W Rumunii rośnie bezrobocie, obecnie bez pracy pozostaje 4% osób

Zdaniem analityków,jest to wynik międzynarodowego kryzysu finansowego. W rumuńskich urzędach pośrednictwa pracy w październiku było zarejestrowanych prawie pół miliona osób. Najwięcej z nich pochodzi z biednych regionów kraju okręgów Mehedinti i Vaslui, gdzie bezrobocie przekracza 8 procent. Najmniej dotknięty bezrobociem jest okręg Timis przy granicy z Serbią oraz stolica kraju Bukareszt. Odsetek osób poszukujących pracy nie przekracza tam półtora procenta.

Zdaniem Narodowej Agencji Zatrudnienia, bezrobocie jeszcze wzrośnie. Liczne przedsiębiorstwa, zwłaszcza te żyjące z eksportu towarów, zapowiedziały już redukcję etatów i skrócenie czasu pracy. Według szacunków urzędów pracy, do końca tego roku wypowiedzenie dostanie ponad dwadzieścia tysięcy rumuńskich zatrudnionych.

Rumunia od wielu lat nie miała kłopotów z bezrobociem: dzięki masowej emigracji na zachód Europy, poziom bezrobocia nie przekraczał pięciu procent. Teraz sytuacja może się poważnie zmienić, gdyż do kraju wracają emigranci, którzy tracą pracę za granicą.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil