W Poznaniu wyższe kary za parkowanie bez biletu

Wzrosną kary za pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania (SPP) bez ważnego biletu. Opłata będzie ona zbliżona do tych za jazdę bez ważnego biletu w pojazdach komunikacji miejskiej i wyniesie 200 zł.

(fot. Piotr Jasiczek / FORUM)

Jak przypomniał Urząd Miasta Poznania, we wrześniu tego roku zmieniło się w Polsce prawo, które umożliwiło samorządom zmianę wysokości opłaty dodatkowej w SPP do 10 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli do kwoty 225 zł.

„Dotychczas pozostawienie samochodu w Strefie Płatnego Parkowania bez zakupu biletu wiązało się z niską karą. Około 500 kierowców dziennie zostawiało samochody w SPP i nie kupowało biletów za parkowanie. Wyższe stawki zapobiegną unikaniu opłat i spowodują wzrost zakupu biletów parkingowych. Przyczynią się również do zwiększenia rotacji pojazdów w strefie” – podkreślił magistrat.

Jak dodał, zwiększona kwota kar za nieuczciwe parkowanie wyrówna dotychczasową dysproporcję pomiędzy opłatą za brak biletu w komunikacji miejskiej 280 zł (do 7 dni 140 zł) i w SPP. Dotychczas było to 50 zł, a po wejściu w życie uchwały Rady Miasta Poznania - 200 zł. Taką samą kwotą zostaną obciążeni kierowcy, którzy nie dokonają płatności w parkometrze lub przez aplikację, jak i ci, którzy przekroczą czas parkowania.

Magistrat wskazał, że wpływy ze Strefy Płatnego Parkowania przeznaczane są m.in. na poprawę infrastruktury. Dzięki nim remontowane są chodniki i ulice oraz nasadzana jest zieleń. W ostatnim czasie właśnie dzięki środków pochodzącym z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania do użytku oddano m.in. drogę dla pieszych wzdłuż ul. Iłłakowiczówny. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ wj/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 xiven

a więc to tak wygląda postęp technologiczny

co niegdyś drogie teraz jest tanie a co niegdyś po prostu było za darmo to teraz nagle trzeba za to płacić

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil