REKLAMA

ANALIZAW Polsce relatywnie niewielu młodych ludzi łączy naukę z pracą

2022-09-24 06:01
publikacja
2022-09-24 06:01

W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. W 2021 r. pracowało 12 proc. uczących się w wieku 15-29 lat; to prawie dwa razy mniej niż średnia w UE - podali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najwięcej uczniów pracuje w Holandii.

W Polsce relatywnie niewielu młodych ludzi łączy naukę z pracą
W Polsce relatywnie niewielu młodych ludzi łączy naukę z pracą
fot. Ground Picture / / Shutterstock

PIE wskazał na duże dysproporcje pomiędzy krajami UE w zakresie pracy zarobkowej wśród studentów.

"W Polsce relatywnie niewiele młodych osób łączy naukę z pracą. Wśród uczniów/studentów w wieku 15-29 lat odsetek pracujących w 2021 r. wynosił 12 proc. To prawie dwa razy mniej niż średnio w UE (23 proc.)" - zauważyli analitycy instytutu. Liderem jest Holandia, w której pracowało 70 proc. uczniów/studentów w danej kategorii. Z kolei na drugim biegunie jest Rumunia – gdzie odsetek ten wyniósł 2 proc.

Analitycy zwrócili uwagę, że w Polsce mniej więcej co trzeci student podejmuje pracę zarobkową. Zastrzegli, że statystyki na szczeblu UE obejmują wszystkich uczniów i studentów w grupie wiekowej 15-29 lat.

"Z perspektywy Polski ciekawsze wydaje się spojrzenie wyłącznie na studentów" - ocenili. Dodali, że wśród osób będących na studiach licencjackich lub inżynierskich odsetek pracujących w 2021 r. wyniósł 27 proc. W przypadku studiów magisterskich było to 39 proc.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Natomiast wśród osób uczących się w trybie dziennym pracę podejmuje co szósty student. Zdaniem eksperci decyzja o studiach wieczorowych lub zaocznych często może być powiązana z faktem wykonywania pracy zarobkowej. "W przypadku studiów dziennych na początku tego etapu edukacyjnego praca jest rzadkością. W kolejnych latach studiów staje się nieco częstsza, ale i tak dotyczy mniejszości studentów" - wskazali.

Z danych opublikowanych w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE" wynika, że przed pandemią w Polsce pracowało 14 proc. osób uczęszczających na dzienne studia licencjackie lub inżynierskie i 20 proc. będących na dziennych studiach magisterskich. W pandemii odsetki te spadły odpowiednio do 11 proc. i 14 proc.

PIE powołał się na badania, z których wynika, że praca w trakcie studiów pozytywnie wpływa na przyszłą karierę zawodową – zmniejsza prawdopodobieństwo bezrobocia, ma pozytywny wpływ na wysokość przyszłego wynagrodzenia oraz zwiększa szansę na pracę na stanowisku wymagającym wysokich kwalifikacji w wyuczonym zawodzie. "Efekt ten jest szczególnie widoczny, jeśli praca w trakcie studiów jest powiązana z dziedziną nauki" - podsumowano. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
daniel_1
We Francji, w Niemczech młodzi ludzie w ogóle nie łączą nauki ani pracy.
Nawet o pracy czy nauce trudno mówić w tym kontekście.
Pewnie przywieźli te zwyczaje ze swych krajów?
pikawka
ale po co sie uczyc i pracowac skoro wystarczy plynac z nurtem glownego scieku socjalnego :) nawet wioslowac nie trzeba bo zrobia to za Was lemingi bez wyobrazni.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki