W Rosji powstanie Bank Prawosławny?

Kilka lat temu w świecie finansów modnym tematem stała się bankowość islamska. Okazuje się, że swoją wizję prowadzenia banku mają także prawosławni.

(fot. Hemera / Thinkstock)

O propozycji powołania do życia Banku Prawosławnego pisze w dzisiejszym wydaniu dziennik „Izwiestia”. Według jej ustaleń z apelem o utworzenie takiego banku wystąpił protojerej Wsiewołod Czaplin, przewodniczący Synodalnego Wydziału ds. Stosunków Kościoła ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego. W listach do lokalnych polityków z Białogrodu, Pskowa, Kemerowa, Stawropolu i Republiki Mari-El, prawosławny duchowny prosi o wsparcie organizacyjne i kreśli zasady, wedle których miałby funkcjonować bank.

Z relacji „Izwiestii wynika”, że Bank Prawosławny miałby znacznie różnić się od komercyjnych banków funkcjonujących we współczesnym świecie. Przede wszystkim nie udzielałby pożyczek ani nie przyjmowałby depozytów. Jego głównym zadaniem miałoby być „pośredniczenie między prawosławnymi inwestorami” i angażowanie się w „projekty mające na celu poprawę stanu realnej gospodarki”, przy powstrzymaniu się od „stosowania procentu i spekulacji”

- System zbudowany w sprzeczności do chrześcijańskiego zakazu praktykowania lichwy dziś pokazuje swoje destrukcyjne oblicze. Sytuacja wymaga stworzenia nowego, zdrowego i opartego na zdrowych zasadach systemu finansowego. Prawosławne normy życia powinny być stosowane w biznesie i stawić czoła chaosowi, destrukcji i anarchii – pisze Czaplin w liście, do którego dotarł rosyjski dziennik.

Według duchownego, Prawosławny Bank miałby również powstrzymać się od angażowania się w branże sprzeczne z etyką prawosławną takimi jak branża hazardowa, tytoniowa, erotyczna czy mająca związek z narkotykami.

Co ciekawe, według źródeł „Izwiestii”, w przyszłości finanse banku miałyby opierać się na złocie. Póki co jednak planowane jest uruchomienie pilotażowego programu pilotażowego w kilku regionach, który pozwoli przetestować w praktyce postulaty zwolenników prawosławnych finansów.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~zxc

idea naprawdę godna uwagi, w podtekście jednak próba walki z bankowością żydowską, lichwiarską, np. taką jak w Polsce

! Odpowiedz
2 0 ~66

Ale ani słowa o odejściu od finansowania przedsięwzięć militarnych :-)

! Odpowiedz
1 7 ~antek

U nas powinien powstac bank katolicki, niech bedzie przeciwwaga dla zy dow skich, oni chcą zawładnąc bankami Rosji, polskie juz maja, a to pazerne, mało im i mało

! Odpowiedz
0 2 ~pop

a tam od razu katolicki - niech będzie to bank ludzki, dla ludzi :) Zero za konto, kartę i przelewy. Depozyty na 1-2% a kredyty maksymalnie na 5%, udzielany tylko w oparciu o własne środki. Zyskiem bank dzieli się z klientami proporcjonalnie do ilości środków na koncie i stażu w banku.

! Odpowiedz
1 1 ~dd odpowiada ~pop

no to umowmy sie po co taki bank mialyb trzymac depozyty? skoro nie moze z nich udzielac kredytow

! Odpowiedz
0 0 ~zxc odpowiada ~dd

a może pożyczek będzie udzielał, nie kredytów, bo nam bank z kredytami głównie sie kojarzy

! Odpowiedz
1 10 ~Pt

Słuszna to koncepcja, niech i u nas taki powstanie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne