REKLAMA

SONDAŻW UE spadła aprobata dla pomocy Ukrainie

2022-12-01 11:15
publikacja
2022-12-01 11:15

Obywatele Unii Europejskiej nadal w większości popierają przyjęcie Ukrainy do UE, a także dostawy broni do tego kraju, jednak aprobata nieco spadła - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Fundacji Bertelsmanna. W RFN za dostawami broni opowiada się tylko 48 proc. osób; w Polsce - 76 proc.

W UE spadła aprobata dla pomocy Ukrainie
W UE spadła aprobata dla pomocy Ukrainie
fot. Sergei Bobylev / / TASS

W Niemczech za dostawami broni dla Ukrainy opowiedziało się we wrześniu tylko 48 procent, w porównaniu z 57 procentami w marcu. Również w całej UE poparcie nieznacznie spadło do 50 proc. - pisze agencja dpa. Polacy, jako bezpośredni sąsiedzi Ukrainy, w 76 procentach najbardziej poparli dostawy broni; we Włoszech poparcie było najniższe - 36 proc.

Podczas gdy w marcu 72 proc. Niemców zgadzało się z tym, że UE powinna stać się bardziej niezależna energetycznie nawet przy rosnących cenach, to we wrześniu już tylko 62 proc. W całej UE średnia spadła z 74 do 67 procent. "Takiego rozwoju sytuacji należało się spodziewać w związku z utrzymującą się bardzo wysoką inflacją i rozpoczęciem sezonu grzewczego" - powiedziała ekspert Fundacji ds. Europy Isabell Hoffmann, cytowana przez agencję dpa.

Według sondażu prawie trzy czwarte Niemców nadal chce, by ukraińscy uchodźcy byli przyjmowani; w marcu było to jednak 86 proc. Ponadto w Niemczech i UE spadło poparcie dla przyjęcia Ukrainy do UE w najbliższych latach. W marcu 69 proc. (UE) i 61 proc. (Niemcy) powiedziało "tak", we wrześniu odpowiednio 63 proc. i 55 proc.

Na potrzeby badania eupinions w marcu, czerwcu i wrześniu przeprowadzono wywiady z ponad 13 tys. obywateli UE.

Z Berlina Berenika Lemańczyk 

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki