REKLAMA
DZIEŃ UE

W UE będzie trudniej o zakup broni

2016-12-20 17:26
publikacja
2016-12-20 17:26

Parlament Europejski i Rada UE zawarły tymczasowe porozumienie w sprawie proponowanego przez Komisję Europejską zaostrzenia unijnych przepisów dotyczących dostępu do broni palnej. Nowe regulacje będą m.in. utrudniały zakup broni, zwłaszcza przez internet.

fot. morrbyte / / YAY Foto

Po ponadrocznych negocjacjach w Brukseli udało się uzyskać wstępne porozumienie w sprawie zmian w dotychczasowych regulacjach o dostępie do broni palnej. We wtorek przedstawiciele krajów członkowskich oficjalnie przedstawili treść zawartego na początku grudnia kompromisu między PE a Radą UE.

W listopadzie 2015 r. Komisja Europejska zaproponowała zmiany w dyrektywie z lat 90., aby zapewnić ściślejszą kontrolę handlu bronią, umożliwić skuteczniejsze metody śledzenia broni nawet przy zmianie jej właściciela oraz wzmocnić współpracę państw członkowskich w tym zakresie.

Walczyliśmy o ambitne porozumienie, by ograniczyć ryzyko strzelanin w szkołach i podczas obozów letnich oraz ataków terrorystycznych z użyciem legalnie posiadanej broni. Oczywiście chcielibyśmy osiągnąć więcej, ale i tak jestem przekonany, że obecna umowa to kamień milowy, jeśli chodzi o kontrolę posiadania broni w UE - mówił przewodniczący KE Jean-Claude Juncker.

Przedstawione we wtorek porozumienie zawiera większość postulowanych przez Komisję zmian.

Wprowadzone zostały m.in. nowe zasady postępowania z bronią dezaktywowaną, czyli pozbawioną zdolności bojowych. Do grupy tej zaliczają się np. pistolety hukowe, gazowe czy broń na ślepe naboje. Broń taka jest modyfikowana w sposób uniemożliwiający używanie ostrej amunicji. Zwykle tworzone są różne przeszkody, takie jak zaspawanie lufy czy rozwiercenie komory nabojowej, w wyniku czego broń zostaje pozbawiona możliwości wystrzelenia pocisku. Zdaniem specjalistów dezaktywację można jednak odwrócić - tak się stało w przypadku ataku na redakcję francuskiego tygodnika Charlie Hebdo, w trakcie którego wykorzystano pistolet maszynowy Sporter Compact.

Zaostrzono także zasady zakupu niektórych niebezpiecznych rodzajów broni samopowtarzalnej, w tym broni automatycznej przerobionej na półautomatyczną i niektórych karabinów długo-i krótkolufowych. KE pierwotnie postulowała całkowity zakaz dostępu dla osób prywatnych do niebezpiecznych rodzajów broni półautomatycznej, takich jak karabiny typu AK i AR15, ale propozycje te zostały złagodzone w trakcie negocjacji. Osoby prywatne nadal będą mogły nabywać niektóre niebezpieczne rodzaje broni samopowtarzalnej, ale by uzyskać na nie zezwolenie, będą musiały przejść badania psychologiczne albo udowodnić przynależność do klubu strzelectwa sportowego.

Nowe przepisy ograniczą także możliwość handlu bronią, głównie w sieci, i usprawnią system oznaczania broni palnej, dzięki któremu będzie można monitorować jej przemieszczanie się, nawet jeśli broń zostanie odsprzedana. Po raz pierwszy dyrektywa obejmie też kolekcjonerów broni i muzealników, którzy traktowani będą jak wszyscy inni prywatni posiadacze broni. Oznacza to, że będą oni mieli nadal prawo do zakupu broni, ale pod określonymi warunkami.

Nowe regulacje zakładają także stworzenie skutecznego systemu wymiany informacji między krajami UE. Jak twierdzą urzędnicy, pomoże to uniknąć np. sytuacji, w której osoba mająca zakaz zakupu broni w jednym kraju może kupić ją w innym kraju członkowskim.

Zaostrzenie regulacji o dostępie do broni to reakcja UE na rosnącą liczbę ataków terrorystycznych z wykorzystaniem broni, w tym zamachów w Paryżu w listopadzie ubiegłego roku i w Brukseli w marcu br. Zdaniem unijnych urzędników nowa dyrektywa o broni ograniczy prawdopodobieństwo, że niebezpieczna, ale legalnie znajdująca się na rynku broń palna wpadnie w ręce przestępców i terrorystów.

Porozumienie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, co nastąpi prawdopodobnie w styczniu.

Z Brukseli Jowita Kiwnik Pargana (PAP)

jowi/ akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
~JK
Właśnie jesteśmy światkami jak się rodzi totalitaryzm. Niestety za te błędy zapłacązapewne krwią nasze dzieci. Dla wyższych celów totalitaryzm jest bowiem w stanie poświęcić wile istnień co już historia nie raz pokazała. W końcu śmierć milionów to tylko statystyka
~qqq
Głupota i tyle. Terrorysta i bandyta zawsze zdobędzie broń - niektórzy konstruują ją samodzielnie, co to za problem w epoce drukarek 3D i nowoczesnych, automatycznych lub półautomatycznych narzędzi ślusarskich? Niektórym chyba naprawdę się wydaje, że "kałach" jest tak skomplikowany w uzyskaniu, jak bomba atomowa. NIE JEST Głupota i tyle. Terrorysta i bandyta zawsze zdobędzie broń - niektórzy konstruują ją samodzielnie, co to za problem w epoce drukarek 3D i nowoczesnych, automatycznych lub półautomatycznych narzędzi ślusarskich? Niektórym chyba naprawdę się wydaje, że "kałach" jest tak skomplikowany w uzyskaniu, jak bomba atomowa. NIE JEST - prości afgańscy chłopi montowali własne kałachy w czasie agresji ZSRR na Afganistan. Utrudniony będzie dostęp do broni dla normalnych, zwyczajnych ludzi...
Unia Europejska jako instytucja dawno zerwała ze zdrowym rozsądkiem. Króluje w niej SZALEŃSTWO.
~Sprintel
To dziwne bo przestępstwa prawie zawsze są dokonywane z użyciem nielegalnej broni. A może unia europejska jest podporządkowana masonerii i musi rozbroić społeczeństwo by bez przeszkód wprowadzić Szatańsko-socjalistyczną dyktaturę?
~qqq
Raczej mafii i terrorystom, niż masonerii. Gangsterom i terrorystom zależy, aby tylko oni mieli broń.
~venom
Przezabawny artykuł! Jakiś europejski sukinsyn będzie decydował czy zabrać mi kałacha czy nie!
No i okazało się, że lobby strzeleckie w EU jest tak wielkie że kretyński projekt komisarz ludowej Bieńkowskiej diabli wzięli, a kałach będzie w mojej szafie nadal. A rozbawiło mnie zdanie: "Osoby prywatne nadal będą mogły nabywać
Przezabawny artykuł! Jakiś europejski sukinsyn będzie decydował czy zabrać mi kałacha czy nie!
No i okazało się, że lobby strzeleckie w EU jest tak wielkie że kretyński projekt komisarz ludowej Bieńkowskiej diabli wzięli, a kałach będzie w mojej szafie nadal. A rozbawiło mnie zdanie: "Osoby prywatne nadal będą mogły nabywać niektóre niebezpieczne rodzaje broni samopowtarzalnej" (!?!). Tak bo kałach jest niebezpieczny, a pozostałe są bezpieczne... tylko dlaczego największy płatny "cyngiel" mafii polskiej, niejaki "Ciolo" używał "bezpiecznego" Margolina .22lr? Ś.p. Andrzej Zaucha też zginął od kul sportowych kal. .22 - i co eurodebile z Brukseli?
A jeszcze info od sąsiadów z południa - uczmy się od nich:
"Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kierowane przez Milovana Chovaneca zaproponowało poprawkę do konstytucji w dniu 15 grudnia 2016. Proponowane brzmienie przepisu:
Obywatele Republiki Czeskiej mają prawo do nabywania, posiadania i noszenia broni palnej oraz amunicji w celu ochrony życia, zdrowia i mienia przyczyniając się w ten sposób do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa jak również integralności terytorialnej, suwerenności oraz demokratycznego porządku Republiki Czeskiej." - i co można?
~qqq
Coraz bardziej mi się Czechy podobają - niskie podatki, sensowna gospodarka, bardzo niewiele religii w życiu publicznym, zdrowy nacjonalizm (nie chcą tam islamskich imigrantów ani "uchodźców"), zdrowe podejście do miękkich narkotyków (dekryminalizacja, choć niestety nie pełna legalizacja posiadania marihuany)... Taka Ameryka Coraz bardziej mi się Czechy podobają - niskie podatki, sensowna gospodarka, bardzo niewiele religii w życiu publicznym, zdrowy nacjonalizm (nie chcą tam islamskich imigrantów ani "uchodźców"), zdrowe podejście do miękkich narkotyków (dekryminalizacja, choć niestety nie pełna legalizacja posiadania marihuany)... Taka Ameryka Europy Środkowej - Ameryka z dobrych lat.
~parabellum odpowiada ~qqq
Podpiszę się pod wszystkim powyżej prócz nacjonalizmu - z niego nic dobrego nigdy nie wynikało - warto pielęgnować to co związane z własnym narodem, ale nie znaczy to, że mamy traktować inny z góry, z wyższością, tylko dlatego, że jest obywatelem innego państwa lub członkiem sąsiedniego plemienia.

Warto podkreślić też, że
Podpiszę się pod wszystkim powyżej prócz nacjonalizmu - z niego nic dobrego nigdy nie wynikało - warto pielęgnować to co związane z własnym narodem, ale nie znaczy to, że mamy traktować inny z góry, z wyższością, tylko dlatego, że jest obywatelem innego państwa lub członkiem sąsiedniego plemienia.

Warto podkreślić też, że Czesi mają bardzo rozsądne prawo dostępu do broni - jedno z najbardziej liberalnych po USA - moim zdaniem jest to prawo bliskie optimum.
~ramzesII
mam nadzieje ze ta unia rozpadnie sie nim zaczną ginąc setki ludzi na ulicach. To tak jakby wirusowi eboli pozwolono sie swobodnie rozwijać w Europie nie szukajac lekarstwa.
~qqq
... i zabroniono szczepionek, albo gaśnic przeciw pożarom. Broń jest jak gaśnica - lepiej nie musieć jej użyć, ale też lepiej ją mieć, gdyby przydarzyła się konieczność jej użycia.
~Waldorf_Statler
"by ograniczyć ryzyko (...) ataków terrorystycznych z użyciem legalnie posiadanej broni" -
Co za bezsens. Ataki terrorystyczne są przeprowadzane z użyciem nielegalnie posiadanej broni, przemycanej z bliskiego wschodu, północnej Afryki i terenów objętych wojną w byłej Jugosławii. To tylko pretekst, żeby rozbrajać obywateli.
"by ograniczyć ryzyko (...) ataków terrorystycznych z użyciem legalnie posiadanej broni" -
Co za bezsens. Ataki terrorystyczne są przeprowadzane z użyciem nielegalnie posiadanej broni, przemycanej z bliskiego wschodu, północnej Afryki i terenów objętych wojną w byłej Jugosławii. To tylko pretekst, żeby rozbrajać obywateli. Przepisy są na tyle rygorystyczne, że terrorysta nie będzie tracił czasu na wyrobienie pozwolenia. Kupi broń na czarnym rynku, bo po pierwsze wie od kogo, a po drugie tak jest łatwiej, szybciej i TANIEJ. A poza tym czemu miałby się przejmować zgodnym z prawem i legalnym zdobyciem broni, skoro planuje i tak złamać prawo i pozabijać ludzi?

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki