W Warszawie zaczęło działać 20 fotoradarów

Od godziny 9.30 w stolicy działa 20 fotoradarów przejętych od Straży Miejskiej, które poprawiają bezpieczeństwa na warszawskich drogach - poinformował w piątek dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem w Drogowym GITD Marek Konkolewski.

(fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejął od Straży Miejskiej wszystkie 27 urządzeń, która są zamontowane w Warszawie. To wynik zmiany przepisów - od 1 stycznia straże miejskie i gminne nie mogą używać fotoradarów. Kolejne 7 ma być sukcesywnie uruchamianych.

"Jestem bardzo zadowolony, że Inspekcja Transportu Drogowego uruchomiła te fotoradary i jestem przekonany, że dzięki tym urządzeniom warszawskie drogi będą bardziej bezpieczne. Zrobiliśmy pierwszy zdecydowany krok, przejęliśmy od straży miejskiej 20 urządzeń, które zostały włączone do automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym, który działa w ITD" - powiedział na briefingu zorganizowanym na jednym z warszawskich skrzyżowań gdzie ustawione są fotoradary Konkolewski.

Dodał, że uruchomienie fotoradarów na warszawskich ulicach wymagało przygotowania projektu zmian organizacji ruchu drogowego, który musiał być zatwierdzony przez policję, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie.

"Fotoradary nie działały przez 15 miesięcy, trzeba było podpisać umowę, z zakładem energetycznym, odbioru urządzeń musiał dokonać elektryk" - dodał. Jak mówił lokalizacja fotoradarów w stolicy nie zmieniła się, a na ulicach gdzie są fotoradary ustawione są znaki informujące kierowców o nich.

Konkolewski przypominał, że z badań Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że 73 proc. kierowców przekraczało dopuszczalną prędkość w miejscach, w których do końca 2015 r. funkcjonowały fotoradary straży miejskiej. "Spora grupa kierowców zaczęła jeździć szybciej przekraczając dozwoloną prędkość o więcej niż 20, 30 km/h" - powiedział Konkolewski.

Odebranie strażom miejskim możliwości przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców jest realizacją postulatu Najwyższej Izby Kontroli, która w 2014 r. wskazała, że działania wielu funkcjonariuszy obsługujących te urządzenia podyktowane są chęcią pozyskiwania pieniędzy dla gminy.

Izba wskazała, że straże miejskie nie powinny używać mobilnych fotoradarów. NIK uważa, że zaangażowanie strażników w obsługę fotoradarów, zwłaszcza przenośnych, "jest podyktowane w wielu wypadkach nie tyle służbą na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co przede wszystkim chęcią pozyskiwania pieniędzy do gminnej kasy" - podano w raporcie NIK.

IK stwierdziła, że strażnicy działają w miejscach uzgodnionych z policją, ale tylko na początku i na końcu służby. "W trakcie wykonywania zadań strażnicy z fotoradarem mobilnym przenoszą się w miejsca nieuzgodnione z policją, za to przynoszące większe wpływy do budżetu gminy. Aktywność prewencyjna i represyjna niektórych straży gminnych czy miejskich niemal w całości koncentruje się na obsłudze fotoradarów" - wskazywała Izba. (PAP)

krm/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 4 ~azaz

Rośnie w siłę urzędniczo-policyjne państewko ! I coraz mniej różnic między niedawnymi a obecnymi "władcami".

! Odpowiedz
0 3 ~Mil

"To wynik zmiany przepisów - od 1 stycznia straże miejskie i gminne nie mogą używać fotoradarów." - od stycznia, ale 2016 r.!

! Odpowiedz
8 8 ~md

Dobrze, tylko jeszcze mandaty powinny być wyższe.
Niestety chamstwa inaczej nie da się wychować niż karami.

! Odpowiedz
2 9 ~autor

A gdzie mapka? Co to z artykuł? Żenada.

! Odpowiedz
12 10 ~kierowca

No, to rabunek rusza na całego.Ciekawe czy podzielą się z magistratem?

! Odpowiedz
10 8 ~ted

jaki rabunek ?? matole .. jak będziesz jeździł przepisowo to nic nie zapłacisz..

! Odpowiedz
0 1 ~matol odpowiada ~ted

Jak ci się żółty zapali metr przed skrzyżowaniem, to nawet przepisowa prędkość nie uchroni cię przed mandatem.

! Odpowiedz
10 18 ~Posterunkowy

Nie pitol że tu chodzi o bezpieczeństwo, tu chodzi tylko o kasę.

! Odpowiedz
10 11 ~ted

nie rozumiem takiego buraczanego myślenia... o jaką kasę.. jak byś jeździł przepisowo to nie musiałbyś się martwić o kasę...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia