W aptekach brakuje już 500 leków

Nielegalny wywóz leków, kłopoty z importem substancji czynnych z Chin oraz restrykcyjne wymogi unijne dla producentów. To podstawowe przyczyny braku kilkuset leków - informuje we wtorek "DGP".

(FORUM)

"DGP" informuje, że są kłopoty z kupnem w aptekach preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę i zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Gazeta informuje, że w poniedziałek samorząd aptekarski wystosował list otwarty do ministra zdrowia. Farmaceuci powiedzieli dziennikowi, że "najwyższy czas zainteresować problemami wszystkich, w tym media".

"Pacjenci często bowiem myślą, że brak leku w aptece to wina aptekarza. Tymczasem farmaceuci nie dostają potrzebnych leków z hurtowni. Te zaś narzekają na producentów. A producenci z kolei mówią, że chcieliby dostarczać medykamentów więcej, ale nie są w stanie" - czytamy.

"DGP" pisze także o przyczynach "pustek" w aptekach. "Nielegalnie wywożone w ciągu roku z Polski leki są warte ok. 2 mld zł. Zdaniem większości ekspertów to główny powód braku preparatów na polskich półkach. Dotyka to przede wszystkim drogich oryginalnych specyfików – onkologicznych, neurologicznych, przeciwzakrzepowych. Tyle że wywozem leków nie da się wytłumaczyć obecnych kłopotów" - ustaliła gazeta.

"Pracuję sześć lat w zawodzie i tak źle jeszcze nie było. Brakuje preparatów tarczycowych, diabetologicznych, kardiologicznych, okulistycznych. Niestety, zaczyna również brakować onkologicznych i neurologicznych. Dopiero co była u mnie mama małego dziecka, która jeździ po całej Polsce w poszukiwaniu leku neurologicznego. (...) Przestajemy wierzyć w to, że głównym powodem braków jest nielegalny wywóz leków. Wielu produktów, których nie ma, nie opłacałoby się wywozić" – powiedział farmaceuta z Bydgoszczy Marcin Piątek.

Gazeta donosi, że lekarze solidaryzują się z aptekarzami i pacjentami. Doktor Michał Sutkowski przyznaje, że pacjenci coraz częściej skarżą się na kłopoty z zakupem leków. A medycy coraz częściej ordynują terapię bazującą na jeszcze osiągalnych preparatach, których do tej pory pacjenci nie zażywali.

Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu Mgr.farm, podkreślił, że sytuacja robi się trudniejsza z tygodnia na tydzień.

"W ostatnim czasie największe problemy są z lekiem euthyrox, który występuje na naszym rynku w przynajmniej 10 różnych dawkach i części z nich po prostu nie ma. Dotkliwie brakuje też metformax 500 SR i glucophage XR 500 – to dwa z trzech dostępnych na rynku produktów z metforminą o wolnym uwalnianiu. To specyfiki bardzo wygodne dla cukrzyków, które mogą oni stosować tylko raz dziennie" – referuje Waligórski.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja. Twierdzi, że część leków wskazywanych przez farmaceutów jako niedostępne jest dostępna. O innych właśnie trwają rozmowy.

"Analizujemy sytuację lek po leku. Rozmawiamy z ich producentami. Już za parę dni dostęp do kilku potrzebnych pacjentom medykamentów się poprawi" – zapewnia Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. I przypomina, że kłopoty z dostępnością produktów leczniczych dotykają całej Europy.

Farmaceuci przyznają, że to prawda. Zarazem jednak podkreślają, że Niemcy czy Francuzi – państwa rozwiniętych koncernów farmaceutycznych – są w znacznie lepszej sytuacji, gdyż producenci najpierw będą dostarczali leki na swoje rynki krajowe. Najprawdopodobniej również większość chińskiej produkcji, dopóki będzie ograniczona, w pierwszej kolejności będzie trafiać na większe i bogatsze rynki od naszego. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mam/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 iwonka50

Kapitał podobno miał nie mieć narodowości. A jednak ma, jak widać. A u nas na fali prywatyzowania wszystkiego, wyzbyto się większości fabryk leków. I teraz jesteśmy na łasce Niemców, Francuzów i Amerykanów.

! Odpowiedz
5 10 marianpazdzioch

Rząd dotując leki, dotuje mafie. Nic prostszego niż kupic tanio, sprzedać drogo za granicą. Nie trzeba się strzelać, narażać życia i zdrowia. Ewentualne więzienie też na bardzo krótko. Socjalistyczny rząd zawsze pomoże.

! Odpowiedz
5 9 eagleeye

PO-KOmuna juz sie darła pod MZ na WSI24

! Odpowiedz
36 25 trybuch

Jest to program realizowany przez dobra zmianę „Trumna+”.

! Odpowiedz
7 31 a29

jak to możliwe, aby w kraju w którym za sfałszowanie faktury grozi 20 lat by la mafia lekowa? Gdzie jest Ziobro? Ziobro znęca się nad lekarzami którzy nie wskrzesili jego ojca

! Odpowiedz
6 15 grzegorzkubik

Nic fajnego te leki. Po co cukrzykowi coś więcej niż podstawowe leki w większość insulina. Te preparaty tylko uszkadzają wątrobę. Lepiej zadbać by w sklepach nie zabrakło zdrowej żywności.

! Odpowiedz
28 18 kzabor

Sytuacja coraz bardziej przypomina Wenezuelę. Obecnie leki, lekarze, produkty meblarskie, czasem warzywa.

! Odpowiedz
36 23 antek10

Program 500- juz działa. Do tego 0 km wybudowanych autostrad za rzadów PIS tez działa w pełnym rozkwicie.

! Odpowiedz
8 8 secundus

Może dlatego ostatnio poobniżano zalecane, dzienne dawki witamin i minerałów?

! Odpowiedz
6 30 mkx

Oto jak rząd poradził sobie z niedoborem leków:
"Ministerstwo Zdrowia uspokaja. Twierdzi, że część leków wskazywanych przez farmaceutów jako niedostępne jest dostępna." Aptekarze łżą w żywe oczy!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil