłem lokum pod ziemia 240 m.. zabezpieczone 3 grodziami wodnymi z dostępem tlenu, pitna woda ..to tylko dal podtrzymania gatunku.........reszta to pikuś tak na 2014 ?)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
ZŁOTO 0,27% 1 284,07
2017-11-22 12:23:00
WIG -0,43% 63 737,53
2017-11-22 12:02:00
WIG20 -0,31% 2 481,24
2017-11-22 12:19:45
WIG30 -0,54% 2 848,16
2017-11-22 12:19:00
MWIG40 -0,77% 4 801,34
2017-11-22 12:04:00
DAX -0,39% 13 117,25
2017-11-22 12:15:00
NASDAQ 1,06% 6 862,48
2017-11-21 22:02:00
SP500 0,65% 2 598,92
2017-11-21 21:59:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl