W aptekach brakuje już 500 leków

2019-07-09 07:16
publikacja
2019-07-09 07:16

Nielegalny wywóz leków, kłopoty z importem substancji czynnych z Chin oraz restrykcyjne wymogi unijne dla producentów. To podstawowe przyczyny braku kilkuset leków - informuje we wtorek "DGP".

/ FORUM

"DGP" informuje, że są kłopoty z kupnem w aptekach preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię i cukrzycę i zaczyna brakować także leków onkologicznych i neurologicznych. Gazeta informuje, że w poniedziałek samorząd aptekarski wystosował list otwarty do ministra zdrowia. Farmaceuci powiedzieli dziennikowi, że "najwyższy czas zainteresować problemami wszystkich, w tym media".

"Pacjenci często bowiem myślą, że brak leku w aptece to wina aptekarza. Tymczasem farmaceuci nie dostają potrzebnych leków z hurtowni. Te zaś narzekają na producentów. A producenci z kolei mówią, że chcieliby dostarczać medykamentów więcej, ale nie są w stanie" - czytamy.

"DGP" pisze także o przyczynach "pustek" w aptekach. "Nielegalnie wywożone w ciągu roku z Polski leki są warte ok. 2 mld zł. Zdaniem większości ekspertów to główny powód braku preparatów na polskich półkach. Dotyka to przede wszystkim drogich oryginalnych specyfików – onkologicznych, neurologicznych, przeciwzakrzepowych. Tyle że wywozem leków nie da się wytłumaczyć obecnych kłopotów" - ustaliła gazeta.

"Pracuję sześć lat w zawodzie i tak źle jeszcze nie było. Brakuje preparatów tarczycowych, diabetologicznych, kardiologicznych, okulistycznych. Niestety, zaczyna również brakować onkologicznych i neurologicznych. Dopiero co była u mnie mama małego dziecka, która jeździ po całej Polsce w poszukiwaniu leku neurologicznego. (...) Przestajemy wierzyć w to, że głównym powodem braków jest nielegalny wywóz leków. Wielu produktów, których nie ma, nie opłacałoby się wywozić" – powiedział farmaceuta z Bydgoszczy Marcin Piątek.

Gazeta donosi, że lekarze solidaryzują się z aptekarzami i pacjentami. Doktor Michał Sutkowski przyznaje, że pacjenci coraz częściej skarżą się na kłopoty z zakupem leków. A medycy coraz częściej ordynują terapię bazującą na jeszcze osiągalnych preparatach, których do tej pory pacjenci nie zażywali.

Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu Mgr.farm, podkreślił, że sytuacja robi się trudniejsza z tygodnia na tydzień.

"W ostatnim czasie największe problemy są z lekiem euthyrox, który występuje na naszym rynku w przynajmniej 10 różnych dawkach i części z nich po prostu nie ma. Dotkliwie brakuje też metformax 500 SR i glucophage XR 500 – to dwa z trzech dostępnych na rynku produktów z metforminą o wolnym uwalnianiu. To specyfiki bardzo wygodne dla cukrzyków, które mogą oni stosować tylko raz dziennie" – referuje Waligórski.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja. Twierdzi, że część leków wskazywanych przez farmaceutów jako niedostępne jest dostępna. O innych właśnie trwają rozmowy.

"Analizujemy sytuację lek po leku. Rozmawiamy z ich producentami. Już za parę dni dostęp do kilku potrzebnych pacjentom medykamentów się poprawi" – zapewnia Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. I przypomina, że kłopoty z dostępnością produktów leczniczych dotykają całej Europy.

Farmaceuci przyznają, że to prawda. Zarazem jednak podkreślają, że Niemcy czy Francuzi – państwa rozwiniętych koncernów farmaceutycznych – są w znacznie lepszej sytuacji, gdyż producenci najpierw będą dostarczali leki na swoje rynki krajowe. Najprawdopodobniej również większość chińskiej produkcji, dopóki będzie ograniczona, w pierwszej kolejności będzie trafiać na większe i bogatsze rynki od naszego. (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

rud/ mam/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
iwonka50
Kapitał podobno miał nie mieć narodowości. A jednak ma, jak widać. A u nas na fali prywatyzowania wszystkiego, wyzbyto się większości fabryk leków. I teraz jesteśmy na łasce Niemców, Francuzów i Amerykanów.
marianpazdzioch
Rząd dotując leki, dotuje mafie. Nic prostszego niż kupic tanio, sprzedać drogo za granicą. Nie trzeba się strzelać, narażać życia i zdrowia. Ewentualne więzienie też na bardzo krótko. Socjalistyczny rząd zawsze pomoże.
eagleeye
PO-KOmuna juz sie darła pod MZ na WSI24
trybuch
Jest to program realizowany przez dobra zmianę „Trumna+”.
a29
jak to możliwe, aby w kraju w którym za sfałszowanie faktury grozi 20 lat by la mafia lekowa? Gdzie jest Ziobro? Ziobro znęca się nad lekarzami którzy nie wskrzesili jego ojca
grzegorzkubik
Nic fajnego te leki. Po co cukrzykowi coś więcej niż podstawowe leki w większość insulina. Te preparaty tylko uszkadzają wątrobę. Lepiej zadbać by w sklepach nie zabrakło zdrowej żywności.
kzabor
Sytuacja coraz bardziej przypomina Wenezuelę. Obecnie leki, lekarze, produkty meblarskie, czasem warzywa.
antek10
Program 500- juz działa. Do tego 0 km wybudowanych autostrad za rzadów PIS tez działa w pełnym rozkwicie.
secundus
Może dlatego ostatnio poobniżano zalecane, dzienne dawki witamin i minerałów?
mkx
Oto jak rząd poradził sobie z niedoborem leków:
"Ministerstwo Zdrowia uspokaja. Twierdzi, że część leków wskazywanych przez farmaceutów jako niedostępne jest dostępna." Aptekarze łżą w żywe oczy!

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki