W Wielkiej Brytanii ustalono nowy poziom tak zwanej "płacy godziwej"

W Wielkiej Brytanii ustalono nowy poziom tak zwanej "płacy godziwej" - 8 funtów i 45 pensów za godzinę, a w Londynie nawet więcej- 9 funtów i 75 pensów. To sporo więcej niż ustawowe wynagrodzenie minimalne, które od nowego roku finansowego, czyli od kwietnia, wzrośnie do 7 funtów i 20 pensów.

(YAY Foto)

W ubiegłym roku brytyjski rząd zapowiedział wieloletni program podwyżek płacy minimalnej, co wywołało obawy, że spadnie liczba firm oferujących dobrowolnie wyższą "płacę godziwą". Stało się jednak inaczej - ich rejestr wzrósł dwukrotnie- do prawie 3 tysięcy. Wśród największych są: IKEA, banki Lloydsa i TSB, firma energetyczna EDF, Biblioteka Brytyjska, ubezpieczyciele Aviva i RSA, kluby piłkarskie Chelsea i Everton oraz sieć kin Curzon. W sumie zatrudniają one 120 tysięcy osób.

"Płaca godziwa" to pomysł organizacji dobroczynnej Living Wage Foundation, której prezes, Gavin Kelly, powiedział, że dla wielu pracodawców pracownicy przestają być łatwo wymienialnym narzędziem, a stają się elementem majątku trwałego firmy, w który trzeba inwestować.

Jest jednak i inna, duża grupa pracodawców, która uważa, że utrzymanie płacy minimalnej i płacy godziwej będzie się kłócić z interesem gospodarczym Wielkiej Brytanii w sytuacji Brexitu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Drymer, Londyn/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 ~Petr

7,20 to jest teraz...

! Odpowiedz
8 21 ~jarzabek

Jakieś 7,20 * 4,76 = 34zł/h Czyli na miesiąc jakieś ok. 6000zł. W Polszy to najwyższy próg podatkowy i definicja 'bogacza'!

! Odpowiedz
0 6 ~WidzTVN

Przydałby się im Baltzerowitz

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 2 ~cyc

Panie Jarzabek idą c tym tropem, bilet tygodniowy do pierwszej stref(Londyn) 55funtów a zatem miesięcznie 1100 zł. Pokój ( tzw jedenyka 80-90funtów/tydzien, tj.Ok 1600zl/ miesiąc dodaj telefon , Internet i masz 3tys zł, zostaje Ci więc połowa, jedzenie jest conajmnie 2 razy droższe a zatem naprawdę jest to dosłownie wegetacja , w małym pokoiku, oczywiscie mowa tu o najniższe krajowej i życiu w Londynie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~bumbum

sorry gościu ale ceny tam nie są 2 razy wyższe nie kłam byłem tam!
A ten bilet to z której strefy?

! Odpowiedz
0 5 ~wiatraczek

jedzenie jest conajmniej 2 razy drozsze- no I to zdanie swiadczy ze nie wiesz o czym piszesz.
LIDLE,ALDI,TESCO ceny nawet podobne......a w Polskich sklepach na dzis 20% drozej, ale przez cene funta chyba bedzie drozec.

! Odpowiedz
0 13 ~taki_jeden

W 1972, ostatnim zanim weszli do UE, za 8,45 GBP można było kupić 100 litrów benzyny, albo 275 butelek piwa, albo 42 paczki Marlboro, albo wynająć kawalerkę na dwa tygodnie, albo pojechać z Manchesteru do Londynu pociągiem, kupić bilet na finał Pucharu Anglii, w której grali mężczyźni, a nie metroseksualne łajzy, wrócić i pójść do kina na Bonda, który nie wygląda jak Putin. Royal Navy miała 5 lotniskowców. I narzekali, że wszystko drożeje, a marynarka zniknęła.

Co zostało z funta i marynarki po pobycie w UE?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~antek

Gdp per capita - wzrost z okolo 2000 do okolo 40000 USD....nie jest zle :)

! Odpowiedz
0 0 ~taki_jeden odpowiada ~antek

No nie wiem. W podanym przeze mnie przykładzie podróży na mecz powinno zostać 55p na nieprzewidziane wydatki (kolej 2 X 2,50 GBP, mecz 2,00 GBP, Bond 0,90 GBP). Ale jeśli się odłożyło, inflacja pozbawiła człowieka tych pieniędzy, podobnie jak wszystkich, które w następnych latach odkładał.

A poza tym zamiast na mecz można było pojechać na koncert Wings, a obecnie tylko Backstreet Boys, czego żaden wzrost PKB/Capita nie naprawia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.