W Szwecji brakuje pielęgniarek

Ponad 60 procent gmin w Szwecji potrzebuje dodatkowej liczby pielęgniarek. O kadrowych brakach pomocniczego personelu medycznego, informuje tamtejsza organizacja pracodawców jednostek samorządu terytorialnego (Sveriges Kommuner och Landsting).

(fot. Claudio Bresciani / SCANPIX)

Najgorsza sytuacja panuje w placówkach opieki nad ludźmi starszymi, gdzie brakuję młodszych pielęgniarek - czyli niedyplomowanych, z mniejszymi kompetencjami. Liczba brakujących w szwedzkiej służbie zdrowia młodszych pielęgniarek jest najwyższa od 2007 roku, wynika z danych Państwowego Urzędu Pracy.

Choć co roku zawód młodszej pielęgniarki, zdobywa około 5 tysięcy osób, to zapotrzebowanie na ten zawód, jest dwa razy większe. Część osób po zdobyciu uprawnień, kontynuuje kształcenie, by zdobyć kwalifikacje dyplomowanej pielęgniarki i podwyższyć swoje zarobki.

Związek zrzeszający pracowników budżetowych chce, by pracodawcy podwyższyli płace, zapewnili lepsze warunki oraz podnieśli status tego zawodu - wprowadzając dyplom młodszej pielęgniarki. Sprzeciwia się temu szwedzkie Ministerstwo Zdrowia, które chce zaostrzyć kryteria dla osób kształcących się w tym zawodzie i tym samym podnieść jego status.

IAR/Przemysław Gołyński/nyg

Źródło: IAR
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~silvio_gesell

Bo niska dzietność, więc za dużo starych a za mało młodych. A na to politycy nie mają wpływu. Wręcz przeciwnie, to kto jest u władzy zależy od demografii, nie na odwrót.

! Odpowiedz
4 3 ~heeeee

bycie słabo płatną tak naprawdę służącą niewielu kobietom odpowiada

! Odpowiedz
3 11 ~StanRS

W Szwecji brakuje pielęgniarek, a przez ostatnie dwa lata nazjeżdżało się tam tyle lekarzy, mikrobiologów, programistów, architektów z bliskiego wschodu, czarnej Afryki, Pakistanu, Afganistanu i ogromna większość z nich jest bezrobotna i nie wiadomo co z nimi robić.
Na miejscu tych "lekarzy" przyjąłbym się do szpitala szwedzkiego zanim bym się nauczył dobrze języka, a nie siedział na socjalu. Przecież taki lekarz o wiele więcej powinien umieć, niż jakaś pielęgniarka nawet szwedzka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~hgfhghfghfgh

W Polsce nie tylko pielęgniarek brakuje ale i lekarzy. Lekarze na studiach wybierają sobie kraj do którego będą wiać i uczą się od razu języka a potem dzida. Taki macie kraj jaki potraficie zrobić. W PL brakuje już ludzi w wielu dziedzinach ale to jest pokłosie niewolnictwa przez 25 lat. Ludzie tyrali za szmatławe pieniądze a postkomuna się bawiła i udawała byznesmenów. Teraz się już skończyło. Uśmiech się na usta ciśnie jak widzę skomlających cwaniaków bo co kwartał się pracownicy zmieniają a do nich nie dociera dlaczego. Bo skoro teraz przyszli to i za 3 miechy przyjdą. Na rozmowach o pracę się kłamie a potem kierownik albo dyro z buta takiego bo to on rządzi. A po chwili zdziwienie dlaczego pracownik uciekł. Czas nauczyć buractwo traktowania ludzi z godnością.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 ~endi

za to władza nic sobie z tego nie robi i na ich miejsce sprowadza Ukraińców , tylko w zeszłym roku ściągnęli ich MILION do Polski , za tym poszło 500+ dla ich dzieci , a my to wszystko finansujemy poprzez inflację ...

! Odpowiedz
0 16 ~icek_cymbergaj

Przeciez Merkel twierdzi, ze ciapate wyksztalcone fachowce wszystkich ubogaca

i Szwedòw np. "wypielegnuja" do bulu :)

! Odpowiedz
3 11 ~fakty

powiem tak mam żonę pielęgniarkę i jej płaca podstawowa netto wynosi w zależności od miesiąca 1500-1600 złotych netto + za noce i święta oddzielnie i niedługo jak będą podnosić najniższą okaże się że zarabia najniższą krajową a jak ktoś trafi do szpitala czy sam czy z rodziny to oczekuje się allexclisiv opieki i tak na przykład ostatnio miały dziewczyny na oddziale prokuratora który zastraszał personel że pójdą siedzieć jak nie będą nad nim skakać i dziwi mnie ta sytuacja a czytam na bankierze że na przykład w orlenie średnia ponad 9000 brutto więc powiem wam tak ludzie że niedługo sami w szpitalu będziecie sobie tyłki podcierać bo na przykład salowa przychodzi to pracy z rana na 6 godzin a potem jest jedna salowa na pół szpitala

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~hgfhghfghfgh

trzeba było dziada nagrać i na neta. To jest zastraszanie i wymuszenie.

! Odpowiedz
6 10 ~hjv

to terra poli pojadą tam tyrać za pół stawki co ma szwedka a polka musi robić za 3 szwedki takie tam są niepisane zasady!!!!! i jeszcze polki wzajemnie bedą się wygryzać wzajemnie a to wszystko po to żeby pokazac szwedowi że ja jestem najlepsza !!!!!! i wszystko zrobią żeby szwed był zadowolony !!!!!!mam już tam ponad 20 letnie doświadczenie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 ~fs

Jak był bym pielęgniarką to nie zastanawiał bym się tylko wiura bo lepiej podcierać zadki za 50 pln niż za 10 pln w polsce

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl