W UE nominalnie rosną zarobki eurokratów. KE tłumaczy, że realnie spadają

Zarobki unijnych urzędników wzrosły nominalnie o 1,5 proc. Komisja Europejska tłumaczy, że wynika to z wcześniejszych decyzji podjętych przez PE i kraje członkowskie. Podkreśla też, że de facto realne wynagrodzenia będą niższe, bo podwyżka pensji jest niższa od poziomu inflacji.

(fot. Stefan Wermuth / Reuters)

W 2013 r. Parlament Europejski i kraje członkowskie zdecydowały, że wynagrodzenia urzędników UE powinny zmieniać się zgodnie z wynagrodzeniami urzędników służby cywilnej we wszystkich państwach członkowskich.

Jak tłumaczy PAP rzeczniczka KE Mina Andreewa, roczna aktualizacja wynagrodzeń urzędników UE opiera się na stopie inflacji lub deflacji oraz zmianach płac urzędników służby cywilnej w państwach członkowskich.

"Roczna stopa inflacji w Brukseli i Luksemburgu, gdzie pracuje ponad 80 proc. urzędników UE, wyniosła 2,1 proc., podczas gdy nominalne dostosowanie wynagrodzeń wyniesie 1,5 proc. Biorąc to pod uwagę, w rzeczywistości skutkuje to redukcją płac pod względem siły nabywczej o 0,6 proc." - wskazała rzeczniczka.

Wzrost wynagrodzeń wchodzi w życie z mocą wsteczną od dnia 1 lipca 2018 r. Oznacza to, że urzędnicy dostaną wyrównanie.

KE w informacji przekazanej PAP podkreśla też, że urzędnicy UE płacą podatek dochodowy od swoich pensji, progresywny o stawkach do 45 proc.

"Ponadto płacą podatek solidarnościowy (zasadniczo dodatkowy podatek) w wysokości od 6 proc. do 7 proc., a także składki na ubezpieczenie społeczne, emerytury, ubezpieczenie zdrowotne" - wskazuje rzeczniczka.

Brytyjski "The Telegraph" napisał, że wzrost oznacza, że szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, i Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, zarobią w przyszłym roku około 32,7 tys. euro miesięcznie, czyli o 550 euro więcej niż przed podwyżką.

Niemiecka gazeta "Bild" poinformowała z kolei, że wzrośnie też wynagrodzenie unijnych komisarzy, którzy w przyszłym roku zarobią około 26,6 tys. euro, czyli o 400 euro więcej, niż przed podwyżką, łącznie z dodatkami.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 23 slawekkry

Proponuje zrobić sobie taki eksperyment myślowy, Tusk , Junckers z całą Brukselską świtą jadą na 10 lat na wycieczkę na Marsa, po prostu pewnego dnia znikają , i co dzieje się następnego dnia , w następnych tygodniach, jak ich zniknięcie ma wpływ na naszą gospodarkę , nasze życie- odpowiedz brzmi - zero, nic się nie dzieje , kompletnie nic
płacić podatki na policję , wojsko- do przeżycia , płacić na lokalnych urzędników - do przeżycia ( coś czasami od nich chcemy) , płacić na ludzi którzy nie dodają żadnej wartości do naszego życia a wręcz utrudniają je - to koniec cywilizacji europejskiej , to jest zejście, to zwycięstwo grupy cwaniaków którym udało się skołować miliony ludzi w europie żeby płacili haracz na ich utrzymanie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 5 karbinadel

Nic dziwnego, że działacze PiS lubią UE

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 3 do_niczego

Prawda w oczy kole więc moderator usunął mój wpis

! Odpowiedz
3 20 sonmi451

Skandal i zlodziejstwo

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.