W Warszawie rozpocznie się dziś 8. Wielkanocny Festiwal Ludviga van Beethovena

Dziś w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpocznie się 8. Wielkanocny Festiwal Ludviga van Beethovena. Po raz pierwszy impreza odbędzie się w stolicy, a nie jak poprzednich siedem festiwali w Krakowie. Koncerty festiwalu "Beethoven i muzyka Europy narodów" - bo tak brzmi hasło tegorocznego festiwalu - rozbrzmiewać będą w Warszawie do 9 kwietnia. Większość z nich będzie transmitować Program 2 Polskiego Radia.

Festiwal Beethovenowski jest uważany za wydarzenie muzyczne na skalę europejską. Uczestniczą w nim najwybitniejsi europejscy i światowi soliści, dyrygenci, orkiestry oraz zespoły kameralne. W tym roku organizatorzy przewidzieli 19 koncertów, w których ma wziąć udział około 60 solistów, a także blisko 1900 muzyków i chórzystów. W programie znalazły się - poza dziełami Ludwiga van Beethovena - także utwory Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Antoniego Dworzaka, Witolda Lutosławskiego, Gustava Mahlera, Ignacego Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego oraz Maurice'a Ravela.

Pomysłodawczynią i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Elżbieta Penderecka, żona wybitnego kompozytora Henryka Pendereckiego.

Patronat nad 8. Wielkanocnym Festiwalem Ludviga van Beethovena objęli prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller, minister kultury Waldemar Dąbrowski, prezydent Warszawy Lech Kaczyński oraz - w imieniu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - jej szef Bruno Dethomas.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil