W Soczi rozpoczął się szczyt Rosja-Afryka

W Soczi, rosyjskim kurorcie nad Morzem Czarnym, rozpoczął się w środę pierwszy w historii szczyt Rosja-Afryka, któremu współprzewodniczą prezydenci Rosji i Egiptu, Władimir Putin i Abd el-Fatah es-Sisi, który jest także przewodniczącym Unii Afrykańskiej.

W dwudniowym szczycie bierze udział ponad 40 szefów rządów i państw afrykańskich. W sumie do Soczi przyjechało 10 tysięcy gości z Afryki i Rosji.

"Afryka staje się kontynentem coraz większych możliwości" - powiedział Putin na rozpoczęcie szczytu. Zapowiedział wielomiliardowe inwestycje i podwojenie w ciągu pięciu lat wymiany handlowej. Rosja chce sprzedawać do Afryki nie tylko broń, ale także zboże, maszyny rolnicze, samoloty, ciężarówki oraz produkty chemiczne i farmaceutyczne. Putin zaoferował pomoc krajom afrykańskim , m.in. w wydobyciu surowców. Przypomniał, że Moskwa umorzyła im długi w wysokości ponad 20 mld dolarów.

Eksperci podkreślają, że Rosja chce przede wszystkim umocnić swoje wpływy i obecność, także wojskowe, w Afryce, nawiązując do silnej pozycji jaką w swoim czasie miał na tym kontynencie ZSRR. Podkreślają jednak, że w ostatnich dziesięcioleciach Moskwa dała się wyprzedzić Chinom, które zainwestowały w infrastrukturę i inne projekty w Afryce setki miliardów dolarów.

Rosja buduje pozycję największego dostawcy broni dla Afryki, wykorzystując przy tym liczne na tym kontynencie lokalne konflikty zbrojne. Moskwa zawarła umowy wojskowe z co najmniej 28 krajami, z czego większość w ostatnich pięciu latach. 40 proc. rosyjskiego eksportu broni trafia do Afryki.

Kreml zabiega o możliwości wykorzystywania przez rosyjskie samoloty wojskowe i okręty wojenne portów i baz lotniczych w niektórych krajach afrykańskich. W środę, w dniu rozpoczęcia szczytu w Soczi, dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160, zdolne do przenoszenia broni jądrowej, wylądowały w RPA, w ramach wizyty, której celem - jak podkreśliło rosyjskie ministerstwo obrony - jest "rozwój dwustronnej współpracy wojskowej".

Podczas szczytu w Soczi rosyjska dyplomacja zaoferowała także mediację w konflikcie o wodę między Etiopią a Egiptem. Chodzi o tamę, którą buduje Etiopia na Nilu Błękitnym. Władze w Kairze obawiają się, że potężna zapora, największa w Afryce, ograniczy przepływ wody. Zasoby wodne Egiptu opierają się w 90 proc. na zaopatrzeniu z Nilu. Już wcześniej mediacje w tym sporze zaoferowały także USA.(PAP)

sp/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil