W całym kraju majówka pod znakiem pikników europejskich i koncertów

Pikniki rodzinne, biegi uliczne, gry i zabawy dla dzieci, koncerty gwiazd - to najpopularniejsze formy świętowania 10. rocznicy wejścia Polski do UE, które odbędą się w całym kraju w trakcie weekendu majowego. 3 maja - tradycyjnie - poświęcony będzie konstytucji.

Rozwiązywanie zagadek na temat Unii Europejskiej i pokonanie trasy w centrum miasta, na której znajdą się obiekty współfinansowane z funduszy unijnych - to elementy Europejskiej Gry Miejskiej zaplanowanej 1 maja w Rzeszowie.

W Poznaniu piknik europejski na pl. Wolności zainauguruje hymn UE w wykonaniu dudziarzy ze Szkocji i Wielkopolski. Piknik zakończy koncert pod dyrekcją Zbigniewa Górnego.

W Suwałkach Marsz do Unii przejdzie spod obelisku Unii Europejskiej do pl. Marii Konopnickiej, który został sfinansowany ze środków unijnych i zostanie 1 maja uroczyście otwarty. Od tego dnia będzie też można oglądać wystawę fotograficzną Suwałki10 lat w UE.

O tym, co udało się zrealizować dzięki pieniądzom z Unii będą informowały wybrane gminy i instytucje w Zielonej Górze; w Gorzowie odbędzie się EuroMajówka, a w Nowej Soli w porcie rzecznym - parada wodniacka i regaty kajakowe oraz prezentacje projektów unijnych, dzięki którym wybudowano nowe przystanie na Odrze i dwa statki turystyczne.

Przez rynek Manufaktury w Łodzi 1 maja w samo południe przejdzie parada i konny oddział Straży Miejskiej. Przewidziano też m.in. quiz wiedzy o funduszach europejskich oraz koncerty, w których zagrają i zaśpiewają m.in. zespół L.Stadt, Dawid Podsiadło oraz Dżem.

W Parku Śląskim w Chorzowie podczas pikniku rodzinnego "Śląskie w Unii - strzał w dziesiątkę", chętni będą mogli m.in. zajrzeć do tzw. stref tematycznych. W strefie "Śląsk kopalnią pomysłów i nowoczesnych technologii" odbędzie się pokaz z zakresu projektowania komputerowego nowych technologii i 3D oraz pokaz robotów. W strefie "Aby Śląsk był wzorem" odbędą się warsztaty projektowania rzeczy codziennego użytku.

We wszystkich miastach powiatowych województwa opolskiego w ramach obchodów 10-lecia obecności Polski w UE odbędą się imprezy plenerowe. Np. w Krapkowicach w czwartek zaplanowano XXXII Krapkowicki Bieg Uliczny, a w niedzielę - piknik europejski.

We Wrocławiu pod Halą Stulecia gwiazdą pikniku funduszy europejskich 1 maja będzie zespół Me Myself and I. W Rynku zaplanowano pobicie Gitarowego Rekordu Guinnessa w graniu przeboju Jimiego Hendrixa Hey Joe, a wieczorem na wyspie Słodowej dadzą koncert m.in. Eric Burdon, Uriah Heep i Steve Vai.

Parada Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP rozpocznie w czwartek w Gdańsku na Targu Węglowym Wielki Festyn Rodzinny.

W centrum Białegostoku na Rynku Kościuszki główną atrakcją pikniku ma być specjalna platforma, która wyniesie widzów na wysokość 50 m. Odbędzie się też pokaz najsłynniejszego magika w kraju Macieja Pola.

Główne uroczystości związane z akcesją do UE w woj. świętokrzyskim obędą się w Sandomierzu. Atrakcją będzie widowisko oparte na grze świateł i dźwięku pt. Po zmierzchu autorstwa Anny Skuratowicz-Cedro. Gwiazdą wieczoru ma być Anna Wyszkoni.

Na dziedzińcu Zamku Lubelskiego z uroczystym koncertem wystąpią Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz chóry UMCS i uniwersytetów w Muenster w Niemczech oraz Graz w Austrii. Podczas festynu wystąpią też m.in. zespoły Bracia, Pawkin, kabaret Świerszczychrząszcz i dziecięce grupy taneczne.

1 maja także w Szczecinie zaplanowano europejską majówkę, podczas której wystąpią artyści związani z Pomorzem Zachodnim: Łona, Webber i the Pimps oraz zespół Hey. W Toruniu piknik europejski odbędzie się na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

Wiele atrakcji przewidziano także na sobotę, kiedy przypada święto Konstytucji 3 Maja.

Oficjalne obchody 223. rocznicy uchwalenia konstytucji rozpoczną się w Krakowie od złożenia kwiatów pod pomnikiem współtwórcy tego dokumentu Hugona Kołłątaja. Na Wawelu odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

Na krakowskich Błoniach odbędzie się też piknik. Przejdą dwa marsze patriotyczne: jeden organizuje formacja rekonstrukcyjna - Stowarzyszenie "Podolski Regiment Odprzodowy". Drugi pochód organizowany przez PiS rozpocznie się od złożenia kwiatów pod Krzyżem Katyńskim i zakończy na pl. Matejki.

Trzeciomajowe główne uroczystości w Białymstoku odbędą się przy pomniku Józefa Piłsudskiego. W specjalnym biało-czerwonym miasteczku zaplanowano m.in. wspólne robienie biało-czerwonego łańcucha. Organizatorzy liczą, że będzie miał on kilka kilometrów.

W Kielcach po mszy w intencji ojczyzny przed pomnikiem Stanisława Staszica zaplanowano piknik historyczny. Obchody zakończy Majowe Pieśniobranie przy muszli koncertowej.

Barwnym korowodem, który tańcząc poloneza przejdzie od Ratusza na Pl. Litewski, uczczona zostanie rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lublinie. W archikatedrze lubelskiej odprawiona zostanie msza w intencji ojczyzny.

Harcerze przedstawią rekonstrukcje wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej, kiedy 3 maja 1944 r. dla uczczenia święta narodowego, ich rówieśnicy z Szarych Szeregów zawiesili 3-metrową biało-czerwoną flagę na Wieży Trynitarskiej na Stary Mieście.

W Szczecinie 3 maja pod Pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach zaplanowano m.in. ceremoniał wojskowy, modlitwę, apel pamięci oraz defiladę.

3 maja w południe na starówkach Bydgoszczy i Torunia zaplanowano uroczyste msze w intencji ojczyzny pod przewodnictwem miejscowych ordynariuszy.(PAP)

ros/api/rpo/bur/mmd/jaw/ktp/kat/bls/swi/mjk/kop/epr/wos/rgr/rau/ as/ par/ mow/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

PRAIRIE 0,8350 14,4%
GROCLIN 1,9400 9,6%
WORKSERV 1,1600 9,2%
KRAKCHEM 0,3900 -12,4%
INVISTA 0,5000 -10,7%
SLEEPZAG 0,7400 -10,3%
Akcje: 148 wzrosło, 156 spadło, 69 bez zmian.
Wolumen: 43 267 781 akcji, obrót: 954 025 605 zł
Aktualizacja: 2019-09-16 17:04:47