REKLAMA

W USA ropa drożeje przed kluczową dla rynków decyzją OPEC+

2021-03-31 08:09
publikacja
2021-03-31 08:09
fot. FOTOGRIN /

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA rosną przed kluczową dla rynków paliw decyzją krajów OPEC+ w sprawie wielkości dostaw surowca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,96 USD, wyżej o 0,68 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 64,65 USD za baryłkę, wyżej o 0,80 proc.

W czwartek odbędzie się wirtualne posiedzenie krajów skupionych w OPEC+ w sprawie polityki produkcyjnej - dostawcy ropy z tego sojuszu zdecydują o wielkości produkcji w maju.

OPEC+ ocenia, że w czasie pandemii Covid-19 na rynkach ropy utworzyła się nadwyżka surowca, ale może ona zostać ograniczona w ciągu następnego kwartału.

Analitycy prognozują, że sojusz OPEC+ utrzyma swoje ostrożne stanowisko w kwestii zwiększenia dostaw, biorąc pod uwagę krótkoterminowe obawy o popyt.

Tymczasem dane makro i prognozy gospodarcze nadal wskazują na ożywienie, co jednak dobrze wróży popytowi na ropę. W Chinach oficjalny wskaźnik PMI w przemyśle wzrósł w III do 51,9 pkt., powyżej szacowanych 51,2 pkt. i wobec 50,6 pkt. miesiąc wcześniej. W przyszłym miesiącu zaś MFW ma przedstawić swoją zaktualizowaną prognozę wzrostu dla globalnej gospodarki - napędzanej lepszymi perspektywami dla USA i Chin.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX staniała o 1,6 proc.

Od początku 2021 r. ropa w USA zyskała ponad 25 proc.(PAP Biznes)

aj/ ana/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki