REKLAMA

W całym kraju zbiórki pieniędzy dla Ukrainy

2014-08-22 07:41
publikacja
2014-08-22 07:41
W całym kraju zbiórki pieniędzy dla Ukrainy
W całym kraju zbiórki pieniędzy dla Ukrainy
/ Thinkstock

W całym kraju organizowane są zbiórki pieniędzy dla Ukrainy m.in. na żywność i odzież dla przesiedleńców ze wschodu. Przygotowywane są też konwoje z pomocą; w przyszłym tygodniu MON ma przekazać pierwszą partię pomocy humanitarnej dla ukraińskich żołnierzy.

Pieniądze dla Ukrainy zbierają m.in.: Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska i Fundacja Otwarty Dialog.

Caritas Polska zbiera pieniądze dla wewnętrznych przesiedleńców ze wschodniej Ukrainy; wystarczy wysłać SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem Ukraina. Do tej pory na zakup żywności, wody, artykułów higieniczno-chemicznych, ciepłej odzieży i butów dla przesiedleńców Caritas przekazała 20 tysięcy euro.

Z kolei Polska Akcja Humanitarna zbiera pieniądze na konto: BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Pomoc cywilom na Ukrainie". "Szacuje się, że prawie 140 tysięcy ludzi jest przesiedlonych na terenie Ukrainy, zaś prawie 190 tysięcy uciekło do Rosji. Coraz więcej ludności cywilnej przemieszcza się z terenów Ługańska i Doniecka - kolejne 22 tysiące osób zostały zmuszone do opuszczenia domów w przeciągu kilku ostatnich dni. Natomiast wiele osób wróciło do Kramatorska i Słowiańska po odzyskaniu tych terenów przez siły rządowe. Sytuacja humanitarna na terenie wschodniej Ukrainy stale się pogarsza" - zaznacza Celina Kretkowska z PAH.

W przyszłym tygodniu ma zostać przekazana na Ukrainę pomoc humanitarna MON. Jak poinformował PAP rzecznik MON Jacek Sońta, będzie to pierwsza partia 320 ton pomocy - chodzi m.in. o żywność, koce - dla ukraińskich żołnierzy.

W środę do ukraińskiego Lwowa z Wrocławia pojechał też transport wyprawek szkolnych, odzieży, kocy i materacy.

Pieniądze na środki m.in. na opatrunki, hełmy i kamizelki kuloodporne dla ukraińskich żołnierzy zbiera Fundacja Otwarty Dialog. Według jej rzecznika Tomasza Czuwary, zbiórka pieniędzy to najefektywniejsza forma pomocy dla obywateli Ukrainy. "Pieniądze pozwalają lepiej kierować pomoc i wesprzeć te osoby, które najbardziej potrzebują pomocy tam na miejscu" - powiedział w rozmowie z PAP.

Fundacja zbiera datki poprzez specjalne konto: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255, z dopiskiem: "bronezhylety". Zbiórki pieniędzy na opatrunki, hełmy i kamizelki prowadzone będą podczas imprez organizowanych m.in. w najbliższy weekend w Warszawie z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy. Organizacja włącza się też w przygotowania konwoju z odzieżą i ubraniami, który ma wyruszyć z Polski na Ukrainę we wrześniu. Akcję organizuje Stowarzyszenie Pokolenie ze Śląska.

Jak podkreślił Czuwara, o wiele prościej jest kupić np. kamizelki kuloodporne na terenie Ukrainy niż załatwiać formalności związane z ewentualnym przewozem ich przez granicę.

Fundacja pomagała niedawno Ukraińcowi, który chciał bez zezwolenie wywieźć z Polski na Ukrainę ponad 500 hełmów. Celnicy je zatrzymali, a prokuratura postawiła Ukraińcowi zarzut popełnienia przestępstwa. W lipcu umorzyła postępowanie, hełmy mają zostać zwrócone właścicielowi. Fundacja stara się o niezbędne zezwolenia i liczy na zmianę przepisów.

Zamojska prokuratura prowadzi jeszcze śledztwo dotyczące 42 kamizelek kuloodpornych, zatrzymanych 29 marca tego roku na przejściu granicznym w Hrebennem. Kierowca samochodu, którym kamizelki były przewożone, obywatel Ukrainy, także nie miał zgody na ich wywóz. Kamizelki otrzymał od Fundacji Otwarty Dialog. Prokuratura postawiła mu zarzut złamania prawa.

Wywozu uzbrojenia za granicę zabraniają przepisy ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa z 29 listopada 2000 r. Szczegółowy wykaz uzbrojenia, na wywóz którego wymagane jest zezwolenie, określa rozporządzenie ministra gospodarki. Lista zawiera także hełmy i kamizelki kuloodporne. Za złamanie tych przepisów grozi do 10 lat więzienia. (PAP)

pru/ bos/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Oktawia
Jaką można miec gwarancję, że przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc ludności przesiedlonej ze wschodniej Ukrainy, a nie na zakup broni dla ukraińskiej armii? Nie chciałabym aby przekazane przeze mnie pieniądze w celu ratowania zdrowia i życia cywilnej ludności Doniecka i Ługańska zostały przeznaczone na zabijanie tej Jaką można miec gwarancję, że przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc ludności przesiedlonej ze wschodniej Ukrainy, a nie na zakup broni dla ukraińskiej armii? Nie chciałabym aby przekazane przeze mnie pieniądze w celu ratowania zdrowia i życia cywilnej ludności Doniecka i Ługańska zostały przeznaczone na zabijanie tej ludności. Ciekawa jestem również, czy jakieś międzynarodowe organizację posiadają rzetelne (nie oparte na propagandzie) informacje co do dalszych losów ludności ewakuowanej na teren Ukrainy z obwodów Doniecka i Ługańska?
~marek
może nam się odpłacą za jakiś czas i znów poobcinają kobietom piersi, nosy i podpalą w stodole
~rgy
jak tylko skończy sie operacja pseudoterrorystyczna to pojawi sie pytanie o pomoc finansową dla Ukrainy. Obecnie cała kasa z Miedzynarodowego Funduszu Walutowego zamiast iść na odbudowę kraju idzie na wyposażenie dla wojska. UKraina mysli ze jest druga Grecja że UE tak bardzo ja kocha że bedzie wykładac kase na skorumpowane rządy
~rtg
Ukraina dogaduje sie z Niemcami i Francja czyli z krajami gdzie moze coś ugrac, krajami liczacymi sie w UE a nie z Polska. To niech poproszą o pomoc dla nich.
~FaszyzmNiePrzejdzie
Banderowcom nie pomagam.
~SmoczekW
W tekście stoi jak byk: "MON ma przekazać pierwszą partię pomocy humanitarnej dla ukraińskich żołnierzy" więc wszyscy podatnicy w Polsce pośrednio wspierają nawet nie samych banderowców ale wprost banderowską armię. W rezultacie jeśli płacisz jakiekolwiek daniny publiczne to pośrednio czy tego chcesz czy nie wspierasz banderowców W tekście stoi jak byk: "MON ma przekazać pierwszą partię pomocy humanitarnej dla ukraińskich żołnierzy" więc wszyscy podatnicy w Polsce pośrednio wspierają nawet nie samych banderowców ale wprost banderowską armię. W rezultacie jeśli płacisz jakiekolwiek daniny publiczne to pośrednio czy tego chcesz czy nie wspierasz banderowców nawet o tym najwyraźniej nie wiedząc. Ja niestety też dlatego uważam, że trzeba ograniczyć dopływ pieniędzy rządowi bo ewidentnie ma ich zbyt wiele! Co do przedruku z PAPki, to ciekaw jestem skąd oni wzięli takie statystyki uchodźców (140k i 190k)...
~aaa
...taaa pomoc....a jakoś przez ponad 70 lat nie słyszałem "Przepraszamy" za widły, siekiery i "łańcuszki" z polskich dzieci..
~polak
zlodizje dla banderowcow zbieraj heh jak kot schce komus pomoc to pierwsze co niech sk.ny do polski zaczna i wielu polkow ktorym ztreba pomoc a pozneij ktos taki kto chce pomoc sam zywnosc czy ubrania dostarcza danej soobie a nie przez tych patalchw a on to sprzedaja iz abriaja na tym o kasie ni wpsomne ile dla tyhch zldozji idzie!!!!!
~karol
@polakTy nie jesteś Polakiem. Polak musi znać język polski. Ty piszesz jakimś bełkotem, jakbyś był jakimś Rosjaninem.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki