REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

W ciągu jednego dnia liczba zakażeń koronawirusem w RPA podwoiła się

2021-12-02 07:48
publikacja
2021-12-02 07:48
W ciągu jednego dnia liczba zakażeń koronawirusem w RPA podwoiła się
W ciągu jednego dnia liczba zakażeń koronawirusem w RPA podwoiła się
fot. Pool / / Reuters

W Republice Południowej Afryki wykryto w środę ponad 8,5 tys. nowych infekcji koronawirusem, blisko dwa razy więcej niż we wtorek - przekazały władze. Według ekspertów na razie nie ma pewności, by ten wzrost był związany z nowym wariantem omikron, ale jest to bardzo prawdopodobne.

"Możliwe, że w najbliższym czasie w RPA dojdzie do ogromnego wzrostu infekcji" - ostrzega odpowiedzialna za ten region w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi. Przewiduje, że jeszcze w tym tygodniu liczba zakażeń może wzrosnąć dwa lub trzy razy.

Na razie jest zbyt wcześnie, by mieć pewność, że nowo odkryty wariant omikron, który został po raz pierwszy opisany w RPA, odpowiada za wzrost infekcji w tym kraju, ale według ekspertów jest to bardzo prawdopodobne - informuje agencja AP. Standardowy test PCR może wskazywać na to, że chory został zakażony wariantem omikron, ale dopiero pełne sekwencjonowanie genetyczne próbki może to całkowicie potwierdzić - dodaje Associated Press.

Laboratoria w RPA i sąsiedniej Botswanie pilnie przeprowadzają takie badania, by określić, czy omikron jest bardziej zaraźliwy, powoduje cięższy przebieg COVID-19 i jaką ochronę dają przed nim stosowane już szczepionki - zaznacza Gumede-Moeletsi. "Dane, którymi obecnie dysponujemy są wciąż bardzo ograniczone. Wiele związanych z nowym wariantem aspektów wymaga zbadania, zaraźliwość jest tylko jednym z nich" - dodaje.

W RPA rośnie również liczba chorych na COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji. Nie jest to jednak tak gwałtowny wzrost, jak w wypadku ogólnej liczby zakażeń.

Infekcje omikronem wykryto w pięciu z dziewięciu prowincji RPA; w listopadzie stwierdzono go w 74 proc. zsekwencjonowanych próbek SARS-CoV-2 - poinformował w środę krajowy Instytut Chorób Zakaźnych. Przekazał również, że najstarsza próbka zawierająca nowy wariant pochodzi z 8 listopada. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
greg_waw
Wirusy w sposób naturalny ewoluują w kierunku większej zaraźliwości i mniejszej zjadliwości (w interesie wirusa nie jest zabicie nosiciela). Dlatego bardziej prawdopodobne, że nowy wariant z RPA jest mniej groźny, ale bardziej zaraźliwy. Co do zaraźliwości, to chyba już jest potwierdzone, co do zjadliwości, musimy poczekać,Wirusy w sposób naturalny ewoluują w kierunku większej zaraźliwości i mniejszej zjadliwości (w interesie wirusa nie jest zabicie nosiciela). Dlatego bardziej prawdopodobne, że nowy wariant z RPA jest mniej groźny, ale bardziej zaraźliwy. Co do zaraźliwości, to chyba już jest potwierdzone, co do zjadliwości, musimy poczekać, ale jeżeli by się to potwierdziło, to mogłoby to oznaczać koniec pandemii (nowy mniej groźny wariant szybko wyprze poprzednie warianty).
samsza
To oczywiste, że Omikron, który ma wielokrotnie więcej kolców niż delta, czyli jest większy, znacznie łatwiej przechodzi przez maski i zakaża wielokrotnie częściej niż poprzedni wariant...
eagleeye
Co dziwny zbieg okoliczności :-) Że media i ludzie to kupują i łykaja jak pelikany.

Przyszły wytyczne i rozkazy także rozkręcamy szopkę plandemi w RPA.

Mandela w grobie się przewraca
marekpoznan
Nadchodzi O'Mikron, bójcie się! Oddajcie władzy kontrolę nad każdym aspektem życia! Tylko banda politykierów pod przywództwem Wielkiego Klausa Schwaba nas uratuje!

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki