REKLAMA

W Wielkiej Brytanii obniżono poziom zagrożenia terrorystycznego

2021-02-08 14:00
publikacja
2021-02-08 14:00
fot. Victoria Jones / PA Images

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii został obniżony z "poważnego" do "znaczącego", czyli z czwartego na trzeci w pięciostopniowej skali - poinformowała w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Jak wyjaśniła, obniżenie poziomu zagrożenia jest spowodowane "znacznym zmniejszeniem liczby ataków w Europie w stosunku do tego, co widziane było między wrześniem a listopadem" zeszłego roku. Dodała jednak, że "znaczący" poziom zagrożenia nadal oznacza, że atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii jest prawdopodobny.

"Terroryzm pozostaje jednym z najbardziej bezpośrednich i doraźnych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa narodowego. +Znaczący+ wciąż wskazuje na wysoki poziom zagrożenia, a atak w Wielkiej Brytanii jest nadal prawdopodobny. Społeczeństwo powinno nadal zachować czujność i zgłaszać wszelkie sygnały na policję" - oświadczyła Patel.

Poziom zagrożenia w Wielkiej Brytanii został podniesiony ze znaczącego na poważny w listopadzie zeszłego roku, po kilku aktach terroru w Europie, w tym zwłaszcza po strzelaninie w Wiedniu oraz ataku nożownika w Nicei. Oba zostały przeprowadzone przez islamskich radykałów.

Oceną zagrożenia terrorystycznego zajmuje się JTAC - komórka brytyjskiego kontrwywiadu, która wydaje rekomendacje w tej sprawie niezależnie od rządu.

Skala ma pięć poziomów: niski oznacza, że atak jest bardzo mało prawdopodobny; umiarkowany, że atak jest możliwy, ale mało prawdopodobny; znaczący - atak jest prawdopodobny; poważny - atak jest bardzo prawdopodobny; krytyczny, że atak jest bardzo prawdopodobny w najbliższej przyszłości.

Dwa ostatnie przypadki podniesienia zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytanii do najwyższego poziomu zdarzyły się w 2017 r. Miało to miejsce po samobójczym zamachu bombowym w hali Manchester Arena w maju, a także - na bardzo krótko - we wrześniu, po eksplozji ładunku wybuchowego na londyńskiej stacji metra Parsons Green, w efekcie której - w odróżnieniu od zamachu z Manchesteru - nikt nie zginął.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki