W Strasburgu porozumienie PE, Rady UE i KE ws. dyrektywy dot. Nord Stream 2

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, krajów członkowskich (Rada UE) i Komisji Europejskiej porozumieli się w Strasburgu w nocy z wtorku na środę ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2.

(fot. Tobias Schwarz / FORUM)

Według źródeł PAP, kompromis w sprawie dyrektywy jest zbliżony do mandatu ustalonego przez ambasadorów państw członkowskich w ubiegły piątek. Wtedy to, po miesiącach impasu w pracach nad przepisami, dali oni zielone światło do rozmów z europarlamentem i KE nad ostatecznym kształtem przepisów. Wprowadzili jednak do projektu niemiecko-francuską poprawkę zawężającą stosowanie unijnego prawa wobec gazociągów na morzach.

Chodzi o zapis, który mówi, że prawu unijnemu będą bezpośrednio podlegały te części morskiego gazociągu, które przebiegają przez wody terytorialne ostatniego państwa członkowskiego na trasie gazociągu. A więc wedle tej propozycji dyrektywie będzie podlegała bezpośrednio tylko ta część Nord Stream 2, która przebiega przez wody terytorialne Niemiec.

Oznacza to, że, w przypadku Nord Stream 2 warunki prawne dla pozostałej części przebiegającego przez Morze Bałtyckie gazociągu (poza wodami terytorialnymi Niemiec) musiałyby zostać wynegocjowane przez Niemcy z Rosją w ramach międzyrządowej umowy. Na treść tego porozumienia, jak zwracały źródła dyplomatyczne, będzie musiała się jednak zgodzić Komisja Europejska, która będzie musiała kierować się przy tej ocenie unijnym prawem. Teoretycznie więc cały gazociąg musiałby podlegać prawu unijnemu. Poprawka niemiecko-francuska ostatecznie została zaakceptowana przez niemal wszystkie kraje, w tym Polskę.

Wiceszef PE Zdzisław Krasnodębski (PiS), który brał udział w negocjacjach w Strasburgu powiedział PAP, że podczas 9-godzinnych rozmów nad propozycją Komisja Europejska przekonywała strony, że w efekcie wejścia w życie dyrektywy w kształcie kompromisowym, unijne przepisy obejmą całość Nord Stream 2.

Wskazywała jednak - jak mówił europoseł - że w przypadku Nord Stream 2 kraj UE, do którego będzie docierał gazociąg - Niemcy - będzie negocjował zastosowanie tej dyrektywy. Na te negocjacje ma mieć wpływ Komisja Europejska.

"Można postawić pytanie, czy to nie oznacza, że - jak ogłaszali Rosjanie i Niemcy - Nord Stream 2 powstanie i argument, że jest niezgodny z regulacjami europejskimi odpadnie, że będą w stanie dostosować się do tych nowych regulacji" mówił Krasnodębski.

Dodał, że europosłowie mieli mało czasu na pracę nad propozycją. "Być może w tym tekście są jeszcze jakieś ukryte możliwości. Przekonywano nas, że nie ma i że jeśli to porozumienie nie zostanie zawarte we wtorek, to być może Rada UE wycofa się z tego stanowiska. To oczywiście nie zostało powiedziane wprost, ale w czasie pracy wywierana była na nas pewna presja" mówił Krasnodębski.

Jak dodał, PE chciał, żeby dyrektywa obejmowała też wyłączne strefy ekonomiczne poszczególnych krajów. Tak się jednak nie stało. "Pojawiały się argumenty, że to nie jest zgodne z prawem międzynarodowym, mimo, że były ekspertyzy, że jest to zgodne z prawem międzynarodowym. W efekcie w kompromisie znalazł się zapis dotyczący wód terytorialnych" poinformował Krasnodębski.

Zgodnie z obecnym planem Nord Stream 2 ma być gotowy pod koniec 2019 roku, jednak wiele wskazuje na to, że jego budowa może się opóźnić. Problemem dla Rosjan jest brak zgody na budowę ze strony Danii, co może spowodować konieczność położenia rurociągu na częściowo alternatywnej trasie. To może z kolei oznaczać co najmniej rok opóźnienia.

Partnerami rosyjskiego Gazpromu w budowie Nord Stream 2 jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jm/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 6 1984

Widzę, że @ajwaj nie skorzystał z rady i nie użył yandexa. Zamiast tego wkleja jakieś gotowce z centrali o UKR... Zamiast kopać się z koniem wykres cen gazu od 2014.

https://eegas.com/images/Spot-Brent-Gazprom-B.png

Mam nadzieję, że moderator tego nie usunie.

! Odpowiedz
6 5 ajwaj

no i co chcesz ? :)
Odkryles cos ?To ceny gazu, zadna sztuka tajemna

! Odpowiedz
3 3 tindala odpowiada ajwaj

ajwaj odpowiada ajwaj:

2+2 = 7 ...a białe króliczki biegają i wołają Cyrylu I ty się bój

! Odpowiedz
3 4 ajwaj odpowiada tindala

2+2=7 ???
Znowu wagarujesz na kursach PISy-WOTi
Wez sie skoncentruj bo nie zaliczysz :)

! Odpowiedz
45 19 rav82

jestem Polakiem, jestem energetykiem i niezależnie od kontekstu politycznego i stanowiska zajętego przez polski rząd popieram budowę Nord Stream 2.

! Odpowiedz
13 26 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 25 1984

Jeżeli jesteś energetykiem napisz ile gazu zużywa się do produkcji prądu. Najlepiej w ujęciu procentowym, lub lepiej w promilach. NS2 większości Polaków wisi i powiewa. Brak dywersyfikacji dostaw wystawia całą Europę na fochy Putina. Są też problemy czysto techniczne, jako energetyk jesteś ich świadom?

! Odpowiedz
29 13 ajwaj odpowiada 1984

NR. 2 + 3 wyzej Jak zwykle dziwaczenie, meritum 0=zero :)

Ten gaz do NordStream 2 IDZIE wlasnie TERAZ przez Ukraine i jest cacy.
Przez NS 2 pójdzie z ominieceim PL+UKR i niby staje sie grozny :)
Niech se Ukraina stara rure wyremontuje i wpusci cós sama, np. eksport czarnoziemu na zachód > taki HaperLoop z Wolynia :)

! Odpowiedz
25 11 search

Jakby pisiory zabiegali o budowe rury przez Polske, to by byl tani gaz i kilka mld do budzetu za przesyl. A tak bedziemy kupowac drogi hamerykanski i drogi ruski ale z Niemiec. Tak to jest jak sie ma kasze w glowie a nie rozum. Gadanie o niezaleznosci to bajki. Ruskie tak od siak nie zakreca i zamkna odwiertow. One musza caly czas pompowac mniej lub wiecej ale musza. Do tego dzis swiat zdobywa sie przez fejsy instagramy , giledy i zniewolenie finansowe. Masz dlugi to siedzisz cicho jak myszka i nie podstakujesz. Ale coz u nas myslenie sredniowieczne. Godt luck i san escobar

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 17 1984 odpowiada ajwaj

Dziwaczenie masz wyżej, rzekome miliardy. Kontrakt podpisany przez Pawlaka jest częściowo jawny. Jedyny miliard to dług darowany firmie Gazprom Export. Za tranzyt dostajemy marne miliony. Czy Pawlak był w PIS?

Chcesz meritum? Wczoraj przez Białoruś kupiliśmy 22 GWh gazu, a przez Ukrainę 11 GWh. Z Rosji sprowadzamy 8 mld m3 rocznie. Tylko gazoport po rozbudowie zapewni 7.5 mld m3. Bez Polski remonty gazociagu jamalskiego będą finansowali wyłącznie Niemcy. Będą?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil